Innováció

Új európai doktori program indul a MOME-n a design-kutatás területén

Halaska Gábor | 2024-01-26
Megnyílt a jelentkezési felülete a CoDesign4Transitions (The Sustainable Transitions through Democratic Design Doctoral Network) programnak, melyben jelentős szerepet kapott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is. A hét ország nyolc egyetemével közösen létrehozott interdiszciplináris doktori programba tizenhárom jelölt kerülhet be, akik közül egy Budapesten, a MOME-n kutathat majd három éven át.

Mi a doktori program célja?

A négy éven át tartó Marie Sklodowska Curie projekt célja, hogy a design új megközelítésű kutatásaival segítse az aktuális globális kihívások leküzdését, a zöld átmenetet. A fókuszban alapvetően a klímavédelem és az innováció demokratizálása áll, ezen belül a témák változatosak lehetnek, legyen szó idősekről, oktatásról vagy az energiafelhasználás területéről. A kutatási területek több designterület – így például a co-design, a termék és szolgáltatástervezés és egyéb területek keresztmetszetét érintik, valamint fontos szempont a design és egyéb tudományterületek közti átjárhatóság.

Az a doktorjelölt, aki a MOME-n fog kutatni, a tervek szerint a design, a klímatudományok, a társadalmi szerepvállalás határterületeire fókuszál majd, elsősorban gyakorlat-alapú kutatási eszközök alkalmazásával, célja pedig, hogy a jövőben valóban alkalmazható koncepciókat és keretrendszereket dolgozzon ki a nemzetközi tréningekkel egybekötött tanulmányai alatt

– összegezte Fehér Bori, a MOME IK Social Hub vezetője, tudományos főmunkatárs, a program egyik budapesti témavezetője.

CoDesign4Transitions, fotó: MOME

Mit nyerhet, aki jelentkezik a projektre?

A résztvevők nem csak nemzetközi tapasztalatot nyernek a program során, de egy határozott idejű egyetemi pozíciót is, folyamatosan dolgozhatnak mentorálás mellett és piaci, vállalati partnerekkel, kormányzati szereplőkkel, civil szervezetekkel működhetnek együtt.

A MOME-n a program a Doktori iskola és az Innovációs Központ együttműködésében valósul meg, a témavezetők Bényei Judit egyetemi docens és Fehér Bori tudományos főmunkatárs lesznek. A további résztvevő kiemelkedő egyetemek a Politecnico di Milano, az Aalborg Universitet, a Uniwersytet SWPS, a Vrije Universiteit Brussel, a Syddansk Universitet – University of Southern Denmark, az RMIT Europe és a University of the Arts London.

A programba február 26-ig lehet jelentkezni.