Tudástár

Támogatás szemüveg készítéséhez egyszülős családban élő gyermekeknek

UNIside | 2023-10-09
Az Egyszülős Központ, a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával támogatja szemüveg vásárlását egyszülős családban élő gyerekek részére.

Magyarországon 300.000 szülő neveli egyedül gyermekét, sokan közülük nehéz anyagi körülmények között élnek, és gondot jelent számukra a megfelelő szemüveg megvásárlása is. Az Egyszülős Központ ezeknek a családoknak szeretne segíteni.

Szemüvegekkel szeretnék segíteni a kevésbé jól látó gyermekeket. (Fotó: 123RF)

A támogatás mértéke és a látásvizsgálat fontossága

Az Egyszülős Központ a VarázsSzem családi napon a Semmelweis Egyetem szakmai közreműködésével ingyenes látásfelmérést is szervezett gyermekeknek.

A támogatás maximum bruttó 60.000 forint egy gyermek számára készített szemüvegkeretre, illetve egy pár, szakorvos által előírt szemüveglencsére. A programban összesen 100 gyereket tudnak támogatni. Varga Péter, a Semmelweis Egyetem ellátásszervezési igazgatója az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes évente látásvizsgálaton részt venni a gyerekekkel. A megfelelő szemüveg viselése segít a gyermek számára az iskolai teljesítmény javulásában, valamint önbizalmat ad az iskolai közösségben való aktív részvételre is. Októberben több optika is ingyenes látásvizsgálattal várja a felnőtteket és gyerekeket egyaránt – tette hozzá. A közlemény idézi Nagy Annát, az Egyszülős Központ vezetőjét, aki elmondta: sokszor előfordul, hogy a tanárok és a szülők azt gondolják, a gyerek nem érti az anyagot, pedig csak nem látja jól a táblát.

A programban való részvétel feltételei

A MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával megvalósuló programban 2023. december 20-ig lehet pályázni szemüveg készítésére. A pályázatra a 0-14 éves gyermekek és 14-20 év közötti, középfokú, nappali tagozatos oktatásban résztvevő fiatalok jelentkezését várják – olvasható a közleményben. A pesti Egyszülős Központ 2018. májusban nyílt, hogy gyakorlati segítséget és közösséget nyújtson azoknak a családoknak, ahonnan hiányzik az egyik szülő. Az elmúlt öt évben a központ több mint hetvenféle szolgáltatásával több mint 28 ezer egyszülős családot ért el. 2022 márciusában megnyílt a második Egyszülős Központ Budán.