Példakép

Még lehet pályázni a havi 250 ezres kutatási ösztöndíjra

Tar Gábor | 2023-02-27
Március 10-ig lehet pályázatot benyújtani a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj idei kiírására. A havi 250 ezres ösztöndíjat nyújtó programra 45 évnél fiatalabb, tudományos fokozattal rendelkező kutatók pályázhatnak. Az idei évtől kezdve a kiskorú gyermeket nevelő kutatók 45 éves kor felett is jelentkezhetnek.

A Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat kiemelkedő kutatási-fejlesztési teljesítmény ösztönzésére és elismerésére ítéli meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Az ösztöndíj az alábbi célokat segíti elő:

• tudományos munka megírása vagy azzal egyenértékű kutatási témában létrehozott alkotás elkészítése,
  • az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés.

1–3 évre szólhat a Bolyai-ösztöndíj

Az ösztöndíj határozott időre (3, 2 vagy 1 évre) szól, és legfeljebb két alkalommal nyerhető el.

Az ösztöndíj havi összege 250 ezer forint

– olvasható a pályázati kiírásban.

A Bolyai-ösztöndíjra bármely tudományterületen lehet pályázni. (Fotó: 123rf)

Az ösztöndíjra az a felsőfokú végzettséggel rendelkező kutató pályázhat, aki

• 45 évnél fiatalabb (az idei évtől kezdődően a kiskorú gyermeket nevelők esetében a korhatár gyermekenként 2 évvel megemelkedik – hívta fel a figyelmet az ELTE közleménye),
  • a pályázat benyújtásakor PhD, vagy azzal egyenértékű tudományos fokozatot igazoló doktori oklevéllel rendelkezik (az is elég, ha az egyetem doktori tanácsa a fokozat odaítéléséről már döntött),
  • a pályázat benyújtásakor még nem szerzett MTA doktora címet,
  • kutatásait magyarországi tudományos intézményben kívánja végezni, és ehhez az intézménytől befogadó nyilatkozatot szerzett be.

155 kutató kaphatja meg az ösztöndíjat

Idén várhatóan 155 kutató nyerheti el a támogatást. A bármely tudományterületen benyújtható pályázat beadási határideje: március 10., déli 12 óra. A pályázatot elnyert kutatók szeptember 1-jétől kapják meg az ösztöndíjat.

A napokban írtunk arról, hogy meghirdették az amerikai intézményben történő tanulmányokat, kutatást, oktatást biztosító Fulbright-ösztöndíj idei kiírását is. A programra a legalább alapképzési diplomával rendelkező egyetemi hallgatók mellett PhD vagy DLA oklevéllel rendelkező oktatók, kutatók is pályázhatnak.