Munka

Mitől lesz a viselkedésed tökéletes a suliban vagy a munkában?

Magyar Krisztina | 2023-02-05
Sokszor halljuk, hogy a viselkedés mennyire fontos a mindennapokban, a munkahelyen és az életben is. De vajon tudjuk, hogy ez min múlik vagy ez is csak egy elvárás a sok közül, aminek meg kell(ene) felelni? A válasz korántsem egyértelmű.

A viselkedés tulajdonképpen nem más, mint mások számára is észrevehető (látható, hallható) módon megnyilvánuló emberi reakciók, illetve tettek összessége. Ezen tettek a külvilágra, más emberek viselkedésére, eseményekre reflektálnak. Azt, hogy egy ember hogyan viselkedik, rengeteg szempont befolyásolja. Kulturális, társadalmi, munkahelyi elvárások, családi minták, érzelmek, a pillanatnyi hangulat, stressz-szint és még rengeteg más külső tényező.

 

Alakítható a viselkedésed a mindennapokban?

A válasz: igen. A viselkedés ugyan szorosan összefügg a személyiségünkkel, mégis a környezet hatására sokat tudunk alakítani rajta akár tudattalanul, akár tudatosan. Ez azért fontos, mert részben viselkedési alapon kötünk barátságokat, alakítjuk munkahelyi kapcsolatainkat is. 

A probléma ott kezdődik, amikor egy személy nehezen tudja összeegyeztetni a személyiségét a tőle elvárt viselkedéssel és ezáltal több helyen, többféleképpen viselkedik, ami rengeteg energiát emészt fel tőle. Ezért vallhat kudarcot a karrierjében, a magánéletében és ezért érezheti azt, hogy hamar kiég.

 

Munkahelyi viselkedés – de hogyan?

A saját erősségeink megtalálása nem könnyű, de ha ezzel megvagyunk, máris előrébb jutottunk a pályaválasztásnál is, amelynek első eredményeképpen sikeresek lehetünk egy állásinterjún a későbbiek folyamán. S hogy ennek mi köze a viselkedéshez? 

Egyre általánosabb az nézet, mely szerint az úgynevezett soft skillek sok esetben többet számítanak a szakmai tudásnál. A piacvezető cégek ugyanis azt vallják, hogy hiába van valakinek hibátlan önéletrajza és tökéletes szakmai felkészültsége, ha csapatmunkára alkalmatlan, nem motiválható és nem eléggé kreatív. A soft skillek pedig nem mások, mint emberi kvalitások és személyes képességek, amelyek meghatározók egy munkavállaló munkakörnyezetbe való beilleszkedésénél. 

Az alázatosság nem egyenlő a megalázkodással (Fotó: 123rf)

„Fölfelé mosolyog, lefelé tapos”

A közbeszéd szerint nem pont így szól a mondás, de tartalmát tekintve erről van szó. Olyanokra mondják, akik kizárólag a saját érdekeiket nézik, és céljaik elérése érdekében azzal sem törődnek, kin gázolnak át azért, hogy feletteseik szemében kitűnő, kedves, szorgalmas és hibátlan kollégának tűnjenek.

Ebből is látható, hogy egy munkahelyen – vagy egy osztályközösségben – kiemelt fontosságú szerepe van a viselkedésnek. Nagy általánosságban elmondható, hogy másképp viselkedünk a munkahelyünkön, mint otthoni környezetben, s igaz ez az iskolára is. A felettesünknek követni kell az utasításait és nem mindig van rá lehetőség, hogy nemleges választ adjunk a feladatokra való felkéréskor. 

Az alázatosság nagyban hozzásegít a ranglétrán való feljebb jutáshoz, ugyanakkor fontos tisztán látni, hogy ez nem egyenlő megalázkodással. Az emberi méltóság minden körülmények között alapjog, amelyben sem a munkáltató, sem más embernek nem korlátozhatnak.

 

A kulcs valahol az arany középúton keresendő: haladj a céljaid felé áldozatkészen, de közben ne felejts el kiállni magadért is!

 

Címkék: kolléga   munka   munkahely   soft skill   viselkedés