Tudástár

Mivel újra keresettek lettek a klasszikus képzések, így külföldön is elhelyezkedhetünk az itthoni tanfolyami végzettségekkel

UNIside | 2023-09-14
Számos klasszikus tanfolyami képzés vált ismét népszerűvé és keresetté az elmúlt időszakban. A szakképesítések elvégzési ideje három hónaptól másfél évig változik, ennyi idő alatt azonban nemzetközileg is elismert végzettséget igazoló dokumentumot szerezhetünk.

Nemzetközi lehetőségek is vannak a program által

Nem csak államilag, de akár nemzetközileg is elismert szakképesítéseket lehet szerezni számos területen. Általános tendencia, hogy az elmúlt egy-két évben ismét népszerűek lettek az immár klasszikusnak számító képzések, mint a dajka, élelmiszer eladó, vállalkozási mérlegképes könyvelő, szobafestő, személy és vagyonőr, aranykalászos gazda, gipszkartonszerelő, kutyakozmetikus, raktáros, állatgondozó, állatorvosi asszisztens, ingatlanközvetítő és a méhész tanfolyam. Ezek a képzések három hónaptól 18 hónapig végezhetők el, és államilag elismert szakképesítéseknek, illetve részszakképesítéseknek – mint például a gipszkartonszerelő és az állatgondozó – felelnek meg. A felsorolt képzések ráadásul rendkívül keresettek a munkaerőpiacon.

Számos klasszikus tanfolyami képzés vált ismét népszerűvé és keresetté az elmúlt időszakban. (Fotó: 123RF)

Magyarországon is bőven vannak lehetőségek

„Nem véletlenül számítanak már-már klasszikusnak ezek a képzések, hiszen már a korábbi OKJ-s rendszerben is választhatók voltak, és az új képzési rendszerben is töretlen az érdeklődés irántuk. Azoknak, akik a jövőbeli elhelyezkedési lehetőségek alapján szeretnének szakképesítést választani, mindenképpen hasznos tájékozódniuk a különböző álláskereső portálokon a kiszemelt szakképesítéssel betölthető pozíciókról és lehetőségekről. Emellett érdemes felkeresniük az átalakult szakképzési rendszert bemutató Ikk.hu oldalt. Itt minden képzéssel kapcsolatban találhatunk információt annak munkaerő-piaci relevanciájáról. Ugyanakkor általánosságban kijelenthető, hogy a klasszikus képzéseket elvégzett munkaerő iránt nagy a kereslet” fejtette ki Szabó Andrea, a TanfolyamGURU.hu oktatási szakértője, aki azt is elárulta, hogy az eladó képzések és az építőipari tanfolyamok ezek közül is a legkeresettebbek, és a legnépszerűbbek is, hisz ezeken a területeken könnyű elhelyezkedni, és a kereset is jó.

A szakember azt is elárulta, hogy ezeknek a tanfolyamoknak az elvégzésével külföldön is vállalhatunk állást az adott területen, hiszen az oklevél – amennyiben hitelesítik – ott is igazolja a végzettséget.

„A szakképzési közokirat külföldön történő felhasználásához – ha nemzetközi szerződés eltérően nem rendelkezik – a szakképzési közokiratot hitelesíteni kell és felülhitelesítéssel kell ellátni. A hitelesítést a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal végzi el és a külpolitikáért felelős miniszter hitelesíti felül” tette hozzá az oktatási szakértő.

Nem igényel elővégzettséget

A képzések között ráadásul szép számmal akad olyan tanfolyam, ami semmiféle előképzettséget nem igényel.

„Képzésfüggő, hogy milyen előismeretet kíván meg egy adott tanfolyam, de a legtöbb esetben alapfokú végzettség vagy érettségi szükséges hozzá. A TanfolyamGURU.hu oldalon minden szükséges feltétel megtalálható, illetve az IKK.hu oldalon is lehet tájékozódni a képzésekről – fejtette ki Szabó Andrea.

Noha a felnőttképzésben induló tanfolyamok általában nem ingyenesek, a tanulás mindig jó befektetés, hiszen nagyon jó a megtérülése. Ma már rengeteg elérhető árú – azaz 70.000 és 400.000 forint közötti képzés közül lehet válogatni, melyek a munkaerőpiacon is keresett szakmák. A tanfolyamok díja pedig jóval kevesebb, mint amennyit egy hónapban keresni lehet az adott területen. Emellett sok felnőttképző részletfizetési lehetőséget is biztosít, így könnyebben kigazdálkodható a képzési díj. A szakmai képzések közül ma már jó néhány online is elérhető, azaz az elméleti oktatás interneten is folyik, ami könnyebbséget jelenthet a kismamáknak vagy a vidéken élőknek is.

Címkék: munkaerőpiac   szakképesítés   tanfolyam