Uni

A diploma sok helyen már alapelvárás – a műszaki területen is

UNIside | 2023-02-04
Tanulj tovább, szerezz diplomát! – erre biztat az UNIside most mindenkit, aki továbbtanuláson gondolkodik. Még egyetemre járó, vagy már végzett hallgatókat kérdezünk arról, miért fontos a továbbtanulás, a diploma. A BME Villamosmérnöki Karának harmadéves hallgatója, Balogh Berta szerint a diploma sokszor olyan alapelvárás, ami nélkül nem is hallgatnak meg állásinterjún.

Miért döntöttél a továbbtanulás és konkrétan a műszaki egyetem és a mérnöki szak mellett, mi motivált?

A továbbtanulás számomra magától értetődő dolog volt, a gimnázium pedig minden segítséget megadott abban, hogy a sikeres felvételi után helyt tudjak állni az egyetemen. A matek és a többi „reálos” tárgy szeretete és a szak sokszínűsége, szerteágazó lehetőségei vonzottak leginkább a műszaki pálya és azon belül a villamosmérnökség felé. Ezért választottam a BME VIK-et. 

 

„Általánosságban is jó diáknak lenni, hiszen meghosszabbíthatjuk a gondtalanabb, felelősségektől mentes éveinket.” (Fotó: Balogh Berta)

 

Mit ad számodra a műszaki egyetem a tudáson kívül?

A tanulás mellett számtalan közösségi program szerveződik az év során. A BME-n a szakkollégiumok, diákkörök közül mindenki megtalálhatja az érdeklődéséhez legközelebb állót. Szerintem nagyon jó lehetőség az ingyenes pszichológiai tanácsadás is, érdemes kihasználni. Általánosságban is jó diáknak lenni, hiszen meghosszabbíthatjuk a gondtalanabb, felelősségektől mentes éveinket – nem is beszélve a diákigazolvány birtoklásának előnyeiről.

 

Mit gondolsz, miért lesz majd jó diplomásnak lenni?

Több lehetőség adott a munkaerőpiacon. A diploma sokszor olyan alapelvárás, ami nélkül nem is hallgatnak meg állásinterjún. Ez igaz a műszaki területre is. Ezen kívül az egyetem egyedi nézőpontot, rálátást ad az adott területre, ami kizárólag munkatapasztalattal nehezen megszerezhető.

 

Mit javasolsz azoknak, akik még nem tudták eldönteni, megcélozzanak-e valamilyen egyetemet, vagy inkább dolgozni menjenek? Működhet vajon a kettő egymás mellett?

Ez több dologtól is függ, a megcélzott egyetemi szaktól kezdve az anyagi helyzeten át az egyéni képességekig. Alapvetően működhet az egyetem és a munka egymás mellett, bár bizonyos szakokon, főleg az első évben, nem ajánlják ezt. Mindenképp fontos a jó időbeosztás, az elkötelezettség az adott szak iránt. Ha ezek megvannak, hosszú távon jó eséllyel kifizetődő lesz az a pár év, amit az egyetemi tanulmányokra fordítunk.