Uni

Hogyan lehet bekerülni az ELTE-re? Bemutatjuk a felvételi pontszámítást

UNIside | 2024-01-26
Az ELTE-re jelentkezel? Tavaly az általános felsőoktatási felvételi eljárásban minden 5. felvételiző megjelölte az ELTE-t, a jelentkezők közül pedig közel 13 ezer hallgató kezdhette meg a tanulmányait az egyetemen. Mit javasol az intézmény azoknak, akik sikeres felvételit szeretnének tenni? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a felvételi pontszámításról, és megmutatjuk, mire figyelj, ha az ELTE-re készülsz.

2023-ban rekordszámú diák jelentkezett a felsőoktatásba. A 148 ezer felvételizőből 32 ezer megjelölte az ELTE valamelyik képzését, ami azt jelenti, hogy minden 5. diák gondolkodott ebben az egyetemben. Nem csoda, hiszen a magyar egyetemek közül  két mérvadó felsőoktatási világrangsorban is az Eötvös Loránd Tudományegyetem végzett első helyen. Ugyan a tavalyi évben közel kétezerrel több hallgató kezdhette meg itt a tanulmányait, mint korábban, így is fontos, hogy optimális felvételi pontszámmal rendelkezz ahhoz, hogy ebben az intézményben tanulj. 

2024-től két dologra is figyelned kell. Egyrészt vannak változások az általános felvételi pontszámítási rendszerben, másrészt az egyes karok külön-külön is rendelkezhettek arról, hogy milyen tipusú pontértékeket várnak el vagy részesítenek előnyben egyes képzéseik esetében. Cikkünkben röviden összefoglaljuk az általános tudnivalókat és az ELTE pontszámítási rendszerét.

A pontszámítás általános rendszere

A pontszámítás alapvetően 2024-ben is 500 pontos rendszerben történik. A pontok három nagy területen gyűjthetők, a 200 érettségi pont és 200 tanulmányi pont mellett maximum 100 intézményi pontot vihetnek a felvételizők. Az intézmények dönthetnek arról, hogy felállítanak-e minimumponthatárt, amely alatt nem vesznek fel jelentkezőket.

A teljes pontszám két módon állhat össze:

200 tanulmányi + 200 érettségi + 100 intézményi pont

vagy az érettségi pont duplán számítva, 2×200 pont + 100 intézményi pont

2024-től a teljes pontszámba az intézményi pontok is beleszámítanak. (Fotó: Uniside)

 

Változik az érettségi pontértéke

Fontos figyelned arra, hogy 2024-től megváltozik az érettségi eredmények pontszámítása:

  • az érettségi pontszámításban a 100 százalékos emelt szintű érettségi 100 pontot jelent majd, tehát minden százalékos eredmény az adott pontszámot jelenti
  • a 100 százalékos középszintű érettségi viszont 67 pontot ér majd, ez egy kétharmados váltószámot jelent
  • az emelt szintű érettségi vizsga előny lehet egyrészt az érettségi pontoknál is, másrészt, ha az adott intézmény elismeri azt az intézményi pontoknál

 

Mit szabhatnak meg az egyes intézmények?

Az egyes intézmények képzési területenként kijelölhetik, hogy:

  • melyik az az 5. tantárgy, amelyeket tanulmányi pontként számolnak el
  • előírnak-e érettségit egy bizonyos 5. tárgyból vagy sem
  • előírnak-e emelt szintű érettségit
  • mire kaphatsz intézményi pontot (például emelt szintű érettségire is)

 

Mit javasol az ELTE a felvételizőknek?

Az ELTE két dolgot kiemelten fontosnak tart ahhoz, hogy a felvételizők bekerüljenek az egyetemre:

Tegyenek emelt szintű érettségit! Idén az érettségi pontokat nem egyenlően számolják közép-és emelt szinten, hanem súlyozva. Vagyis két középszintű érettségivel maximálisan 67+67 pont érhető el, 200 pontot csak két emelt szintű érettségi adhat. Az egyetem véleménye szerint az a diák, aki képes 100 százalékosra megírni egy középszintű érettségit (amiért 67 pontot kap), az biztosan elér 67 százalékot az emelt szintű érettségin is. Emelt szinten viszont 67 pont feletti pontszámot is teljesíthet az érettségiző. Ráadásul az emelt szintű érettségiért intézményi pont is jár.

Ne hasonlítgassák a pontszámítási kalkulációkat! Megtévesztő eredményeket mutathat, ha valaki egy adott képzésre vihető pontjait más intézmények azonos képzésének ponthatáraival veti össze, vagy az adott intézmény más képzéseinek ponthatáraival, hiszen mindenhol mást jelent az adott pontszám értéke. A tavalyi eredményekkel sem érdemes összeveti az idei pontszámítást, mert jelentősen változott a felvételi rendszer. 

Tavaly a 148 ezer felvételizőből 32 ezer megjelölte az ELTE valamelyik képzését. (Fotó: ELTE)

Miért jár intézményi pont az ELTE-n?

Az ELTE vezetése olyan pontrendszert alkotott meg, amely alkalmas arra, hogy továbbra is a legjobbakat vegye fel az egyetemre, és a hallgatók széles köre számára kínálja a munkaerőpiaci követelményeknek megfelelő versenyképes diploma megszerzését. 

  • a legtöbb szakon megéri emelt szintű érettségit tenni
  • számos szakon arra is jár pont, ha valaki a középszintű érettségijét legalább 80%-os eredménnyel abszolválja
  • az ELTE kiemelten díjazza a tanulmányi versenyeken elért eredményeket
  • a nyelvvizsgát a felvételi eljárás során értékes pontokkal jutalmazza, egységesen minden szakon. A B2-es nyelvvizsga 28 pontot, a C1-es 50 pontot ér
  • az egyetem valamennyi szak esetében egységesen ad pontot a fogyatékosságra, a hátrányos helyzetre és a gyermekgondozásra
  • plusz pontot jelenthet a munkatapasztalat
  • és a kiváló sportteljesítmény is

További részletes információt az egyetem oldalán találsz.

Nézd meg az ELTE videoját arról, mire kell készülni a 2024-es felvételi eljárás kapcsán!