Munka

Otthoni munkavégzés Európában és Magyarországon: Trendek és kilátások

Szigetvári Vilma | 2024-04-08
Az otthoni munkavégzés Európában és Magyarországon növekvő tendenciát mutat, miközben a munkáltatók és munkavállalók keresik az egyensúlyt az irodai és távoli munka között.

A koronavírus-járvány hatása alapvetően átformálta a munkavégzés módját Európában és Magyarországon egyaránt. Az otthoni munkavégzés vált egyre elterjedtebbé, miközben a munkáltatók és munkavállalók is felfedezték annak előnyeit és kihívásait.

Az elmúlt években megfigyelhetők voltak az otthoni munkavégzés folyamatos növekedésének és a munkahelyekre visszatérés kezdeti jelei is. Ám közben a „dolgozz bárhonnan” koncepció is teret hódít, mely megnyitja az utat a munkavégzés rugalmasságának és helyfüggetlenségének.

Otthoni munkavégzés Európában

Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban az otthoni munkavégzés aránya az elmúlt években jelentősen növekedett. A koronavírus-járvány kényszerű óvintézkedései miatt sok munkáltatóra nehezedett a távoli munkavégzésre való áttérés, melynek következtében az otthonról dolgozók száma meredeken emelkedett. Ugyanakkor 2022-re már látható volt az otthoni munkavégzés visszaszorulása is, ahogy egyes munkahelyek fokozatosan visszahívták dolgozóikat az irodába.

Az otthoni munkavégzés elterjedtsége nem csupán a járványhoz köthető, hanem a technológiai fejlődésnek, az alkalmazottak igényeinek és a vállalati kultúra változásainak is köszönhető. Az otthoni munkavégzés lehetősége fontos szerepet játszhat a munkavállalók motivációjában, különösen a fiatalabb generációk körében, akik számára a rugalmas munkaidő és a helyfüggetlenség kiemelten fontos.

Otthoni munkavégzés aránya Európában grafikon.

Forrás: Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány

Otthoni munkavégzés Magyarországon

Magyarországon is hasonló trendek figyelhetők meg az otthoni munkavégzés terén. A járvány hatására az otthonról dolgozók aránya jelentősen nőtt, ám 2022-re már enyhe csökkenést lehetett tapasztalni ebben az arányban. A munkáltatók egy része kezdte visszahívni dolgozóit az irodákba, miközben mások továbbra is támogatják a „dolgozz bárhonnan” elvet.

Az otthoni munkavégzés előnyei között szerepel a kényelem és a költségmegtakarítás, ugyanakkor fontos kihívást jelenthet a munkahelyi közösség és az effektív kommunikáció fenntartása. A munkavégzés hatékonysága és a munkavállalók pszichés egészsége is olyan tényezők, melyeket figyelembe kell venni az otthoni munkavégzés kialakításakor és fenntartásakor.

Otthoni munkavégzés aránya Magyarországon grafikon.

Forrás: Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány

Kilátások és következtetések

Az otthoni munkavégzés, bár kihívásokat is rejt, egyre inkább része lesz a munkakultúránknak, a rugalmas munkafeltételek és a helyfüggetlen munkavégzés lehetőségei vonzóvá teszik a munkavállalók számára. Fontos, hogy a munkáltatók és munkavállalók egyaránt felismerjék az otthoni munkavégzés előnyeit és hátrányait, valamint a hatékony munkavégzés feltételeit.

A jövő munkahelyei rugalmasabbak és alkalmazkodóképesebbek lesznek, hogy megfeleljenek az egyre változó igényeknek és kihívásoknak. Az otthoni munkavégzés és a helyfüggetlen munkavégzés lehetőségei segíthetnek a munkavállalók számára a jobb munka-magánélet egyensúlyának elérésében és a vállalatok számára az alkalmazottak motiválásában és megtartásában.

Az otthoni munkavégzés új korszakát éljük, melynek alakulását figyelemmel kell kísérni és alkalmazkodni kell hozzá az elkövetkező években.

A home office előnyei és hátrányai a munkavállalásban

Forrás: Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány