Uni

Az SZTE a legmodernebb képzési metódusokat hozza létre

Haiman Éva | 2023-02-03
Az eredményeink a rangsorok alapján is egyértelműek, tudatosan megyünk abba az irányba, hogy a legmodernebb képzési metódusokat hozzuk létre Szegeden – mondja Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora.

Rovó László rektorral az UNI 2023 kiadványba készítettünk interjút.

A beszélgetésből a rektor sok más mellett kiemeli: a 12 kar és az egyik legjobb klinikai központ önmagában biztosíték arra, hogy aki az SZTE-re megy, az biztosan az érdeklődésének megfelelő képzésben részesül. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a nemzetközi rangsorokban országos szinten mindig az első háromban van Szeged, de van olyan tudományterület, amelyben az egyetem az első helyen áll.

Egyre több hallgató választja a Szegedi Tudományegyetemet, amely az oktatástechnikai és a műszerfejlesztésekben nagyot lépett előre, ahogy a digitalizáció területén is.

„Büszke vagyok arra, hogy Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban a legmodernebb oktatási platformok zászlóvivői vagyunk. Ilyen például a Coursera, amely a világ legnagyobb online oktatási felülete. Az egészségügy területén a legmodernebb műszerezettséget tudjuk garantálni, ami az új hallgatóink, az új, fiatal orvosaink fejlődését, tanulását kiemelkedően segíti a régióban.”

 

Karikó Katalin is innen indult

 

A Szegedi Tudományegyetemről az elmúlt években mindenki hallott, Karikó Katalin eredményeinek köszönhetően. „Ő nálunk szerezte a diplomáját, jelenleg pedig a kutatóprofesszorunk. A példája is mutatja, hogy a hallgatóink a nálunk szerzett tudással, szorgalommal és elkötelezettséggel bármit elérhetnek az életben. Karikó Katalinnal közös kutatási programot indítottunk el, amelyben kutatóprofesszorként koordinálja a munkát”.

 

„Neves külföldi egyetemekkel nagyon sok területen felvesszük a versenyt.” (Fotó: UNI, Kőhalmi Péter)

 

Rovó László: itthon is van nemzetközi színvonalú képzés

 

„Nem szükséges külföldre menni ahhoz, hogy nemzetközi színvonalú képzésben részesüljenek a hallgatók. Személyes tapasztalatomból mondhatom, hogy a neves külföldi egyetemekkel nagyon sok területen felvesszük a versenyt. Ezek az eredmények talán a rangsorok alapján is egyértelműek, tudatosan megyünk abba az irányba, hogy a legmodernebb képzési metódusokat hozzuk létre. … Nemzetközi kapcsolataink erős vonzóerőt jelenthetnek a leendő tanulóink számára, hiszen a Szegedi Tudományegyetemen keresztül gyakorlatilag a világ bármely tájára el lehet jutni.”

 

Mit tartogat a jövő?

 

Az interjúból kiderül, hogy Rovó László messzemenően támogatja azokat a képzéseket, amelyek a szokásos 3-4-5-6 éves struktúráktól kicsit elmozdulnak. Hiszen nem tudhatjuk biztosan, miként változik a világ, és 10 vagy 20 év múlva milyen szaktudásra lesz szükség.

„Az egyetem mindig a jövőről szól. Innovatív gondolkodású oktatói gárdára van szükség, akik például az ipar területéről jönnek, és közös együttműködésben tudjuk képezni a tanulóinkat. Ez egy reflexív folyamat, nagyon izgalmas lehetőségekkel.”

Az interjúban Rovó László, az SZTE rektora beszél a modellváltásról és arról is, mit jelent a régió számára a Szegedi Tudományegyetem. De a módosuló felvételi rendszerről is elmondja véleményét az SZTE első embere az UNI 2023 kiadványban olvasható interjúban. A kiadvány megrendelhető az UNIside-on.

Az UNI 2023-nak a Szegedi Tudományegyetem kancellárja is interjút adott. Fendler Judit többek között beszélt az infrastrukturális fejlesztésekről és arról is, milyen jelentős szerepet tölt be a régióban az SZTE.