A mesterséges intelligencia, az üzleti intelligencia és az automatizáció határozza meg 2025 IT-stratégiáit – derült ki a Protechtor CIO Navigátor kutatásból, amely 72 hazai vállalati IT-vezető megkérdezésével készült. A felmérés rávilágít arra, hogy bár az innováció iránti szándék erős, a költségkorlátok és a humánerőforrás-hiány komoly akadályokat gördítenek a fejlődés útjába.
A Protechtor CIO Navigátor kutatás egyik legérdekesebb megállapítása, hogy a vállalatvezetők két markánsan eltérő csoportba sorolhatók:
A vállalatok több mint fele már előre definiált digitalizációs stratégiával rendelkezik, ami nagy előrelépés a korábbi évekhez képest. Azonban az innováció megvalósítása számos kihívással jár, beleértve a szakképzett munkaerő hiányát és a szigorodó szabályozási környezetet.
A Protechtor CIO Navigátor kutatása szerint a hazai vállalatok technológiai stratégiájában három fő terület kerül előtérbe:
Az IT-vezetők 40 százaléka már használja a low-code/no-code technológiát (Fotó: Protechtor CIO Navigátor 2025)
A mesterséges intelligencia alkalmazása rohamosan terjed a magyar vállalatok körében. A kutatás szerint:
Ugyanakkor az AI térnyerése új kiberbiztonsági fenyegetéseket is magával hoz. A legnagyobb aggályok között szerepel az adatmanipuláció, a zsarolásos kibertámadások és az ipari kémkedés. Érdekes módon a blockchain-technológia, amely egyes fenyegetésekre megoldást nyújthatna, továbbra sem terjed jelentősen.
Az AI legfőbb alkalmazási területei a munkatársak támogatása, a szoftverfejlesztés és az adatelemzés (Fotó: Protechtor CIO Navigátor 2025)
A kutatás szerint a legkeresettebb szakemberek az alábbi területeken dolgoznak:
Bár 2024-ben a vállalatok kétharmada 4 hónapon belül megtalálta a szükséges munkaerőt, a jövőben az AI-szaktudással rendelkező szakemberek iránti kereslet jelentősen növekedhet.
A 2025-ös év kulcskérdése, hogy a vállalatok kockázatkerülő stratégiát választanak, vagy előremenekülnek az innovációval.
„Az elkészült CIO Navigátor tanulsága szerint jelenleg egyértelmű a prioritás: az innováció, a hatékonyságnövelés és az üzleti igények mihamarabbi fejlesztésbe fordítása elsőbbséget élvez minden mással szemben. Hogy a cégek hogyan tudnak lavírozni a végletek között és megtalálni a számukra működő megoldóképletet, az mindenhol más és más lesz” – foglalta össze Laczkó Gábor, a Protechtor technológiai és üzleti tudásmegosztó közösséget működtető Stylers Group egyik alapító tulajdonosa.