Szóbeli felvételit is tart 2024-től a Semmelweis Egyetem

Magyar Krisztina | 2022-10-04
Két év múlva saját szóbeli felvételi vizsga is lesz a Semmelweis Egyetemen - olvasható az intézmény honlapján. A felvételi rendszer több szempontból is átalakul 2024-től, a frissen megjelent rendelet nagyobb szabadságot ad az egyetemeknek arra, hogy meghatározzák, mik számítanak bele a felvételibe.

A Semmelweis Egyetem közleményében kiemelte, hogy náluk 2024-től kötelező lesz a szóbeli meghallgatás, amelyen maximum 50 pontot lehet szerezni, több képzés esetében ennek része lesz az adott szakra jellemző készségek felmérése is. Az ezen felül megszerezhető 50 intézményi pontba

• nyelvtudás,
  • tanulmányi és művészeti versenyeken elért eredmény,
  • munkatapasztalat,
  • meglévő szakképesítés,
  • illetve a középiskolai évek alatt elért sportteljesítmények fognak beleszámítani.

Fotó: Semmelweis Egyetem / Facebook

Ugyanakkor változatlan marad a tantárgyi lista 2023-ban az ETK valamennyi, a PAK konduktor és a FOK Digitális Fogászati Tervezés alapképzésein, ezekhez jövőre nem szükséges emelt szintű érettségit tenni.

A szeptemberben meghirdetett rendeletben a legfontosabb változások 2024-től az alábbiak lesznek:

• Az 500 felvételi pont egyötöde intézményi pont lesz, vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak.
  • Az 500 ponton felül tartalékos katonai szolgálatért továbbra is sok többletpont jár, szolgálati idő függvényében akár 64 pont is szerezhető.
  • Az intézményeknek lehetőségük lesz kijelölni, hogy a tanulmányi és az érettségi pontok esetében melyik legyen az ötödik középiskolai, illetve az ötödik érettségi vizsgatantárgy, amely beleszámít majd a pontozásba;
  • Az intézmények eldönthetik, hogy a különböző szakokon melyik két érettségi tantárgy teljesítése lesz kötelező, és ezek közül melyik tantárgyat kell emelt vagy középszintű érettségivel teljesíteni.
  • Emelt szintű érettségi esetén százalékos eredményt fognak figyelembe venni (tehát egy 85 százalékos emeltszintű vizsga 85 pontot ér).
  • Középszintű érettségi esetében viszont csak 67 százalékban számítják be a felvételibe az eredményt (vagyis egy 100 százalékos középszintű vizsga csak 67 pontot ér majd).

2023-tól az egységes minimum ponthatárokat eltörlik, helyette az egyetemek szakonként határozhatják meg, hogy mi az a legkevesebb pont, amivel felvételt nyerhet egy hallgató. Változatlan marad, hogy egy felvételiző összesen hat helyre jelentkezhet, de finanszírozási formából többet is megjelölhet. Az alap- és osztatlan képzésre jelentkezőknek nem lesz kötelező legalább egy emelt szintű érettségit tenniük. Az érettségi követelmények esetében adott szakoknál az intézmények középszintű érettségit is elfogadhatnak emelt helyett, ennek listáját a felvi.hu oldalán fogják közzétenni.