A 15–39 év közötti fiatalok számára továbbra is fontos a klímaváltozás kérdése. Egy friss kutatás azonban rámutatott: a téma megítélése némileg háttérbe szorult az elmúlt években.
Az Ifjúságkutató Intézet és a Klímapolitikai Intézet – a Mathias Corvinus Collegium (MCC) két szervezete – közösen végzett felmérést. Az eredményekből kiderült: bár a fiatalok érzékelik a környezeti problémák súlyát, a mindennapi élet más kihívásai jelenleg előrébb sorolódnak a prioritási listán.
A kutatás eredményei alapján a fiatalokat leginkább a jövőjük érdekli. Ezen belül a családalapítás, párkapcsolat, megélhetés, egészség, valamint a hazai és nemzetközi politikai események foglalkoztatják őket leginkább. Az éghajlatváltozás e szempontból kevésbé kap figyelmet. A válaszadók szerint a 2024-es év összességében nehéz, bizonytalan és zűrzavaros volt, ami hozzájárulhat a klímaváltozás iránti érdeklődés csökkenéséhez is.
A válaszadók 63 százaléka nem tartja elfogadhatónak, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem a megélhetés drágulásával járj. Csupán a fiatalok egyharmada (32 százalék) lenne hajlandó anyagi áldozatot hozni a fenntarthatóság érdekében. Ez azt mutatja, hogy a gazdasági bizonytalanság időszakában a környezettudatos döntések háttérbe szorulnak, ha azok közvetlen hatással vannak a mindennapi költségekre.
A fiatalok érzékelik a környezeti problémák súlyát, de a mindennapi élet más kihívásai jelenleg előrébb vannak a prioritási listán. (Fotó: 123rf)
Amikor konkrét lemondásokról kérdezték a fiatalokat, a külföldi utazás (27 százalék) és az új ruhák vásárlása (25 százalék) szerepelt az első helyeken. mint olyan területek, amelyekről szívesen lemondanának a környezet védelme érdekében. Ezután következtek az élelmiszerfogyasztási szokások megváltoztatása (17 százalék), az autóhasználat csökkentése (14 százalék). A gyermekvállalásról való lemondás mindössze 10 százalékot ért el.
A felmérés kitért arra is, mit gondolnak a fiatalok arról a sokat vitatott állításról, miszerint a bolygó megóvása érdekében kevesebb gyermeket kellene vállalni. Ezt a nézetet a válaszadók 39 százaléka határozottan elutasította, míg 26 százalék egyetértett vele. A fennmaradó 35 százalék vagy nem tudott állást foglalni, vagy nem válaszolt a kérdésre.
A magyar fiatalok körében továbbra is jelen van a klímaváltozás iránti érzékenység, de a gazdasági nehézségek és a jövővel kapcsolatos bizonytalanságok miatt egyre inkább a személyes problémák kerülnek előtérbe. A fenntarthatóság iránti elköteleződés nem tűnt el. Azonban egyértelműen látszik, hogy a klímatudatos döntéseknek csak akkor van esélyük széles körű elfogadásra, ha azok nem járnak jelentős anyagi áldozattal.