Inspiráció és közösség: egyre nagyobb az Év Menedzsere díj presztízse

Inspiráció és közösség: egyre nagyobb az Év Menedzsere díj presztízse


Szerző: UNIside - 2025.05.15.
Az idén 30 éve alapított díj átadóján immár 10 kitüntetést adnak át olyan kiváló vezetőknek, akiket titkos nevezés és az elnökség titkos szavazatai alapján választanak ki. A mentorálást is fókuszba helyező Menedzserszövetség vezetői személyes meglátásaikat és a díjak fontosságáról alkotott gondolataikat is megosztották az UNIside olvasóival. Interjú a Menedzserszövetség ügyvezetőjével, Buday Kollárik Tímeával és elnökével Kapitány Istvánnal, aki korábban a Shell globális alelnöke volt.

Az első szó, ami az Év Menedzsere díjakról eszünkbe juthat, az az inspiráció. A pályájukat keresők számára mi is példaképeket igyekszünk állítani és ezeknek a díjaknak a nyertesei, nagyon kiváló példaképek. Számotokra mit jelent az Év Menedzsere díj? István, néhány évvel ezelőtt te meg is kaptad mielőtt elnök lettél.

Kapitány István: Igen, amikor Timi felhívott, éppen Mexikóban voltam és ottani idő szerint hajnali négy volt. Az első emocionális reakcióm a megtiszteltetés volt. Az inspirációt emelted ki és nekem alapelvem, hogy az egyik legfontosabb vezetői tevékenység az, hogy az embereket inspiráljuk, energiát vigyünk át és kapjunk tőlük. És ennek egy alapvető eleme, hogy megköszönünk valakinek valamit, amit elég sűrűn célszerű tenni, mert nem kerül semmibe, viszont, ha tényleg őszinte a köszönet, akkor az nagyon jól esik. Engem ez akkor – és ezt Timi nagyon jól tudja – nagyon pozitívan lepett meg, hiszen én a karrieremet döntően nem Magyarországon építettem. Innen indultam el, és itt is volt felelősségem, de amikor mi beszéltünk, Közép-Kelet-Európáért feleltem (a szerző Figyelő Cappuccino interjút készített Kapitány Istvánnal 2019-ben – a szerk). Így abban az időszakban nem voltam a magyar üzleti életben közismert szereplő. Jólesett, hogy ezt a nemzetközi üzleti teljesítményt elismerték és inspiráló volt a számomra tudni azt, hogy figyelemmel kísérik a pályafutásom ott, ahonnan elindultam.

Kapitány István (Fotó: Ajkai Dávid)

És most a másik oldalról is látod ezt a díjat.

K.I.: Amikor Szirmák Botond, a szervezet előző elnöke és Timi megkértek arra, hogy ebben a szervezetben tevékenyebb szerepet vállaljak, akkor igazából nem is gondolkodtam a válaszon és nagyon jó döntés volt. Azóta elnökként azt is látom, hogy milyen komoly munkát végeznek a kollégák a jelölés és kiválasztás során a háttérben és hogy ezeknek a díjaknak pont ezért is óriási a presztízse. Azok az emberek, akik ezt megkapták – akár az immár 30 éves ikonikus Év Menedzsere díjat – nagyon jelentős üzleti szereplők, olyan vezetők, akik nemcsak abban példaképek, hogyan érjenek el sikereket az üzleti életben, hanem hogy hogyan motiváljanak embereket arra, hogy többet érjenek el. Közösségeket alkotnak, olyan kiemelt társadalmi szerepet vállalnak, amivel hatást gyakorolnak szélesebb környezetükre. Minden díjkategória, amit átadunk egyre népszerűbb és egyre inkább inspirálják, ösztökélik a magyarországi menedzsereket, hogy felelősen vezessenek.

Buday- Kollárik Tímea: Jó, hogy az inspiráció szót mondtad, mert pont ugyanezt használtam én is annak kapcsán, hogy számomra mit is jelent személyesen a jubileumi év: 10. éve szervezem a gálát és 10 éve vagyok a Menedzserszövetség ügyvezetője. A szervezetünk egy valóban inspiráló és értékteremtő közösség, inspiráló vezetőkkel. A gálánk pedig, amelynek mára óriási presztízse lett, az üzleti kiválóságok éves nagy találkozója, ünnepe.

K. I.: Érdemes tudni, hogy a Menedzserszövetség vezetői számára kiemelten fontos a tudásmegosztás, ezért az egyik legfontosabb tevékenységünk a mentorálás: közép-, felső-, topmenedzseri és fiatal vezetői szinten is. Úgy vélem, hogy a magyar menedzserek világszínvonalúak: én tényleg a kezemet a szívemre tudom tenni, ugyanis ezt empirikus tudásra alapozom. Láttam, hogy a Shell Hungary-nél dolgozó magyarországi menedzserek megállják-e a helyüket mondjuk egy német, angol vagy amerikai kollégával szemben és a jó hír, hogy tökéletesen. A Menedzserszövetséggel szeretnénk elismerni és arra ösztönözni a menedzsereket, hogy nemzetközi terepen is megmérettessék magukat és ott akár még nagyobbat alkossanak. És idén először fogjuk díjazni azokat a magyar menedzsereket, akik külföldön is sikereket érnek el, mert talán ez az a terület, ahol nem értünk el áttörést. A jó példákkal szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy minél több tehetséges magyar vezető vállaljon globális vezetői szerepet. A Global Leadership Award különdíjat az Institute of Directors szervezettel közösen adjuk át egy olyan magyar vezető számára, aki a nemzetközi üzleti életben konkrét, komoly üzleti sikert ért el.

Buday Kollárik Tímea (Fotó: Ajkai Dávid)

Ha már az új díjakról van szó, mit lehet elmondani, hogyan fejlődött a díj, milyen kategóriákban díjaztok kiválóságokat?

B.K.T.: Idén már tíz, a Menedzserszövetség számára is értéket képviselő, fontos kategóriában adunk át díjakat. A 30 éve átadásra kerülő Év Menedzsere Díj mellett most 20. éve adjuk át az Év Fiatal Menedzsere díjat, az elmúlt években a Legitimo Jogvédelmi Biztosító támogatásával, míg az Év Menedzsere Életműdíjat 10. éve a Gránit Bankkal közösen. Nagyon fontosak számunkra a női vezetők, az ő sikereiken keresztül felhívva a figyelmet a női vezetők fontos szerepére, amiben a Bayer Hungária a partnerünk. Emellett számomra az egyik legfontosabb az Év Menedzsere a Társadalomért Különdíj, amellyel a cégvezetők társadalmi szerepvállalását szeretnénk ösztönözni a Shell Hungary támogatásával. És idén negyedik alkalommal adjuk át a Linde Gáz Magyarországgal közös Év Menedzsere a Környezettudatos Gazdaságért Különdíjunkat.

Hogyan választjátok ki, hogy ki kapja a díjakat?

B. K. T.: A jelölési és kiválasztási folyamat nagyságrendileg fél éves komoly háttérmunka: 15 partnerszervezetünk, az elnökség, a jelölőbizottság és az ügyvezetés is jelölhet, így évente mindig nagyon sok izgalmas név kerül listára. A jelölőbizottság tagjainak évek óta az elmúlt év díjazottjait kérjük fel, Beck Györggyel, a bizottság állandó elnökével. Nagyon fontos, hogy teljesen titkos a jelölési folyamat: tehát a jelöltek nem tudnak arról, hogy ajánlották őket. Az ügyvezetés háttéranyagot készít azon jelöltekről, akik megfelelnek a kritériumrendszernek, átlagosan díjkategóriánként 10 jelölt anyaga kerül így a jelölőbizottság elé, hogy ők kiválasszák minden kategória top3 jelöltjét. Végül a rangsorolás nélküli shortlist alapján az elnökség titkos szavazással dönt.

A nyerteseket telefonon értesítem én magam – ezt a „feladatot” nem adom ki soha a kezemből, nekem ez az év fénypontja, évekre visszamenőleg emlékszem ezekre a beszélgetésekre. Ezt követi velük továbbiakban a titkos közös munka: a fotózások, a kisfilmek elkészítése. Fontos, hogy bár ők már tudják, nem mondhatják senkinek, hogy ők a díjazottak. Idén második alkalom, hogy a Remind Bookazinban jelenik meg róluk egy több mint 20 oldalas összeállítás a Gála estéjén. Ezt követően pedig jön a forgatás a díjazottakkal a Business Menü Bombera Krisztinával interjúsorozatunkhoz, majd minden kezdődik elölről: ez a munka átíveli az egész évünket.

Ez a díj idén 30 éves: egy fiatal menedzser életében a 30 éves kor már talán a karrierje első csúcsa. Ti hogy emlékeztek vissza 30 éves korotokra, hol tartottatok épp a karrieretekben, vagy mit gondoltok egyébként arról, mennyire számít a kor abban, hogy valaki jó vezető-e vagy sem?

K.I.: Számomra nagy vízválasztó volt a 30. évem, mert akkor kezdődött a nemzetközi karrierem: 1961 decemberében születtem, így ’91 áprilisában, amikor kimentem Londonba dolgozni a Shell UK-hoz, még éppen nem voltam 30. Óriási mérföldkő volt, mert bár Magyarországon akkor már nagyon fiatalon sikereket értem el, én voltam a főnök, Londonban pedig újra a ranglétra alján kezdhettem, de ez egyáltalán nem zavart. Az ember azt is megtanulja ilyenkor saját magával kapcsolatban, hogy mi a fontos a vezetői létben és mi nem.

Az, hogy valaki jó vezető legyen, nem a kortól függ, 30 és 20 évesen is lehet valakinek olyan tapasztalata, ami átadható. Én tudom, hogy éreztem magam 27 évesen, amikor több száz embert vezettem, sokszor kétszer olyan időseket is, mint én. Nem éreztem problémának, hogy jóval fiatalabb vagyok náluk, hiszen volt már olyan tapasztalatom, ami hasznos volt. Egy jó vezető tiszteli és respektálja a vele dolgozókat: ez nem alá-fölérendeltségi viszony – legalábbis az én mentalitásomban – hanem egy csapatmunka. Egyedül az a más, hogy a vezetőnek nagyobb felelőssége van, hogy jól működjön és eredményes legyen a vállalat. A fiataloknak meg kell adni a lehetőséget, akiknek a tehetségüktől függ, milyen hamar kerülnek vezetői pozícióba. Nekem semmi kétségem sincs, hogy a fiatalok megállják a helyüket. Fontos, hogy lehet valakinek formális pozíciója, azt el is veszítheti, viszont a saját képességeit, energiáját, kisugárzását, hatását az emberekre, azt valószínűleg nem olyan könnyen. Úgyhogy célszerű azzal foglalkozni, hogy mi mit csinálunk, nem azzal, hogy épp mi az a titulus, ami meghatároz minket.

B.K.T.: Talán itt érdemes kiemelni, hogy van egy a Foxconn csoporttal közös Jövő Menedzsere különdíjunk is, amellyel minden évben egy kiemelkedő, 30 év alatti vezetőt tüntetünk ki. Fantasztikus fiatalok vannak az elmúlt hat év díjazottjai között és idén is egy hihetetlenül sikeres fiatal vezetőnek adhatjuk át a díjat.

Istvánhoz hasonlóan nekem is vízválasztó volt az életemben a 30. évem. Az üzletet én is nagyon fiatalon kezdtem, mindig saját vállalkozásom volt: 21 évesen nyitottam Budapesten egy Versace Jeans márkára épülő, de több brandet is forgalmazó multibrand üzletet, majd 25 évesen kezdtem hivatásszerűen rendezvényszervezéssel foglalkozni, előtte az általam forgalmazott márkáknak szerveztem nagyszabású divatbemutatókat. 30 éves koromban, ami mindent megváltoztatott, az a férjem volt. Innentől datálódik a vele való közös munka, a házasságunk és a két csodálatos fiúnk, egy teljesen más új, közös világ, egy nagyon szoros, támogató kapcsolat immár 20 éve.

Akkor most már értem, hogy miért ilyen profik a rendezvényeitek.

B.K.T.: Kedves vagy, de szerintem a szív, amitől különlegesek a mi rendezvényeink és a törekvés arra, hogy mindig jobbak legyünk. Bár mi mindig itthon éltünk és javarészt Magyarországon dolgozunk, de nagyon sok nemzetközi eseményt szervezünk itthon és külföldön egyaránt az elmúlt 20 évben. Soha nem a sablonos megoldásokat választjuk, imádunk alkotni, csak magas minőségben tudunk gondolkodni és az motivál mindkettőnket, ha folyamatosan feljebb emeljük a lécet.

Ez jó átvezetés is az utolsó kérdésre, mert most egy nagyon különleges eseményre készültök. Mitől lesz az Év Menedzsere Díjátadó Gála egy hét múlva csütörtökön más, mint az eddigiek?

K.I.: Abban egyetértettünk Timivel, hogy a 30. gálát egy ikonikus helyen kell megrendezni. Az Operában szerveztünk egy globális eseményt 2023-ban: a világ 80 országából 1200 sales értékesítőt – a szakma legjobbjait – hoztuk ide. A nagy kihívás Timi számára az volt, hogy ezt hogyan tudjuk megoldani, mert nyilvánvalóan nem feneketlen a pénztárcánk nonprofit szervezetként, azt nem tudjuk megfizetni, amit egy globális nagyvállalat. Sikerült Timinek egy nagyon jó, kölcsönösen előnyös, stratégiai megállapodást kötnie a Magyar Állami Operaházzal, amelyben szakmai tanácsadással is segítjük őket. Olyan programot állított össze Timi a jubileumi eseményre, ami nyilvánvalóan más, mintha egy szállodában rendeznénk meg a gálát. Azt gondolom, hogy egyedülálló lesz, és én csak remélem, hogy ebből hagyományt is tudunk teremteni.

B.K.T.: Köszönöm Isvánnak a felvezetést, valóban: maga az, hogy az Operában tud megvalósulni ez a gála, több mint egy éves munka. Tavaly már főigazgató-helyettes asszony ott volt a gálán velünk, hogy megnézze, mi is az, amit szeretnénk egy év múlva az Operában megvalósítani. Ezt a stratégiai együttműködés nélkül nem tudnánk, hiszen ahogy István is említette egy nonprofit szervezet vagyunk. De itt is szeretném megköszönni főigazgató úr és főigazgató-helyettes asszony nyitottságát, hiszem, hogy a stratégiai együttműködés mindkét fél számára sokat fog adni a következő években. Mi mindent megteszünk érte, az István által említett tanácsadó csapatunk támogatása mellett, a középvezetők számára felajánlott ösztöndíjas mentorprogrammal is segítjük a Magyar Állami Operaház munkáját a következő időszakban.

A programokról röviden: a több mint kétórás, exkluzív díjátadó gálánkat négy különleges programelemmel színesítjük. A KPMG Hungary-vel közös Év Menedzsere az Üzleti Kultúráért Különdíj átadása előtt a Magyar Nemzeti Balett egyik legszebb modern balett produkcióját, az Örvényt állítjuk színpadra. A Volkswagennel közös Kék Innovációs Különdíjunk előtt a Recirquel Cirque Danse társulat érkezik egy szóló produkcióval és a Foxconn Csoporttal közös Jövő Menedzsere Különdíj átadását Buka Péter 27 éves zongoravirtuóz – akinek 3 milliós követőtábora van – szereplése előzi meg. Az egész estét a Flow vonósnégyes, – akik hollywoodi szuperprodukciók zenei munkálataiban is részt vettek – előadásai íveli át.

A színpadi programot exkluzív fogadás zárja, ahol a vendégek az Opera pazar tereiben és teraszain egyedi gasztronómiai élményekkel gazdagodhatnak. Magyarország élvonalbeli éttermei és cukrászdái: az Anyukám Mondta Encsről, a Macok Bisztró Egerből, a Casa Christa Balatonszőlősről, valamint Budapestről a Kiosk, a Gundel, a Gerbaud és a Cups & Flowers kínálják signature fogásaikat és desszert különlegességeiket. A gála hivatalos pezsgője pedig a Moët & Chandon. A gála programját stílusosan foglalja keretbe a W Budapest Hotel teraszán megrendezett ünnepélyes nyitófogadás és az Év Menedzsere After Party – a patinás Magyar Állami Operaházzal szemben, Budapest egyik legexkluzívabb helyszínén.

További információ a gáláról és jegyvásárlás: https://galaest.menedzserek.hu/

Az elmúlt 5 év korábbi díjazottjai

Év Menedzsere Díj

2019Várkonyi ViktorNemetschek Csoport
2020Hegedüs ÉvaGránit Bank
2021Tálos PéterFoxconn csoport
2022Noszek PéterNestlé Hungária Kft.
2023Jelasity RadovánErste Bank

Év Fiatal Menedzsere Díj

2019Ratatics PéterMOL Magyarország
2020Tajta ÁkosWolt
2021Lévai BálintBioTechUSA
2022Birmacher BarnabásBitrise
2023Szabados MárkMogyi Kft.

Év Menedzsere Életműdíj

2019Kürti SándorKürt Zrt.
2020Fekete IstvánInterim Vezető Szolgáltató Kft.
2021Sugár AndrásWestel, T-Mobile Magyarország
2022Czakó Borbálastratégiai tanácsadó,
korábbi londoni nagykövet
2023Bogsch ErikRichter Gedeon Nyrt.

Év Női Menedzsere Különdíj

2019Békefi VeronikaN-U-R Travel
2020Vidus GabriellaRTL Magyarország
2021Kárpát KrisztinaBayer Hungária Kft.
2022Heiszler GabriellaSPAR Magyarország
2023Juvancz BeátaBlackRock

Kék Innovációs Különdíj

2019Ifj. Chikán AttilaALTEO Nyrt.
2020Karikó KatalinBioNTech
2021Szászi IstvánBosch csoport
2022Kiss KatalinMAM-Hungária
2023Jamniczky TímeaJCDecaux Hungary

Év Menedzsere a Társadalomért Különdíj

2019Czakó BorbálaHBLF
2020Pistyur VeronikaBridge Budapest, Oktogon Venus Kft.
2021Gazsi ZoltánEisberg Kft.
2022Jaksity GyörgyCONCORDE Zrt.
2023Fogarasi NorbertMorgan Stanley Magyarország

Jövő Menedzsere Különdíj

2019Suppan MártonPEAK
2020Madaras LizPoliloop
2021Takács-Fulai ViktóriaBlue Colibri International Kft.
2022Kádár TamásSEON
2023Fazekas BálintEuronics / Vöröskő Kft.

Év Menedzsere a Környezettudatos Gazdaságért Különdíj

2021Fábián ÁgnesHenkel Magyarország Kft.
2022Jamniczky ZsoltEON Hungária Csoport
2023Simon AnitaALTEO Nyrt.

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Minden héten válogatott tartalmainkat kapod meg, hogy naprakész lehess oktatási, egyetemi, innovációs témákban.

Webshop: Uniside  Kiadvány vásárlás