Innováció

Idén először adják át a BoschxRichter Ipari Innovációs Díjat

UNIside | 2024-09-02
A magyarországi Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. közös innovációs pályázatának célja, hogy a hazai felsőoktatási intézményekben tanuló diákokat innovatív gondolkodásra sarkallja, a fiatal tehetségeket olyan jövőbe mutató, fenntartható megoldások fejlesztésére ösztönözze, amelyekkel jobbá tehetik a világot, tisztelegve ezzel a két alapító, Robert Bosch és Richter Gedeon öröksége előtt.

A Bosch és a Richter új közös kezdeményezése egyedülálló lehetőség a hazai felsőoktatásban tanuló diákok számára. Mutatjuk, hogy miért!

Cikkünk kitér az alábbi témákra:

  • Hogyan tudtak a fiatalok pályázni?
  • Kik vannak a zsűriben?
  • Milyen díjakat nyerhetnek a leginnovatívabbak?

A pályázat menete

A díjra minden magyarországi felsőoktatási intézményben tanuló hallgató pályázhatott (aki alap-, mester-, osztatlan mester és doktori képzésen tanul bármely munkarendben). A pályázatokat egyénileg vagy maximum 3 fős csapatokban lehetett benyújtani, ösztönözve ezzel a közös gondolkodást és a csapatmunkát. A pályázatok benyújtásának határideje 2024. május 5. éjfél volt.

Két kategóriában, mobilitási, valamint az egészségügyi témában lehetett nevezni, mindkettőben napjaink kihívásaira keresve innovatív megoldási javaslatokat. Mindkét kategóriában külön-külön díjazzák a legjobb egyéni és csapatmunkákat, így összesen négy díj talál majd gazdára szeptember 25-én, a BoschxRichter Innovátorok Napján.

Összesen négy díj talál majd gazdára a BoschxRichter Innovátorok Napján. (Fotó:123RF)

Kik bírálják el a pályamunkákat?

A zsűri tagja Polgár Judit olimpiai bajnok, nemzetközi sakknagymester, 25 éve világranglista vezető, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének tagja, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács kinevezett Magyar Tehetség Nagykövete. Polgár Judit sportága innovációs nagyköveteként 2012-ben indította útjára alapítványát, a Polgár Judit Sakk Alapítványt, amely a jövő generációinak és az őket oktatóknak nyújt egyedülálló módszert a komplex képességfejlesztésre.

A zsűri további tagjai: Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kormányzati kapcsolatok és kommunikációs vezetője, Lendvai Balázs, a Semmelweis Egyetem Richter Tanszékének vezetője, a Richter Gedeon Nyrt., Farmakológiai és Gyógyszerbiztonsági Kutatási Főosztály főosztályvezetője, Bodó Teodóra, a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója Magyarországon és az Adria régióban, valamint Pótsa Mátyás, a magyarországi Bosch csoport innovációs ökoszisztéma vezetője.

Mivel jutalmazzák a legkiválóbbakat?

A nyertesek pályázatait egyrészt publikálják a Bosch x Richter honlapján, ezzel is inspirálva a jövő innovátorait. Ahogyan pedig már korábbi cikkünkben is írtuk, a nyertes pályaműveket a 2024. szeptemberi Bosch x Richter Innovátorok Napján mutathatják be az alkotók. Természetesen az anyagi elismerés sem maradhat el. Az egyéni pályázók nettó egymillió forint, a – maximum 3 fős – csapatban pályázók pedig tagonként nettó ötszázezer forint összegű díjazásban részesülnek.

Bosch x Richter – egyedülálló együttműködés

Robert Bosch (1861) és Richter Gedeon (1872) – tizenegy év különbséggel – egy napon születtek, szeptember 23-án, és innovációikkal jobbá tették a világot. A Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. alapítói inspirációt jelentenek a ma és a jövő generációi számára egyaránt. A két elismert innovátor előtt tisztelegve a Bosch és a Richter 2023-ban hagyományteremtő módon egy olyan rendezvényt hozott létre, mely a magyarországi innovációval foglalkozó fórumok meghatározó eseményévé kíván válni az elkövetkező évek során.

A két vállalat idén, 2024-ben hívta életre az elismerést. A pályázat célja, hogy innovatív gondolkodásra ösztönözze a hazai felsőoktatásban tanuló fiatalokat, és ennek köszönhetően olyan ötletek, újítások megszületését támogassa az egészségügy és a mobilitás területén, amelyek javítják e szektorok további modernizációját, hatékonyságuk növelését. A díjat az Innovátorok Napján fogják először átadni.

Innovátorok Napja 2024: fókuszban a Z-generáció