Tudástár

Hol végezték felsőoktatási tanulmányaikat a 2022-es Prima Primissima Díj jelöltjei?

Bodzás Szabolcs | 2022-10-13
Kihirdették az idei Prima Primissima Díj jelöltjeit, akik közül tízen 2022. december 2-án a Művészetek Palotájában vehetik át jutalmukat.

Idén kibővítették a Prima Primissima Díj kategóriák számát, összesen 10 kategóriában jelöltek 3-3 kiválóságot, tehát az alapítvány kuratóriumának tagjai 30 jelölt közül választják ki titkos szavazással a díjazottakat.

A díjról azt kell tudni, hogy a Prima Primissima elismerés célja évről-évre, hogy támogassa az egyedi teljesítményt nyújtó tudósokat, kutatókat, oktatókat, alkotókat, művészeket, újságírókat és sportolókat hazánkban és a határon túl. A kiemelkedő társadalmi elfogadottságú elismerést Demján Sándor üzletember alapította 20 évvel ezelőtt, az OTP Bank pedig 2013 óta gondozza és finanszírozza. Az idei díjazottakkal összesen 580-ra nő az elismert kiválóságok száma.

Fotó: Takarékbank

Mutatjuk a jelölteket, illetve, hogy hol végezték felsőoktatási tanulmányaikat!

Magyar irodalom:

• Dobai Péter – 1970-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi karán olasz nyelv és irodalom, valamint filozófia és általános nyelvészet szakon középiskolai tanári diplomát szerzett.
  • Kovács András Ferenc – Felsőfokú tanulmányokat a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen folytatott, 1984-ben magyar-francia szakos középiskolai tanári diplomát szerzett.
  • Tóth Erzsébet – Felsőfokú tanulmányokat a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, azaz a mai Budapesti Corvinus Egyetemen folytatott.

Magyar színház-, film- és táncművészet:

• Gálffi László – 1975-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.
  • Pogány Judit – Jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, azonban az első rostán eltanácsolták.
  • Popova Aleszja – Tanulmányait a Magyar Táncművészeti Egyetemen végezte.

Magyar képző- és iparművészet:

• Baksai József – Festő szakon végzett a Képzőművészeti Főiskolán.
  • Hager Ritta – Művészeti tanulmányait 1949-ben fejezte be az Országos Magyar Iparművészeti Iskolában.
  • Vagyóczky Károly – A Képzőművészeti Főiskolát 1966-ban végezte el mint a Sokszorosító Grafika Tanszék növendéke.

Magyar tudomány:

• Dr. Halmai Péter – Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen doktori címet szerzett 1977-ben. Jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi tanára.
  • Dr. Lovász László – Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1971-ben szerzett diplomát.
  • Prof. Dr. habil. Szakály Sándor – 1980-ban történelem-könyvtár szakon végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Jelenleg a Károli Gáspár Református Egyetem kutatóprofesszora.

Magyar oktatás és köznevelés:

• Gabnai Katalin – A Színház- és Filmművészeti Főiskolán és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen egyaránt tanult.
  • Härtlein Károly – 1980-ban a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskolán szerzett előbb gyártástechnológus-üzemmérnöki, majd 1983-ban gépész műszaki-tanári diplomát. Később az ELTE levelező tagozatán 1990-ben szerezte meg fizika szakos tanári oklevelét.
  • Nógrádi Gábor – 1975-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karon népművelés-könyvtár szakon végzett.

Magyar építészet:

• Gettó Tamás – 1983-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán.
  • Prof. Dr. Sugár Péter – 1980-ban diplomadíjjal végzett a BME Építészmérnöki Karán.
  • Váncza László – 1988-ban BME Építészmérnöki Karon diplomázott.

Magyar ismeretterjesztés és média:

• Bartók Rádió
  • Hadas Krisztina – 1999-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós szerkesztő és adásrendező szakán.
  • Juhász Anna – Felsőfokú tanulmányait az ELTE bölcsészkarán végezte irodalom szakon.

Magyar sport:

• Dr. Hegedűs Csaba – 1974-ben szerzett szakedzői diplomát a Testnevelési Főiskolán. Közben felvették az Eötvös Loránd Tudományegyetem Jogtudományi Karára, ahol 1979-ben szerzett jogi doktorátust.
  • Pézsa Tibor – Jelenleg az MTK Pézsa Tibor vívóakadémia vezetőedzője.
  • Vörös Zsuzsanna – A Testnevelési Főiskolán öttusa szakedzői és testnevelői diplomát szerzett.

Magyar népművészet és közművelődés:

• Kovács Gyula –  Az elmúlt évtizedek során családja és sok-sok jóakaratú ember segítségével több száz tündérkertet létesített.
  • Táncház Egyesület
  • Virágvölgyi Márta – 1971-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző szakán.

Magyar zeneművészet:

• Horváth Kornél – Hazai, európai, s az egyesült államokbeli főiskolákon és egyetemeken tart bemutató előadásokat, workshopokat.
  • Keller András – 14 éves volt, amikor felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola előkészítő osztályába, majd Salzburgban Végh Sándor volt a tanára.
  • Kovács Kati – 1963-ban Egerben érettségizett és az éneklés mellett orvosírnokként kezdett el dolgozni.