Példakép

Magyar különdíjas az ISEF tudományos versenyen

Haiman Éva | 2023-05-19
Különdíjat nyert az ISEF nemzetközi tudományos versenyen Barna Benedek László végzős budapesti gimnazista, aki a mérnöki technológia területén mutatta be találmányát Dallasban.

Kovács Nóra Anna kolozsvári és Barna Benedek László budapesti végzős gimnazisták vettek részt a világ legnagyobb középiskolásoknak szóló tudományos versenyén, az ISEF-en.

Az ISEF (International Science and Engineering Fair) május 14. és 19. között zajlott az Egyesült Államokban, a Texas állambeli Dallasban. Az ISEF magyar résztvevői a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny díjazottjai, Kovács Nóra Anna kolozsvári és Barna Benedek László budapesti végzős gimnazisták.

Különdíjat nyert az ISEF tudományos versenyen a mérnöki ötlet

A rendezvényen kihirdették a Regeneron ISEF 2023 Society for Science különdíjait. A diákgyőztesek olyan kilencedikes és tizenkettedikes diákok, akik egy helyi, regionális, állami vagy országos tudományos vásáron elnyert fődíjjal érdemelték ki a Regeneron ISEF 2023-as versenyen való részvétel jogát.

A rendevzény május 14. és 19. között zajlott az Egyesült Államokban, a Texas állambeli Dallasban. (Fotó: ISEF)

A díjazottak között van Barna Benedek László is, aki szintén a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa. UV megvilágító berendezés fejlesztése fotokémiai ligand kapcsoláshoz elnevezésű projektjével a mérnöki technológia területén mutatta be tudását. Az UV-Covbel orvostechnikai és gyógyszerkutatási berendezés a fehérjék jelölésére szolgál, ez az úgynevezett ligand alapú fotokémiai jelölés. A fehérjét az UV-led megvilágítja, ezáltal egy olyan jelölés jön létre a fehérjén, amely hosszú ideig tart és sokáig vizsgálható.

A fejlesztést a tudományos versenyen elismerő oklevéllel, valamint 1 éves ingyenes INCOSE diáktagsággal jutalmazták. Az INCOSE (International Council on Systems Engineering) egy nonprofit szervezet. Célja, hogy fejlessze és terjessze azokat az interdiszciplináris elveket és gyakorlatokat, amelyek lehetővé teszik sikeres rendszerek megvalósítását. Az INCOSE Best Use of Systems Engineering díjakat a legjobb interdiszciplináris projekteknek ítélik oda, amelyek a társadalmi igényeket kielégítő, technológiailag megfelelő megoldásokat képesek létrehozni.