Free

Akárhogy is szeretsz tervezni, a való élet mindig szembejön

Szádeczky-Kardoss Klára | 2023-02-05
Pályaválasztás idején vagy később, amikor el akarsz helyezkedni egy munkaterületen, olyankor természetes, hogy szeretnél előre tervezni. Ám közel sem olyan zökkenőmentes az egyetemi élet vagy a karriered építése, ahogyan reméled.

Senkit sem szeretnénk lebeszélni arról, hogy megtervezze a jövőjét. Kifejezetten hasznos, ha előre gondolkodsz és végigveszed, hogy mivel szeretnél foglalkozni és hogyan, milyen lépésekkel éred el a célod. Érdemes ilyenkor figyelembe venni először azt, hogy mihez van érzéked, mi érdekel. Továbbá, hogy mennyit szeretnél keresni, mennyi áldozatot hoznál meg, hogy mindezt elérd. Viszont a megtervezetthez képest gyakran más  dolog a valóságban, a való életben megtapasztalni helyzeteket.

Mi gondod lehet az egyetemen?

Lehet, hogy már az első félév során gyanúsan más lesz a szakod, mint ahogyan elképzelted. Esetleg a vizsgaidőszak idején bukik ki, hogy nem is olyan egyszerű letenni a vizsgákat, mint hitted. Több helyzet is rábírhat, hogy úgy érezd, szakot szeretnél váltani. Legyen ez a kiégés miatt, vagy találtál egy vadonat új területet, ami ezerszer jobban érdekel a saját szakodnál. Ilyenkor nem szabad elhamarkodottan dönteni. Lehet, hogy átmeneti állapot, s a nehéz időszak után újra örömödet leled a tanulmányaidban.

Ha úgy érzed, túl sok energiát öltél már egy képzés elvégzésébe, attól még nem biztos, hogy a legjobb ötlet csak azért is végigcsinálni. Fel semmiképp se add az egyetemet, de nézz utána, hogy milyen órák kreditjeit tudnád érvényesíteni egy másik szakon. Így a megtanult tudás kétszeresen sem vész el. Sem a fejedből, sem az egyetemi kreditrendszer teljesítése során.

Ha már kezedben a diploma, akkor minden sínen van?

Mi a helyzet akkor, amikor már megszerezted a diplomát, de friss pályakezdőként mégis más ez az irány, mint ahogyan képzelted?

A mai világban a pályamódosítás egyáltalán nem szokatlan. (Fotó: 123rf)

Hiába szeretsz valamiről tanulni, a munka világa egészen más. Előfordulhat, hogy olyan területet választottál, ahol nehezebb elhelyezkedni. Nem szabad feladni, hisz a legtöbb esetben végig kell járni a ranglétra minden fokát, hogy elérd azt a pozíciót, ami miatt belevágtál az egészbe. Sokan nem azonnal találják meg álommunkájukat az egyetemről kikerülve.

Az is elképzelhető, hogy a munkaköröd tetszik, csak nem a megfelelő cégnél vagy. Ilyenkor érdemes máshol is szerencsét próbálni, mielőtt teljesen kiábrándulnál.

A mai világban a pályamódosítás egyáltalán nem szokatlan. Rengetegen dolgoznak más területen, mint amit eredetileg elvégeztek az egyetemen. Viszont egy percig se gondold elvesztegetett időnek, hogy kitanultál valamit. Néha sokkal jobb rálátásod lehet egy adott munkahelyi problémára, hiszen más szemszögből is meg tudod vizsgálni, mint aki csak azt a területet ismeri.

Évekkel később is meggondolhatod magad?

Ahogy nem sokkal diplomaszerzés után, úgy az sem szokatlan, ha valaki hosszú évekkel később érzi úgy, hogy valami mást szeretne csinálni. Hiába tervezed el, hogy öreg korodig ez lesz a munkád, számtalan tényező közbeszólhat.

Manapság az sem meglepő, ha a technológia fejlődése miatt kell váltanod, ám ez még nem egy gyakori fenyegetés. Főleg nem diplomásként! Sokkal valószínűbb, hogy úgy érzed, a jelenlegi karriered nem okoz annyi örömet és visszaigazolást, mint szeretnéd. Esetleg anyagilag egy vonzóbb irány felé mozdulnál. Vagy a családalapítás mellett a korábbi munkád nem annyira megoldható. Bátorságra vall, ha ilyenkor kezdesz valami újba, de lehet, hosszú távon megéri újragondolni az életed. Ha pedig nem válik be, még simán visszatérhetsz az eredeti szakterületedhez.

Összességében azt tanácsoljuk, hogy ne görcsölj rá. Nem kell és nem is lehet mindent előre tudni. Elég, ha bízol magadban annyira, hogyha vállalkozó szellemű, kellően önálló vagy, akkor egy váratlan helyzettel képes leszel megbirkózni. Nem mindenki szeret gyors döntéseket hozni. Ha változik is a terv, nem kell azonnal választanod. Úgy mint a legelején, nyugodtan gondold át a helyzetet és készíts egy új tervet. Esetleg nyúlj valamelyik korábbi B verzióhoz, amit elgondoltál.

Címkék: egyetem   felvételi   jövő   karrier   munka   pályaválasztás   tervezés   tervezni