Uni

Szakkollégiumi körkép: Illyés Sándor Szakkollégium

Buzás Boglárka | 2023-02-28
A szakkollégium intézményét már-már hungarikumként tartjuk számon, mely elválaszthatatlan a hazai felsőoktatás hagyományaitól. E cikkünkben az ELTE neveléstudományi-pszichológiai szakkollégiumát, az Illyés-kolit mutatjuk be.

Az Illyés (nem olyan) régen és most

Az Illyés Sándor Szakkollégium bő 15 éve kezdte meg a működését, így viszonylag fiatalnak számít az ELTE szakkollégiumai között. Tagjai főleg a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karról, a Tanító- és Óvóképző Karról, a Pedagógiai és Pszichológiai Karról, valamint a pedagógusképzésben résztvevőkből kerülnek ki. A szakkollégium a Nándorfejérvári úton található, többek között a Bolyai Szakkollégiummal is osztozik az épületen.

 

A szakkollégium legfőbb célkitűzése, hogy olyan humánfejlesztés iránt érdeklődő hallgatókat tömörítsen, akik a szakkollégiumi képzés által interdiszciplináris együttműködésekkel, továbbá kutató- és műhelymunka révén mélyülhessenek el szakterületükben. Az Illyés zavartalan működését a bizottságokon alapuló, demokratikus szerkezet biztosítja.

 

Felvételi

A weboldal tanúsága szerint az itt zajló felvételi a tavaszi szemeszter előtt zajlik. A felvételi értékelése során igyekeznek mindenkit saját magához mérten, személyre szabottan értékelni. Olyan hallgatókat várnak, akik szakmailag motiváltak, érzékenyek a társadalmi problémákra, különbségekre és szívesen tartoznának egy demokratikus szervezethez.

 

A felvételi három fordulóból áll. A nulladik lépés egy önéletrajz és egy motivációs levél benyújtása, továbbá ekkor kell megjelölnöd, hogy a weboldalon felsorolt témák közül melyiket szeretnéd kidolgozni az írásbeli fordulóra. A szóbeli beszélgetés ezt követően afféle „ismerkedésként” szolgál. A harmadik forduló egy úgynevezett assessment center, ami az eljárás különlegessége. Itt a többi felvételizővel együtt kell egy csoportos szituációs feladatot megoldanod.

Az Illyés-szakkoli tagjai 2022 szeptemberében (Fotó: Facebook)

 

Rendezvények, lehetőségek

A szakmai képzésnek itt is a műhelyrendszer szolgáltat biztos hátteret. A műhelymunka színvonaláért műhelyvezetők felelnek, illetve a műhelyreferensek is követik a tagok munkáját, betartatják a határidőket. Kiemelendő még, hogy a tagokat mentorok is segítik, folyamatos visszajelzést kapnak előrehaladásukról.

 

Az Illyésben rendezvényekből, sőt rendezvénysorozatokból sincs hiány. „Külsősként” is érdemes figyelemmel kísérni az Illyés360 égisze alatt zajló rendezvényeket, melyek mindenki számára nyitottak. Ezeknek az eseményeknek a fő célkitűzése, hogy minél nagyobb szeletet mutassanak meg a világból a pszichológia, a neveléstudományok és a társadalmi felelősségvállalás tükrében. Ugyanezen a címen blogot is üzemeltetnek a kollégisták, ahol szintén értékes szakmai, mégis ismeretterjesztő jellegű írásokat közölnek.

 

Az Illyés másik nagy és nívós vállalása az IMK, vagyis az Illyés Multidiszciplináris Konferencia. Ez az idei évben április végén kerül megrendezésre az ELTE PPK Kazinczy utcai épületében. A hallgatói konferencia célja, hogy a tehetséges hallgatóknak legyen módjuk szélesebb körben is ismertetni kutatási eredményeiket, de workshopok, kerekasztal-beszélgetések és interjúk is színesítik a programot.

 

Az Illyés Sándor Szakkollégium elérhetőségei

Weboldal: illyes.elte.hu 

Facebook-oldal: facebook.com/elteillyes/ 

Instagram: instagram.com/elteillyes/ 

Ha kíváncsi vagy, milyen kollégiumok között választhatsz Budapesten, akkor olvasd el ezt a cikkünket, ha pedig a vidéki lehetőségek érdekelnek, akkor ezt ajánljuk olvasásra.