Új korszak kezdődik a Műegyetemen: megalakult a BME Fenntartó Zrt. igazgatósága

Új korszak kezdődik a Műegyetemen: megalakult a BME Fenntartó Zrt. igazgatósága


Szerző: UNIside - 2025.07.23.

Új szakaszba lépett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) működése: megalakult a fenntartó társaság, a BME Fenntartó Zrt. igazgatósága.

A háromfős testület elnökévé Ratatics Pétert, a MOL-csoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatóját választották. Az igazgatóság tagja lett továbbá Charaf Hassan, a BME rektora, valamint Simola József, a MOL-csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese.

Új működési modell a BME-n

2025 márciusában a BME áttért az új fenntartói modellre, amelynek keretében a MOL-csoport megvásárolta a magyar államtól a BME fenntartói jogait gyakorló BME Fenntartó Zrt. részvényeit. A társaság első közgyűlésére július 21-én került sor, amelyen a MOL és a BME vezetői mellett jelen volt Varga-Bajusz Veronika államtitkár is a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében. A közgyűlés döntött az igazgatóság megalakításáról, amely ezt követően megtartotta első ülését.

Tapasztalt üzleti vezetők a testületben

Ratatics Péter több mint másfél évtizede dolgozik a MOL-nál, 2018-tól vezeti a vállalat fogyasztói szolgáltatások üzletágát. Korábban az INA Igazgatóságának elnöki tisztségét is betöltötte, emellett a Magyar Ásványolaj Szövetség elnöke, és tagja a Magyar Telekom és a MÁV Zrt. igazgatóságának. 2022-ben a BME Konzisztóriumának elnökévé választották.

Simola József a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán végzett, majd nemzetközi tanácsadó cégeknél szerzett tapasztalatot, 2003 óta a MOL-csoportnál dolgozik. 2006 óta tagja a vállalat Vezetői Bizottságának.

A cél: dinamizálni az egyetemet

Charaf Hassan rektor az igazgatóság ülésén bemutatta az egyetem jelenlegi helyzetét és stratégiai céljait. Hangsúlyozta, hogy az új vezetés révén az egyetem fejlesztését vállalatvezetésben jártas szakemberek segítik: „Kiváló lehetőség, hogy vállalatvezetésben és változásmenedzsmentben tapasztalatot szerzett vezetők lettek a testület tagjai és szakértelmükkel a BME fejlesztését támogatják a jövőben. Egyetemünk egy éve a megújulást választotta, mert a Szenátus nagy többséggel igent mondott a rektori programra, amely a BME dinamizálását, versenyképesebbé tételét célozta meg. Ezzel új fejlődési pályára léptünk és ezen az úton még nagyobb lendülettel haladhatunk tovább, mert az igazgatóság érti és támogatja egyetemünk céljait.”

Ratatics Péter szerint a fenntartóváltás nemzetközi szinten is különleges: „a BME a fenntartóváltással nemzetközi összehasonlításban is egyedülállóan új működési modellt választott, amelyben a fenntartói felelősség szorosan összekapcsolódik az egyetem szakmai autonómiájának megtartásával. A MOL stratégiájának része az együttműködés a felsőoktatással, különösen a mérnöki, valamint üzleti és természettudományi képzés területén. Ebben nyit egészen új perspektívákat a BME-vel most megkezdett közös munka.”

Szervezeti megújulás: új főigazgatóság és cégvezetés

Az igazgatóság jóváhagyta a BME új Szervezeti és Működési Rendjét, amely alapján szeptembertől létrejön a Gazdasági és Műszaki Főigazgatóság. Ezt Bauer Dávid vezeti majd, aki több mint másfél évtizede dolgozik a MOL-csoportnál, legutóbb a vállalat belső audit és társaságirányítás vezetője volt.

A fenntartó társaság operatív működéséért Barta Márton felel cégvezetőként. Korábban a Budapesti Corvinus Egyetem stratégiai vezetője volt, és tapasztalatot szerzett az államigazgatásban is. Feladata a döntéshozatali munka támogatása és az egyetemmel való kapcsolattartás irányítása lesz.

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Minden héten válogatott tartalmainkat kapod meg, hogy naprakész lehess oktatási, egyetemi, innovációs témákban.

Webshop: Uniside  Kiadvány vásárlás