Hungarian Summit 2025: magyar–amerikai kapcsolatok új szinten | Uniside

Hungarian Summit 2025: magyar–amerikai kapcsolatok új szinten


Szerző: Németh Eszter - 2025.06.16.

Jubileumi mérföldkőhöz érkezett a Hungarian Summit: az amerikai–magyar kapcsolatok egyik legfontosabb fórumát immár ötödik alkalommal rendezték meg, idén Budapesten, Debrecenben és Győrben. A rendezvény a gazdasági, oktatási és kulturális együttműködés jegyében valósult meg, számos inspiráló programmal és rangos résztvevőkkel.

Az 5. Hungarian Summit nemzetközi fórumot 2025. június 5-én tartották meg, amelyhez egy magas rangú amerikai delegációnak szervezett programsorozat is kapcsolódott június 1-6. között, számos side eventtel, szakmai találkozóval. A rendezvény célja továbbra is az Egyesült Államok és Magyarország közötti kapcsolatok erősítése az üzleti élet, a felsőoktatás, a sport, a közösség és a kultúra területein.

(Kép forrása: Hungarian Summit)

Fókuszban az oktatás és innováció

A fórum délelőttjén megtartott plenáris beszélgetéseket és előadásokat amerikai és hazai gondolkodók, vállalkozók, kutatók és sportolók adták, akik nap mint nap formálják a világot – és közben inspirálnak is. A délutáni programot két szekcióra, az üzleti és a felsőoktatási témákat felvonultató konferenciablokkra osztották a szervezők. A reggelt elegáns tisztelettel adózva Star Wars stílusban nyitotta meg a délelőtt két házigazdája: Bombera Krisztina, televíziós újságíró, külpolitikai tudósító, kommunikációs tréner és értékalapú kampányok szervezője és Szabó-Sipos Barnabás, színművész-festőművész, aki nem mellesleg George Clooney magyar hangja.

Bombera Krisztina, televíziós újságíró és Szabó-Sipos Barnabás, színművész-festőművész a Hungarian Summit megnyitóján (Fotó: UNIside)

A szervezők a résztvevőket az AD Stúdió legendás „Álmaimban Amerika” című zeneszámával lepték meg, majd Pazaurek Piros, a Hungarian Summit alapítója, tiszteletbeli konzul és a Corvinus Egyetem oktatási rektorhelyettese, Szabó Lajos György mondták el köszöntő beszédeiket, melyekben hangsúlyozták a tudásmegosztás különböző formáinak fontosságát és kiemelték eddigi eredményeiket, amelyeket alább össze is foglalunk.

A szervezők az AD Stúdió „Álmaimban Amerika” című ikonikus dalával teremtettek különleges hangulatot a résztvevők számára. (Fotó: UNIside)

Egyre erősebb transzatlanti együttműködés

Pazaurek Piros, közép-floridai tiszteletbeli konzul szerint az elmúlt öt év során a Hungarian Summit igazi hídszerepet töltött be a két ország között. „Nagyon büszke vagyok, és mélyen hálás mindenkinek, aki velünk járt ezen az úton. A Hungarian Summit nem »csak egy konferencia«. Ez egy híd – amit együtt építünk” – mondta. Külön sikernek nevezte a győri USA Accelerator iroda létrejöttét, amely az amerikai hallgatók fogadásán túl csereprogramokkal és nemzetközi mentorálással is támogatja a magyar diákokat és azokat a magyar kis- és középvállalkozásokat, amelyek amerikai piacra lépést terveznek.

Az idei esemény egyértelműen megerősítette: a magyar–amerikai együttműködés jövője biztos alapokon nyugszik, és továbbra is jelentős lehetőségeket rejt magában mindkét fél számára.

A köszöntőket követő első panelbeszélgetés után, amely az űrkutatás lehetőségeit járta körbe, a 4iG űrprogramját, KFI-együttműködéseit és a martonvásári adatalapú működését részletesen mutatta be a vezérigazgató, Sárhegyi István.

Sárhegyi István⁣, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója (Fotó: UNIside)

Magyar–amerikai összefogás a jövőért

A Tegyél jót Alapítvány elnöke, Regős Judit révén szemtanúi lehettek a konferencia résztvevői annak is, hogy „Az amerikai álom veled is megtörténhet”: megismerhettük azt a fiatalembert, aki tehetséges focistaként nemsokára Dakotába utazhat.

A nap néhány további kiemelt előadója volt: Peták István, a precíziós onkológia magyar úttörője, akit sokan Nobel-díj várományosként is számon tartanak. Balogh Péter, a magyar startup világ egyik legismertebb alakja, a „Cápák között” befektetője, az STRT alapítója, Carol Ann Dykes Logue, az amerikai techinkubációs ökoszisztéma egyik központi szereplője, Steinberg Kovács Ágnes, olimpiai bajnok úszó, ma már egyetemi oktató és vezetői coach, Szuper Levente, magyar jégkorongozó, kapus, az első magyar játékos, akit NHL csapat szerződtetett, Don Koulaouzos, nemzetközi űripari és távközlési stratéga, ESA és NASA mentor, egy sor startup tanácsadója világszerte, Paula Hentz, a Stetson University nemzetközi igazgatója, aki 13 éve vezeti a globális oktatási programokat, és maga is több országban élt és tanult.

A délután folyamán a felsőoktatási szekcióban hazai és amerikai egyetemek képviselői osztották meg egymással tapasztalataikat. Lényegében tíz hazai egyetem (a Széchenyi István Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Soproni Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem) mutatkozott be az amerikai intézményeknek, mint például a University of Central Florida-nak és fordítva, annak reményében, hogy oktatási együttműködések indulnak a felek között. A Széchenyi István Egyetemet Lukács Eszter, nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes mutatta be, külön hangsúlyozva az intézmény dinamikus fejlődését és széleskörű ipari kapcsolatrendszerét, míg a Szegedi Tudományegyetemet Bene Tamás nemzetközi és közkapcsolati igazgató képviselte. A Debreceni Egyetemet Harsányi Endre rektorhelyettes mutatta be.

Pazaurek Piros, közép-floridai tiszteletbeli konzul, a Hungarian Summit főszervezője, ötletgazdája (Fotó: UNIside)

Hungarian Summit: Valódi munka, valódi hatás

„Amerikában megtanultam, hogy az embernek büszkének kell lennie az elért eredményeire” –mesélte Pazaurek Piros, a Hungarian Summit főszervezője, ötletgazdája. Hozzátette, számukra ez a kezdeményezés már régen nem csupán hobbi, hanem komoly munka, valódi hatással. „Olyan kézzelfogható eredményekkel, amelyek embereket, intézményeket, országokat kötnek össze” – fogalmazott.

A találkozók során hat nap alatt több mint 880 résztvevővel kerültek kapcsolatba különböző programokon, partneri megbeszéléseken és értékteremtő eseményeken keresztül, országszerte.

A Hungarian Summit-csapat eredményei az elmúlt időszakból:

  • 18 side event 3 városban
  • Delegáció 8 amerikai államból, 13 városból
  • 6 amerikai egyetem aktív részvétele
  • 3 nonprofit szervezet képviselete
  • 2 kormányzati vezető részvétele
  • 5 vállalkozás az egészségügy és a sport területéről
  • 11 egyetemi együttműködés (többségük MoU formájában)
  • 1 Rotary együttműködési megállapodás
  • 6 diák nemzetközi sporttáborban (köztük állami gondozottak)
  • 18 vállalkozás részvétele UCF inkubációs képzésben
  • 4 új helyszín indult – 2 Floridában, 2 Magyarországon
  • Számtalan új híd épült Magyarország és az Egyesült Államok között
  • Számtalan barátság és végtelen kézfogás

USA Accelerator: híd a vállalkozásoknak

A zárónap egyik fénypontja az innovációs verseny volt, amelyet az USA Accelerator iroda szervezett. Az iroda a Széchenyi István Egyetem kampuszán működik, és a Közép-Floridai Egyetem üzleti inkubációs programjával együttműködésben támogatja a magyar–amerikai gazdasági kapcsolatokat. A versenyen magyar cégek mutathatták be innovációikat amerikai szakértőkből álló zsűri előtt.

A fődíjat az ARport Hungary nyerte el egy beltéri, kiterjesztett valóság alapú navigációs rendszerrel, míg a különdíjat a WaterSkyBall csapata kapta, amely új vízisport-ötletével aratott sikert.

A program egyszerre szólt a jövőről és az emberi kapcsolódásokról, sikerekről és oda vezető utakról. A határokon átívelő üzletről, ennek nehézségeiről, lehetőségeiről és eredményességi kritériumairól, a nyitottságot adó oktatásról, az erőt adó közösségekről és olyan történetekről, amelyek gondolkodásra késztetnek.

A rangos találkozó szervezője a HungarianHub volt, a programsorozatot pedig egy nagyszabású jótékonysági koncert nyitotta meg a Szent István-bazilikában.

A szakmai eseményt Budapesten a Corvinus Gellért Campusa látta vendégül, míg a zárónapot a győri Széchenyi István Egyetem szervezte. Az intézmény évek óta aktív partnere a kezdeményezésnek, s idén kiemelt szerepet kapott az esemény megvalósításában is.

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Minden héten válogatott tartalmainkat kapod meg, hogy naprakész lehess oktatási, egyetemi, innovációs témákban.

Webshop: Uniside  Kiadvány vásárlás