A 15–39 éves fiatalok szerint 2024-et leginkább a „változás” és a „nehézség” jellemezte, míg 2025-re a „remény” lett a leggyakrabban említett szó. Az Ifjúságkutató Intézet legújabb kutatásából az is kiderült, hogy a többség optimistán tekint az emberi kapcsolataira és jövőbeli terveire.
Az Ifjúságkutató Intézet friss kutatása szerint a magyar fiatalok többsége optimistán tekint a jövőbe. Míg 2024-gyel kapcsolatban leginkább a „változás” és a „nehéz”, valamint a „káosz” szavakat említették a megkérdezettek, az idei év kapcsán a „remény” került előtérbe. A kutatásból kiderül, hogy az emberi kapcsolatok és a jövőbeli tervek megvalósítása tekintetében is pozitív várakozások élnek a 15–39 évesek körében.
A tavalyi év eseményei sok fiatal számára váratlan fordulatokat hoztak. A megkérdezettek 52 százaléka úgy nyilatkozott, hogy 2024-ben nem várt eseményekkel kellett szembenéznie. Különösen igaz volt ez azokra, akik még tanulnak. A „változás”, a „nehéz” és a „káosz” voltak a leggyakoribb kifejezések, amelyekkel a múlt évet jellemezték.
Ennek ellenére a fiatalok többsége (50 százalék) boldognak értékelte családi és baráti kapcsolatait 2024-ben. Ráadásul 40 százalékuk úgy gondolja, hogy terveik megvalósítása szempontjából is sikeres évet zártak. A legfiatalabb korosztály (15–17 évesek) körében még nagyobb volt az elégedettség: 50 százalékuk úgy érezte, hogy sikeres évet zárt, míg a 35 év felettiek esetében ez az arány csupán bő egyharmad volt.
A kutatás adatai szerint a 2025-re vonatkozó leggyakoribb kifejezés a „remény”, de sokan említették a „siker”, a „várakozás” és a „fejlődés” szavakat is. A fiatalok 41 százaléka számít váratlan eseményekre idén is, ám a többség pozitív változásokban reménykedik.
Kétharmaduk úgy véli, hogy az emberi kapcsolataik boldogsággal telnek majd, és ugyanennyien bíznak abban, hogy terveiket sikeresen valósíthatják meg. Különösen a 15–17 évesek optimisták: 83 százalékuk gondolja úgy, hogy 2025-ben a boldogság fogja jellemezni a baráti és családi kapcsolataikat.
A tavalyi év nehézségei ellenére a fiatalok többsége pozitívan tekint a jövőbe. Az Ifjúságkutató Intézet kutatása rávilágít arra, hogy az optimizmus megőrzése és a közösségi kapcsolatok fontossága kulcsszerepet játszik a fiatalok életében. A kihívások ellenére a 2025-ös évben a remény és a siker lehet a meghatározó érzés a magyar fiatalok körében.
A kutatás 1000 fő megkérdezésével zajlott 2025 januárjában, online, önkitöltős kérdőíves módszerrel (CAWI), reprezentatív mintavétellel.