Érdeklődési körömnek megfelelően született meg a döntésem a továbbtanulást illetően. Nagyon szerettem a matematikát, a közgazdaságtant és a történelmet, ezért az érettségi előtti néhány hónapban inkább az okozott gondot, hogy melyik két tárgyból csináljam meg az emeltszintűt.
Végül lokálpatrióta érzéseim voltak erősebbek, és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mellett tettem le a voksomat. A végső döntésemben a középiskolai közgazdasági versenyeken elért kiemelkedő eredmények, illetve tanáraim véleménye volt a leginkább meghatározó.
Nem ez volt a fő szempont, hiszen tudtam, hogy a közgazdasági pályán a legtöbb kurzusom is gyakorlati óra lesz. A szakma gyakorlatorientáltsága pedig önmagért beszél, hiszen a mindennapi életünket befolyásoló gazdasági helyzetekről van szó az órákon is.
Fotó: Pixabay
Nem. A duális képzésről egy közeli ismerősöm mesélt, akit eléggé megterhelt a nappali képzés mellett dolgozni. Mivel én mindig igyekeztem a tanulásra koncentrálni, ezért döntöttem úgy, hogy az egyetemi éveim alatt teljes mértékben a vizsgáimra szeretnék koncentrálni, ami mellé nem fér bele a duális képzés.
Az első terv az államvizsga után mindenképp egy családi nyaralás. A BA-képzés lezártával nagyon jól esik majd egy kis pihenés, ezért a nyáron nem terveztem, hogy dolgozom. Július végén azonban el szeretnék kezdeni egy másik nyelvet intenzívebben tanulni, ezért egy újabb nyelvvizsgát mondanék a közeljövőben kitűzött célnak.
Összefüggő szakmai gyakorlatot kell teljesítenünk a diploma megszerzéséhez, amivel már szerencsére végeztem, így jelenleg más gyakornoki programban nem veszek részt.
Igen, mindenképp szeretnék továbbtanulni mesterképzésen, le is adtam a jelentkezésemet az egyetemre a felvételi eljárás során. Vezetés és szervezés szakon szeretném folytatni a tanulmányaimat, aminek az első szemeszterét remélhetőleg szeptemberben el is kezdhetem.
Az időbeosztás. Kollégistaként tudom, hogy egy kollégiumi szobában nem lehet kellőképpen felkészülni egy zh-ra vagy egy vizsgára, sokszor csúszik a tananyag megtanulása, ami magával hozza a lemaradást és a lemorzsolódást. Emiatt pedig kevesebb idő marad a kikapcsolódásra, ami egy egyetemista számára elengedhetetlen a reggeltől estig tartó órák után. Szintén nehéz a középiskola után, hogy itt már magunknak kell összeállítani az órarendünket.
Jelentős bevételi forrást jelentenek az egyetemi ösztöndíjak. Szerencsére az Eszterházyn nagyon sokféle és magas ösztöndíjakra lehetnek jogosultak a hallgatók. A szociális alapon rászorulók például minden félévben igényelhetnek rendszeres szociális ösztöndíjat. Ezenkívül az első félév után már tanulmányi ösztöndíjra is jogosultak lehetünk a kreditindexünk függvényében, és nálunk van egy különlegesség, a kiemelt tanulmányi ösztöndíj.
Emellett a TDK kutatási munkákat is támogatja az egyetem. A saját jövedelmemre visszatérve: a tanulás mellett oktatási asszisztens demonstrátori tanításból tartom el magamat.
Az oktatási asszisztensi munkám során több tantárgy oktatási tevékenységébe is bekapcsolódhattam, így ezen tapasztalatok révén határozott elképzelésem lett a munkaadókkal szemben.
Nagyon fontos, hogy folyamatosan kommunikál az alkalmazottaival és megértéssel fordul hozzájuk. Bármilyen probléma adódik, bizalommal fordulhatunk felé.
Friss diplomásként, pályakezdőként, sok éves szakmai tapasztalat hiányában átlagosan alacsony fizetés vár. Ilyen albérletárak és infláció mellett remélem, hogy még pont elegendő lesz ahhoz, hogy tudjak vele boldogulni.