Uni

Szeged a cél, ha tanulnál? Emelkedett az SZTE képzéseire jelentkezők száma

Halaska Gábor | 2023-03-28
Egyre többen jelentkeznek a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) képzéseire. Idén huszonhárom százalékkal emelkedett azon hallgatók száma, akik a 2023–2024-es tanévben első helyen jelölték meg a Szegedi Tudományegyetemet.

Milyen területeken nőtt az SZTE iránti érdeklődés?

Az 2023-as felvételi számok alapján az SZTE berkein belül jelentősen növekedett az agrárképzési területen a mezőgazdasági mérnöki alapszakra, a gazdaságtudományi területen a gazdálkodási és menedzsment, a pénzügy és számvitel, a turizmus és vendéglátás alapszakokra jelentkezők száma.

Műszaki területen a műszaki menedzser, a vegyészmérnöki és a biomérnöki alapszakokat is egyre többen választják. Az orvos- és egészségtudományi területen egyre népszerűbb az ápoló, a gyógytornász, a dentálhigiénikus és az általános orvos szak. A Gazdaságtudományi Kar távoktatás formában meghirdetett gazdálkodási és menedzsment szakjára majdnem kétszer annyian jelentkeztek, mint 2022-ben. Szintén majdnem duplájára nőtt a pedagógusképzési terület alapszakjaira első helyen jelentkezők száma.

A fő adatokat lásd az SZTE kapcsán írt korábbi cikkünkben:

Szeretnél Szegeden diplomát? Nőtt az SZTE jelentkezőinek száma

Fendler Judit az SZTE infrastrukturális fejlesztéseiről

A szakmai munka hátterének erősítésében komoly előrelépések történek az elmúlt 4-5 évben a Szegedi Tudományegyetemen – mondta el az UNI kiadványban az Uniside.hu kérdésére Fendler Judit. Több épületet adtak át, újítottak meg, nagy értékű kutatási és gyógyító eszközöket szereztek be, amelyek mind a kiválóságot szolgálják.

A Szegedi Tudományegyetem erőfeszítéseit nemzetközi szinten is elismerik. A hazai egyetemek közül idén is a Szegedi Tudományegyetem érte el a legjobb helyezést a Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási világrangsorában.
Az emblematikusabb beruházások között Fendler Judit megemlítette, hogy megújult a Jogi Kar épülete és folyamatban van a Gyerekklinika bővítése.

Átadták a Szegedre települő cégek, kutatócsoportok számára kialakított Inkubátorházat. Emellett tavasszal az egészségügyi képzések régóta vágyott elméleti tömbjét is birtokba vehetik. Fontos fejlesztés még az európai szintű Biobank, de az ELI lézerközpont több tízmilliárdos eszközparkja is.

A jövőre nézve Fendler Judit kancellár jelezte: igyekeznek fejleszteni a meglévő kollégiumokat, de fontos lenne egy, a 21. századi diákok igényei szerint kialakított kollégium építése is. „Célunk, hogy a külföldi egyetemekhez hasonlóan a mintegy hatezer elsősünk közül, aki igényli, jó színvonalú kollégiumban lakhasson” – fogalmazott.

Fendler Judit, az SZTE kancellárja az egyetem céges kapcsolatairól szólva kiemelte: a Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi régió tudásközpontja. „.. hatalmas tudásvagyon van a kezünkben, amelyet igyekszünk cégként is kamatoztatni. Meglátásom szerint óriási gazdasági potenciállal büszkélkedhetünk elsősorban azokon a területeken, amelyek az alaptevékenységeink, vagyis az oktatás, a kutatás és a gyógyítás.”

 

Új módszerek és innovációk az egyetemen

A modellváltás versenyképesebbé tette az egyetemet és új fejlődési pályára állította. Ezt tükrözi a jelentkezők számának jelentős növekedése is. Az új modell lehetőséget adott arra, hogy a hazai egyetemek közül elsőként Szegeden vezessék be a legújabb oktatási módszereket és innovációkat. A világ egyik legnagyobb nemzetközi online oktatási platformjával, a Courserával kialakított együttműködésnek köszönhetően a hallgatók térítésmentesen végezhetik el a világ vezető egyetemeinek és vállalatainak online kurzusait, és élvezhetik a nemzetközi tanúsítványok előnyeit.

A Courserára nem kell várni a beiratkozásig: az első helyen jelentkezők többek között A tanulás tanulása című, tanulási és vizsgázási tanácsokat nyújtó népszerű kurzushoz csatlakozhatnak. Az SZTE-nek köszönhetően pedig magyarul tehetik ezt meg.

Amellett, hogy Szeged utánozhatatlan hangulatú egyetemi város, az itteni hallgatók kilenc európai egyetemen érezhetik otthon magukat, hiszen az SZTE tagja a European University Alliance for Global Health (EUGLOH) egyetemi szövetségnek. Külföldi ösztöndíjak, nemzetközi projektek és képzések várják Szegeden a jövő egyetemistáit. A szegedi hallgatók megtapasztalhatják a nemzetközi hangulatot az egyetem több ezer külföldi diákjának köszönhetően is.

Az első helyen jelentkezők START és START Plusz ösztöndíjra pályázhatnak, melyek a tanév megkezdését segítik. Az országos beiskolázást támogatja a több ezer kollégiumi férőhely is. Bár a felvételi eljárás július végén zárul, a Szegedi Tudományegyetemre jelentkezők addig is sok városi és egyetemi programhoz csatlakozhatnak, hogy megtapasztalják a szegedi hallgatók sokszínű és mozgalmas mindennapjait.

Ismered az SZTE-n tanult Szent-Györgyi Albert és Karikó Katalin munkáját? Tudtad, hogy melyek az SZTE gyökerei?

Az SZTE elődintézményét Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király még 1581. május 12-én alapította Kolozsvárott. A „Magyarország második tudományegyetemeként” újjászülető intéményt az I. világháború végén a román hatóságok száműzték, 1921-ben Szegeden talált otthonra. A jól ismert Klebelsberg Kuno kultuszminiszter támogatásával lett „Tisza-parti Göttinga” a Szegedi Tudományegyetem.
Itt végezte a biológiai égés folyamatával kapcsolatos, különösen a C-vitamin és a fumársav-katalízis szerepét tisztázó, Nobel-díjjal elismert kutatásait Szent-Györgyi Albert is.
Ebben az intézményben tanult és lett biológussá, a biokémia doktorává Karikó Katalin, a Covid–19-pandémia megfékezésében kulcsszerepű vakcina fejlesztését, az mRNS technológiát felfedezéseivel megalapozó kutató.

Az SZTE eredményei az elmúlt évekből

A Szegedi Tudományegyetem több mint 8 ezer munkavállalójával – ezen belül több mint 2200 oktatójával és kutatójával – valamint 22 ezer hallgatójával Magyarország egyik legnépszerűbb, nemzetközileg is magasan jegyzett felsőoktatási intézménye.

Az SZTE a világ legjobb 400 egyeteme közé került a Times Higher Education Impact Ranking legújabb publikációjában, amely a felsőoktatási intézmények gazdasági, társadalmi hatását és felelősségvállalását vizsgálja.
Az SZTE a Quacquarelli Symonds (QS) 2022-ben nyilvánosságra hozott felsőoktatási intézményeket rangsoroló listája szerint Magyarország legjobb egyeteme. A világrangsorban pedig az 551-560. helyen áll.

A szegedi egyetem a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként szerepelt a UI GreenMetric Ranking of World Universities toplistáján. A világrangsorban jelenleg a 73. a szegedi intézmény a rangsor „elhelyezkedés és infrastruktúra” alkategóriájában, ahol a legjobb magyar egyetemként végzett.
Az SZTE hallgatói 13 képzési területen tanulhatnak – egyes szakterületeken angol, német, francia és más idegen nyelveken is.
Az egyetemen már több mint 5000 külföldi diák tanulhat több mint 70 nemzetközi diplomás képzésben.
Az intézmény kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenysége nemzetközi szinten is elismert.
Az SZTE stratégiai kapcsolatot épített ki a k+f+i-terület ipari szereplőivel, és a világ legmodernebb lézerközpontjával, az ELI-ALPS-szal. Az SZTE klinikai hálózata nemzetközi rangú orvosképzéssel, kutatási eredményeivel és színvonalas egészségügyi ellátással szolgálja az országhatárokon átnyúló régió lakosságát.
Magyarország egyik kiemelt oktatási, egészségügyi, tudományos, és innovációs műhelye az intézmény, pezsgő kulturális életével együtt a dél-alföldi régió és az ország egyik vezető kulturális, gazdasági és szellemi központja.
Az SZTE tagja a EUGLOH (European University Alliance for Global Health) projektnek és az SGroup Nemzetközi Egyetemi Hálózatnak.