Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben nyilvánította január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává. 1945-ben ezen a napon szabadították fel az auschwitz-birkenaui haláltábort, amely a II. világháború legnagyobb megsemmisítő tábora volt. A helység, amely egykor nem volt több, mint egy egyszerű lengyel városka, mára az emberiség legnagyobb bűncselekményének jelképe lett. Elsőként az 1. Ukrán Front katonái érkeztek a helyszínre, és olyasmit találtak, amely minden bizonnyal egy életre beleégett az emlékezetükbe. A holokauszt 6 millió zsidó és 5 millió nem zsidó áldozata közül csak ebben az egy táborban 1 millió ember lelte halálát.
A holokauszt 6 millió zsidó és 5 millió nem zsidó áldozata közül csak ebben az egy táborban 1 millió ember lelte halálát. (Fotó: Wikimedia.org)
Minden ENSZ tagállamnak kötelessége oktatási programok fenntartása annak érdekben, hogy a tragédia emléke fennmaradjon a következő generációkban is, és elkerülhessük, hogy a történelem megismételje önmagát. A tanulás és a múltbéli eseményekről való ismeretgyűjtés valóban az emlékezés egyik legméltóbb módja. Ha szeretnél egy érdekes kiállítás meglátogatásán keresztül többet megtudni a holokauszt magyarországi eseményeiről, ajánljuk a páva utcai Holokauszt Emlékközpont állandó kiállítását. A Jogfosztástól a népírtásig című tárlat mutatja be hétköznapi tárgyakon, fotókon és személyes, családi történeteken keresztül azt a folyamatot, amely során a magyar zsidó és roma származású állampolgárok fokozatosan megfoszttattak jogaiktól, javaiktól, szabadságuktól és végül sokan az életüktől is.
Ha inkább online kiállításra szeretnél ellátogatni, akkor mindenképp ajánlott meglátogatni a Yad Vashem Intézet honlapját, ahol egyedülálló anyagok hatalmas tárházát találhatjuk a témában. A Yad Vashem Intézetet 1953-ban alapították azzal a céllal, hogy a holokauszt kutatásának, oktatásának és forrásgyűjtésnek nemzetközi központja legyen. Jeruzsálemi kiállításukat meglátogatni kihagyhatatlan állomás, ha arra járunk, de szerencsénkre online is elérhető gyűjteményük jelentős része. A honlapra ellátogatva a tanulni vágyók áttekinthetik a fotóarchívumot, amelyben kereshetnek település és tárgy szerint is. Így akár saját lakhelyünk történelmébe is bepillanthatunk. Az online elérhető források legérdekesebbjei azon videós beszámolók, amelyek túlélőktől és az üldözötteket segítő embermentőktől származnak.
A holokauszt témája része az érettségi követelményeknek is. A tankönyvi anyag megtanulása mellett emiatt is érdemes az említett kiállításokra ellátogatni. A tágabb összefüggések, tények sokkal jobban megérthetőek, megjegyezhetőek, ha nem egyszerűen bemagolod őket, hanem személyes történeteken keresztül mélyebben átéled a korszak eseményeit.
Érdemes jobban elmerülni a holokauszt történetében, hiszen ez az érettségi tétel meglehetősen összetett. Részét képezi a fajelmélet, az élettér-elmélet, vagyis az olyan eszmék, amelyek évtizedek alatt úgy elhatalmasodtak, hogy történelmünk legnagyobb tragédiájához vezettek. Szintén fontos tudnivaló az érettségire a zsidótörvények megjelenése és tartalma, hiszen ezek jelentették a népirtás előszobáját. Végül a nácik által végső megoldásnak nevezett deportálás és haláltáborok is ehhez a tételhez tartoznak.