Uni

Hisszük, hogy a fiatalok a jövő innovátorai

UNIside | 2024-11-24
„Az ipari és az akadémiai szféra együttműködésével, közös projektekkel és versenyekkel inspiráljuk a hallgatókat arra, hogy már most részt vegyenek a jövő alakításában” – interjú Szászi Istvánnal, a Bosch hazai és adriai régióért felelős vezetőjével.

A cikk eredetileg 2024. szeptemberében, az UNI in&out Innováció 2024 kiadványban jelent meg.

Önnek mit jelent a BoschxRichter Innovátorok Napja

Jómagam alapvetően mérnök vagyok, aki hét év kutatói munka után döntött úgy, hogy nemcsak az egyetem falain belül, hanem az iparban is szeretné alakítani a mobilitás jövőjét. Vezetőként célom az akadémia és az ipar ökoszisztémába kapcsolása, hogy együtt, az innováció segítségével hasznosat és maradandót alkossunk. Ez a rendezvény többek között ezt szimbolizálja, így különösen nagy öröm számomra, hogy a Bosch Budapesti Fejlesztési Központja adhat otthont a Bosch és a Richter közös rendezvényének. Bármiről is legyen szó, iparról, egészségügyről, a saját otthonunkról vagy a mi esetünkben a mobilitásról, a Bosch célja az, hogy valódi értéket teremtsünk. 

A Bosch Budapest Innovációs Kampusz más, innovációban fontos eseménynek is otthont adott már. Miért fontos, hogy az innovációs folyamatokba minél korábban bevonjuk a fiatalokat?

A technológiai fejlődés szempontjából kulcsfontosságú, hogy már korán bevonjuk őket ezekbe a folyamatokba. A Bosch Budapest Innovációs Kampuszon rendezett események és más hasonló kezdeményezések kiváló lehetőséget adnak arra, hogy a felsőoktatásban részt vevők első kézből tájékozódjanak az ipari trendekről és bekapcsolódjanak a fejlesztésekbe. Ez a Bosch számára is előnyt jelent, hiszen a fiatal tehetségek új szemléletmódot és friss ötleteket hoznak be a kutatás-fejlesztési ökoszisztémánkba.

Hisszük, hogy ők a jövő innovátorai, ezért elengedhetetlen, hogy már egyetemistaként megtanulják az innovatív és kreatív gondolkodás alapjait, így aktív alakítóivá válhatnak az innovációs folyamatoknak, elősegítik a kreatív problémamegoldást és a gyors alkalmazkodást a folyamatosan változó technológiai környezetben.

Az ipari és az akadémiai szféra együttműködésével, közös projektekkel és versenyekkel inspiráljuk a diákokat, hogy vegyenek részt a jövő alakításában, a tudományos világ gazdagítása mellett a gyakorlatban is alkalmazzák az egyetemen megszerzett tudást, felkészülve sikeres szakmai karrierjükre. A Bosch elköteleződött a startupszemlélet elmélyítése mellett házon belül is: a kollégák támogatást kapnak ahhoz, hogy belső startupként validálják és valósítsák meg üzleti ötleteiket, mindezt vállalati környezetben.

Mi a Bosch és a Richter „receptje” arra, hogy az innovációk minél kreatívabbak és piacképesebbek legyenek? 

Az alap egy erős ökoszisztéma kialakítása, amely magában foglalja az ipari és az akadémiai szféra, valamint a startupok és a kormányzati szereplők aktív együttműködését. A Bosch különös figyelmet fordít arra, hogy a legújabb technológiák – mint az elektromobilitás, az autonóm járművek és a mesterséges intelligencia – fejlesztésében a lehető legszélesebb körű szakértelmet vonja be.

Az innovációs folyamatainkban fontosnak tartjuk, hogy az ötleteket a valós piaci igényekhez igazítsuk, ehhez pedig elengedhetetlen a különböző szakterületek közötti szoros együttműködés. Az egyetemek, a kutatóhelyek és a startupok olyan friss, kreatív megközelítéseket hoznak, amelyek az ipar komplex tapasztalataival ötvözve képesek igazán piacképes és innovatív megoldásokat eredményezni. Ezzel párhuzamosan a Bosch fejlesztési filozófiája mindig is arra épült, hogy olyan innovációkkal foglalkozzon, amelyek az emberek életét jobbá teszik.

A Richter Gedeon Nyrt.-vel közösen megvalósított innovációs pályázatunk is ezeknek az alapelveknek a mentén szerveződött, célunk, hogy a hallgatók és a kutatók olyan kreatív, valamint életképes ötleteket fejlesszenek, amelyek nemcsak a piacra jutást, hanem a hosszú távú fenntarthatóságot is szem előtt tartják. Az ilyen együttműködések révén az innovációs ökoszisztémánk egyre erősebbé válik, és lehetővé teszi, hogy közösen formáljuk a jövő technológiáit.

Szászi István, a Bosch hazai és adriai régióért felelős vezetője. (Forrás: UNI in&out Innováció 2024)

Milyen gyakornoki programot, duális képzést működtetnek, és ennek milyen a megtartó ereje, hányan maradnak állandó munkatársnak? 

A Bosch csoport, így a magyarországi is hagyományosan nagy hangsúlyt fektet az oktatásra, hiszen ez kulcsfontosságú a jövő szakembereinek képzésében és a vállalat folyamatos fejlődésében. A cégünk gyakornoki programja németországi mintára alakult ki, és nagy sikerrel működik. A programban a felsőfokú tanulmányaik utolsó egy-másfél évében lévő diákoknak nyújtunk lehetőséget arra, hogy a tanulmányaik mellett valós ipari környezetben szerezzenek gyakorlati tapasztalatot. A Bosch különböző területein – a fejlesztéstől a pénzügyön át a logisztikáig – jó néhány pozícióban dolgoznak gyakornok kollégák, akik a betanulási időszakot követően önálló feladatokat és kisebb projekteket is koordinálnak. A program egyik erőssége a mentorálás, hiszen mindegyikük mellé kijelölünk egy tapasztalt szakembert, aki segíti őket a szakmai fejlődésükben. A nálunk gyakornokoskodók jelentős része a program befejezését követően főállású munkatársként folytatja karrierjét a cégnél. 

A duális képzés nagy múltra tekint vissza a cégcsoportnál: Robert Bosch a kezdettől szívén viselte a szak- és továbbképzés ügyét, 1913-ban erre a célra a vállalatánál úgynevezett tanoncrészleget hozott létre tanműhellyel. A modell ma is sikeresen működik, fontos pillére a cég stratégiájának. Ebben a formában a hallgatók az elméleti oktatásukat gyakorlati tapasztalatszerzéssel ötvözhetik, hogy a munkaerőpiacon versenyképes, naprakész tudást szerezzenek. Az ilyen együttműködések révén a Bosch tovább erősíti kapcsolatait az oktatási intézményekkel, és hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon is olyan szakemberek kerüljenek ki az iskolapadokból, akik értéket tudnak teremteni az iparban.

Mit várnak el a céghez belépőktől, azaz az adott szakmaterületen belül mik az alapvető elvárások képességben, tudásszintben? 

Az alapvető elvárások közé tartozik a szakmai kompetenciák alapos ismerete, a problémamegoldó képesség, valamint az innovatív gondolkodásmód. Emellett fontos számunkra a rugalmasság és a csapatmunkára való nyitottság, mivel sok projektünk szoros együttműködést igényel a különböző területeken dolgozó szakemberek között. Ami pedig számomra az egyik elsődleges szempont, az a lelkesedés, a motiváltság, a tenni akarás. 

Nálunk, a Boschnál egyébként nagy hagyománya van a folyamatos tanulásnak és fejlődésnek. A vállalaton belül minden lehetőséget megadunk a szakmai fejlődésre, és arra ösztönözzük a kollégáinkat, hogy új ismereteket sajátítsanak el és alkalmazzák azokat a mindennapi munkájuk során. Ez segít abban, hogy a hozzánk csatlakozó szakemberek nemcsak a legújabb technológiákat ismerjék meg, hanem olyan készségeik legyenek, amelyek a sikeres karrierépítésben és a hosszú távú fejlődésben nélkülözhetetlenek.

Milyen életpályára számíthat az, aki innovációval foglalkozik? A Boschnál mit jelent az innováció szó? Hogyan értelmezik és mi számít innovatívnak?

Az innováció a cégünknél nem csupán egy jól hangzó szó vagy szlogen, hanem a vállalatunk kultúrájának sarokköve, amely már 138 éve egyet jelent az élen járó technológiákkal. Aki innovációval foglalkozik, az a jövőt alakítja, ez pedig tele van kihívásokkal, folyamatos tanulási lehetőségekkel. Az a szakember, aki innovációs területen dolgozik, lehetőséget kap arra, hogy részese legyen az olyan fejlesztéseknek, amelyek az autóipar, a mesterséges intelligencia, az IoT vagy éppen az energiatakarékosság területén határozzák meg a következő évtizedek trendjeit.

A Bosch Budapesti Fejlesztési Központ a vállalat világszintű fejlesztéseinek egyre hangsúlyosabb helyszíne és Európa egyik legnagyobb fejlesztési központja, amely közel négyezer szakember számára nyújt lehetőséget arra, hogy a jövőt alakító technológiákon dolgozhassanak – például olyan projekteken is, amelyek az autóipar következő 5-10 évének technológiai trendjeit formálják.

Az innováció számunkra nemcsak technológiai fejlődést jelent, hanem új gondolkodásmódot is, amely a mindennapi problémák megoldására irányul, a folyamatos fejlődést, a határok kitolását, valamint az ipari és akadémiai partnerekkel való szoros együttműködést jelenti. Cégünknél olyan ötleteket keresünk és támogatunk, amelyek nemcsak újító gondolatokat tartalmaznak, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is értéket teremtenek. A Boschnál minden ötlet, ami jobbá teszi a világot, innovatívnak számít, és minden kollégánkat arra ösztönözzük, hogy járuljon hozzá ehhez a folyamathoz. Az innováció iránt elkötelezett munkatársak így nem csupán szakmailag fejlődnek, hanem a jövő formálóivá is válnak.

A BoschxRichter Ipari Innovációs Díj versenyén milyen szempontokat vesznek figyelembe? 

A zsűri több kulcsfontosságú szempont alapján értékelte a beérkezett pályázatokat. Először is nagy hangsúlyt fektettek az adott innovációs ötlet piacképességére, azaz arra, hogy a megoldás milyen mértékben lehet sikeres a piacon és mennyire alkalmazható a gyakorlatban. Emellett a technológiai újdonság és az innováció előremutató jellege is kiemelt figyelmet kapott, hogy mennyire kínál új és értékes megoldásokat az adott szakterületen. A zsűri figyelembe vette a fenntarthatósági szempontokat is, különös tekintettel arra, hogy az adott innováció milyen hatással van a környezetre és a hosszú távú gazdasági fejlődésre. Fontos volt továbbá a megoldások kidolgozottsága, szakmai megalapozottsága, valamint a projekt mögött álló csapat felkészültsége. Végül az innovációk összhangját is értékelték a Bosch és a Richter jövőképével, különös tekintettel arra, hogy mennyire járulnak hozzá az egészségügyi és mobilitási kihívások megoldásához.

Szászi István

  • 49 éves, nős, három gyermek édesapja.
  • A Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, a Budapesti Fejlesztési Központ irányításáért felel, valamint a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója.
  • A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerezte járműmérnöki diplomáját 1997-ben, majd 2004-ban PhD-fokozatát a hibatűrő járműdinamikai rendszerek irányításának területén.
  • A Robert Bosch Kft. Budapesti Fejlesztési Központjában passzív biztonsági rendszerek projektmérnökeként kezdett 2004-ben, majd vezető tanácsadóként folytatta a karrierjét Németországban, ahonnan 2009-ben jött haza, és itt nevezték ki a járműdinamikai rendszerek üzletág osztályvezetőjének 2011-ben. Két év múlva egy újabb, immár öt évre szóló, szintén osztályvezetői németországi kinevezés következett, 2018-tól pedig gépjármű-elektronikai üzletágvezetőként folytatta Magyarországon. 
  • Egy évvel később, 2019-ben a Budapesti Fejlesztési Központ vezetője, majd 2021-ben a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, valamint a Robert Bosch Kft. egyik ügyvezető igazgatója.

Az UNI in&out Innováció 2024 kiadvány célja, hogy segítsen eligazodni a technológiai fejlődés gyors ütemében, és bemutassa, hogyan formálják a legújabb innovációk a jövő iparát és oktatását. Kiadványunk ezúttal az MTMI (matematika, természettudomány, műszaki és informatikai) területekre fókuszál, körüljárja az ipar 4.0-koncepciót és témaköreit.

Az UNI in&out Innováció 2024 megvásárolható online a shop.uniside.hu oldalon, valamint a Relay és Inmedio hálózat, illetve az Auchan és Interspar üzleteiben.