Digitális jövő az agráriumban: farmmenedzsmentszoftver a Széchenyi Egyetemen

Digitális jövő az agráriumban: farmmenedzsmentszoftver a Széchenyi Egyetemen


Szerző: Németh Eszter - 2025.07.08.

Új szintre emeli az agrárképzést a Széchenyi István Egyetem: együttműködési megállapodást kötöttek a Livestocker Solutions Kft.-vel, amelynek révén a hallgatók korszerű farmmenedzsmentszoftver segítségével sajátíthatják el a precíziós állattenyésztés alapjait.

Precíziós oktatás valós piaci eszközökkel

A Livestocker Solutions Kft. tulajdonában lévő farmmenedzsmentszoftver az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar hallgatói számára válik elérhetővé, segítve őket az adatalapú döntéshozatal és a korszerű telepirányítási rendszerek elsajátításában. Az oktatásba integrált rendszer életszerű szituációkon keresztül mutatja be a modern állattartás kihívásait és lehetőségeit.

„Karunk projektalapú oktatását nagymértékben szolgálják széles körű vállalati kapcsolataink. Ezek számos esetben közös kutatás-fejlesztési projekteket, innovációkat is eredményeznek” – fogalmazott Tóth Tamás, az egyetem mosonmagyaróvári karának dékánja.

Partnerség a jövő szakembereiért

Tóth Tamás dékán szerint a megállapodás jól illeszkedik az intézmény fenntarthatóság iránti elkötelezettségéhez, különösen az agrárdigitalizáció és a precíziós mezőgazdaság terén. A vállalati együttműködéseknek köszönhetően a hallgatók gyakorlati tudással és naprakész technológiai ismeretekkel gazdagodhatnak, amelyek jelentősen növelik elhelyezkedési esélyeiket.

Szemlélet, akarat és cselekvés – Fenntarthatósági törekvések a magyar felsőoktatásban

Egyedülálló képzések és intelligens farmkörnyezet

A karon már elindult egy országosan is ritka, precíziós állattenyésztési és takarmányozási szakmérnök-képzés, amelyben szintén szerepet kap a szoftver.

„A szoftver használatát akár már a képzés őszi félévében tudjuk integrálni mind a precíziós sertéstenyésztés, mind pedig az »Állattartás műszaki megoldásai, telepirányítási rendszerek« kurzusba. Ezt követően pedig a nappali tagozatos oktatásban is bevezetjük” – részletezte Húth Balázs, az Állattudományi Tanszék vezetője.

A Smart Farm tangazdaságban működő sertés-modellistálló a gyakorlati oktatás kulcsszereplője, ahol a diákok valós környezetben végezhetnek adatgyűjtést és -elemzést.

Tapasztalat és innováció találkozása

A Cápák között című műsorból ismert Moldován András cége több mint egy évtizede fejleszt digitális agrármegoldásokat. Németh Norbert exportigazgató hangsúlyozta: az egyetemi együttműködés célja a modern gondolkodású agrárszakemberek képzése, akik hatékonyan tudják majd kezelni a digitalizáció és a precíziós gazdálkodás kihívásait.

Ásványi Balázs vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettes kiemelte: „Kulcsfontosságú kérdés az is, hogy frissdiplomásaink milyen hatékonysággal tudnak gazdálkodni. Ennek érdekében feladatunk, hogy a képzéseink során megismertessük őket a legújabb technológiákkal, módszerekkel és a valós piaci igényekkel. Ebben játszik nagy szerepet a Livestocker által rendelkezésünkre bocsátott szoftver.”

(Kiemelt kép: Németh Flóra, a Livestocker Solutions Kft. termékfelelőse, Németh Norbert, a cég exportigazgatója, Tóth Tamás, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának dékánja, Ásványi Balázs vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettes és Húth Balázs, az Állattudományi Tanszék vezetője az együttműködés bejelentésén. / Fotó: Adorján András)

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Minden héten válogatott tartalmainkat kapod meg, hogy naprakész lehess oktatási, egyetemi, innovációs témákban.

Webshop: Uniside  Kiadvány vásárlás