Uni

A villamosmérnöki karon megbecsülik a lányokat

UNIside | 2023-02-04
A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának mesterszakos hallgatója, a 24 éves Máté Lilla Szilvia azon kevesek egyike, aki nőként a villamosmérnöki képzést választotta, és ezen a pályán is képzeli el a jövőjét.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója, Máté Lilla az UNI 2023-nak adott interjúban többek között arról beszél, hogy milyen tapasztalatokat szerzett nőként a villamosmérnöki szakon és milyen pozícióban szeretne elhelyezkedni később.

 

Még ma sem mindennapi dolog, ha egy lány villamosmérnöknek tanul. Téged mi vitt ebbe az irányba?

Általános iskolában kitűnő tanuló voltam, a némettel külön is foglalkoztam, versenyekre is jártam. A középiskolában az emelt szintű német és matematika szak között vacilláltunk a szüleimmel, végül az utóbbi mellett döntöttünk, mert a némettel amellett is tudtam foglalkozni. Mindkét tárgyból emelt szinten érettségiztem, továbbá letettem a felsőfokú nyelvvizsgát. Az emelt matematikai alapozottság miatt reál irányba szerettem volna továbbtanulni, és mivel apukám villamosmérnök, tudta, hogy ezen a pályán biztos elhelyezkedési lehetőségem lenne, mert nagy a hiány az ilyen szakemberekből.

Máté Lilla, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója (Fotó: UNI 2023)

Mennyire volt nehéz az egyetem?

Nagyon is annak éreztem, rengeteget tanultam, így jó eredményeim születtek, viszont szinte semmi szabadidőm nem maradt. Hozzáteszem, hogy maximalista vagyok és túlzottan izgulós is, emiatt szinte belerokkantam a sok teljesítendő feladatba és számonkérésbe. A barátaim és a családom támogatása nélkül biztosan nem tartanék itt. Szerintem az egyetemen egyébként nagyon nagy volt a túlterheltség. Sokszor azt éreztem, hogy ha csak egy tárgyam lenne, azt meg tudnám sokkal mélyebben is érteni, de sajnos erre nem mindig jutott idő a többi tantárgy mellett. Az a tapasztalatom, hogy akik gimnáziumból tanultak tovább, azoknak a szakmai tárgyak voltak nehezebbek, akik pedig valamilyen szakképző iskolából jöttek, azoknak a matekkal és a fizikával, vagyis az alapozó tárgyakkal gyűlt meg inkább a bajuk. Nekem semmilyen villamossági előismeretem nem volt, így a matek ment könnyen, de a szakmai tárgyakkal az elején nagyon megszenvedtem.

 

Mit gondolsz, nőként nehezebb volt a helyzeted?

Hallottam pletykákat, hogy régebben voltak professzorok, akik nem igazán fogadták el a lányokat. Én ezzel a jelenséggel egyáltalán nem találkoztam, a tanárok ugyanúgy kezelnek minket, mint a fiúkat. A fiúk pedig odafigyelnek ránk, mindenki segítőkész, és megbecsülik a lányokat, mert nagyon kevesen vagyunk.

 

Most mesterképzésen tanulsz, tervezed a folytatást?

Hosszú távon célom, hogy elvégezzem a BME által kínált gazdasági és mérnöki szakfordító-, valamint szaktolmácsképzést. A későbbiekben szeretnék egy olyan pozícióban elhelyezkedni, ahol a mérnöki tudásom mellett a nyelvi ismereteimet is kamatoztathatom.

 

Részt vettél valamilyen gyakornoki programban?

Az egyetem során kötelezően teljesítenünk kell szakmai gyakorlatot mind alap-, mind mesterképzésen. A tanulás mellett nem dolgoztam, az már nem fért volna bele. Most az MSc-n az utolsó félévben megpróbáltam gyakornokként maradni annál a cégnél, ahol a nyári szakmai gyakorlatot végeztem, de alig tudok bemenni heti egy napnál többre.

„Hosszú távon célom, hogy elvégezzem a BME által kínált gazdasági és mérnöki szakfordító-, valamint szaktolmácsképzést.” (Fotó: 123rf)

Van preferenciád a leendő munkahelyeddel kapcsolatban?

Az elektronikai gyártás és tervezés szakirányon tanultam, ez tetszett a legjobban, és ezen a téren szeretnék majd munkát találni, és olyan munkakörben elhelyezkedni, ahol használhatom a nyelveket. Fontosnak tartom, hogy jó legyen a légkör és a csapat, ahol dolgozni fogok, amellett, hogy érdekeljen, amit csinálok.

 

Milyen jövedelemre számítasz pályakezdőként?

Nem tájékozódtam még arról, mi a reális. Szeretnék legalább annyit keresni, hogy elég legyen a megélhetésre és valamennyi kikapcsolódásra, továbbá hogy el tudjak belőle tenni annyit, hogy előbb-utóbb saját lakásom és autóm legyen.

 

A természettudományi és műszaki képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

Ha kifejezetten a természettudományi képzési terület érdekel, ahhoz itt találsz általános információkat. Ha a Szegedi Tudományegyetem kutatási fejlesztései érdekelnek, akkor Fendler Judit kancelárral készült interjúnkat ajánljuk a figyelmedbe. Amennyiben pedig a természettudományi diplomások elhelyezkedési esélyei érdekelnek, akkor olvasd el Pongrácz Anitával, a Semilab applikációs és termékmarketing-részlegének irányítójával készült interjúnkat.

Ha kifejezetten a műszaki képzési terület érdekel, akkor itt találsz általános információkat. Amennyiben a  műszaki területen kiemelkedő a Miskolci Egyetemről olvasnál, akkor Horváth Zitával, az egyetem rektorával készült beszélgetésünket olvasd el. Ha pedig szakmai gyakorlatot keresel pályakezdőként, akkor a Schmidt Andreával, a Siemens Zrt. HR-vezetőjével készült interjúnkat ajánljuk a figyelmedbe.