Két év alatt húzóerő lett a hazai innovációban a NIÜ

Két év alatt húzóerő lett a hazai innovációban a NIÜ


Szerző: Németh Eszter - 2025.07.13.

Alapítása óta dinamikus szereplővé vált a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), amely két év alatt több ezer vállalkozás, hallgató és kutató fejlődését segítette. Az intézmény célja a hazai innovációs ökoszisztéma megerősítése, a szereplők összekapcsolása, valamint az innováció közérthetővé és vonzóvá tétele a fiatalok számára.

Programjaik révén több mint száz vállalkozás lépett külpiacra, tizenöt egyetemen támogatták a technológiai transzfer és a digitális tananyagfejlesztés elindítását, és közel 60 ezer fiatalt szólítottak meg tudománynépszerűsítő kezdeményezéseikkel. A HSUP megújulásával az egyetemisták nemzetközi szintű innovációs képzést kapnak, míg a Selye János Diáklaborhálózat és a Tudományos Expo a középiskolások érdeklődését célozza. A közösségimédia-felületeken elért 20 milliós megjelenés és a Tudományos Nagykövet program is azt mutatja: a NIÜ új lendületet hozott a magyar innováció világába.

Innovációs kapcsolatok és külpiaci sikerek

A Nemzeti Innovációs Ügynökség 2023-ban indult a Neumann János Program részeként, és azóta több mint 2000 vállalkozásnak nyújtott szakmai támogatást, tanácsadást vagy képzést. Az XPAND program révén 100-nál is több cég tudott kilépni a nemzetközi piacokra. Az IMPULSE, az Enterprise Horizon és az innovációs tréningek közel 4000 résztvevőt értek el.

Egyetemi együttműködések és tudáshasznosítás

A NIÜ kulcsszerepet vállalt a kutatási eredmények piaci hasznosításában: hat egyetemen koordinálta technológiai transzfer cégek (TTC-k) létrehozását, további kilenc intézményben pedig támogatást nyújtott azok fejlesztéséhez. Az elmúlt két évben több mint 1800 digitális tananyagegység készült el a közreműködésükkel.

Fiatalok képzése és megszólítása

A Hungarian Startup University Program (HSUP) megújítása révén a 2024/2025-ös tanévben már angol nyelven, új tananyaggal és kibővített ösztöndíj-lehetőségekkel érhető el a hallgatók innovációs ismereteinek erősítését és startupok alapításának lehetőségét kínáló program. A középiskolásokat a Selye János Diáklaborhálózat és a Tudományos Expo programok ösztönzik az MTMI-pályák választására. Ezek révén közel 60 ezer fiatalt sikerült elérni.

Tudományközeli kommunikáció és közösségi elérés

A NIÜ törekvései nemcsak szakmai, hanem társadalmi szinten is hatnak: rendezvényeiken 12 ezren vettek részt, közösségimédia-felületeiken pedig 20 millió elérést könyvelhettek el. A 2025 tavaszán indult Tudományos Nagykövet program 12 fiatal tehetség segítségével népszerűsíti a tudományos gondolkodást.

A szervezet folytatja munkáját, céljuk, hogy Magyarország 2040-re a világ élvonalbeli innovátor országai közé tartozzon. „Büszkék vagyunk a NIÜ első két évére, az innovációs ökoszisztéma szereplőinek visszajelzései alapján jó döntést hoztunk két évvel ezelőtt, amikor elindítottuk az Ügynökséget” – mondta Bódis László, az ügynökség vezérigazgatója. – „Elégedettek azonban még nem vagyunk, folytatjuk a megkezdett munkát, közösen a partnereinkkel: a startupokkal, a befektetőkkel, az innovatív KKV-kal, az egyetemekkel, a kutatóintézetekkel és valamennyi, az innovációs ökoszisztémában aktív szereplővel. Csak így érhetjük el, hogy hazánk 2040-re a világ vezető innovátor országai közé kerüljön.”

Kiemelt kép forrása: Facebook/Nemzeti Innovációs Ügynökség

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Minden héten válogatott tartalmainkat kapod meg, hogy naprakész lehess oktatási, egyetemi, innovációs témákban.

Webshop: Uniside  Kiadvány vásárlás