Uni

„Az egyetemi éveink a legszebbek, érdemes kiélvezni!”

UNIside | 2023-01-29
A 24 éves Jaskó Eszter a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának magyar-etika osztatlan tanári képzésén másodéves. A tanári pályát édesanyja hatására választotta.

A Miskolci Egyetem hallgatója, Jaskó Eszter az UNI 2023-nak adott interjúban többek között arról beszél, hogy miért választotta a tanári pályát, és miért tartja fontosnak, hogy az egyetemi éveket igazán megbecsüljék a hallgatók.

Mikor döntötted el, hogy ezt a pályát választod?

Szerencsés vagyok, mert már kislánykorom óta pedagógus szerettem volna lenni. Talán onnan is eredhet ez a vágy, hogy az édesanyám is pedagógus, akire felnézek, és rendkívül jó példát mutatott számomra. Ezt pedig szívesen továbbvinném.

Jaskó Eszter, a Miskolci Egyetem hallgatója (Fotó: UNI 2023)

Mennyire tartod nehéznek, vagy éppen könnyűnek a képzésedet?

Könnyűnek egyáltalán nem találom, de lehetetlennek sem. Inkább úgy gondolom, hogy mint minden képzésnek, ennek is megvannak a maga nehézségei, mint például a tanítási gyakorlat a képzés végén, és természetesen itt is vannak olyan tantárgyak, amikbe könnyen beletörhet az ember bicskája. Viszont minden ember más, mindenkinek más jelent nehézséget, mások a korlátai.

 

Milyen gyakorlati tapasztalatod van a szakmaterületeden?

Évek óta tanítok egy iskolában néptáncot kisgyermekeknek, illetve 2022 szeptemberében kezdődött meg a kis tanítási gyakorlatom, ahol még intenzívebben elindultam a tapasztalás útján.

 

Tervezel továbbtanulni?

Mivel osztatlan tanárképzésben tanulok, így az a diploma, amit két év múlva kézhez kapok, magában foglalja a mesterdiplomát. Azt, hogy utána továbbtanulok-e, még nem tudom. Egyelőre ezt szeretném elvégezni sikeresen.

 

Mit gondolsz a munka melletti tanulásról?

Én nagyra becsülöm azt, aki tanulás mellett tud dolgozni. Persze tudom, hogy sokan rá vannak kényszerülve, de önmagában az egyetem is egy hatalmas feladat, hát még, ha ezenfelül ott a munka, ahol szintén meg kell felelni. Viszont vannak, akiket a munka világa elcsábít, és otthagyják az egyetemet. Az ilyen helyzetet mindig nagyon sajnálom, mert én az a fajta vagyok, ha elkezd valamit, akkor azt be is fejezi. Továbbá azt gondolom, hogy meg kell élni az egyetem adta lehetőségeket, és nem szükséges annyira szaladni a munkaerőpiacra, hiszen az egyetemi éveink a legszebbek. Érdemes kiélvezni ezt!

 

Szerinted mitől jó egy munkahely, egy munkaadó?

Attól, ha ki lehet alakítani egy őszinte, jól működő partneri viszonyt. Ahol nem csak és kizárólag a munkáról lehet kommunikálni, hanem azon túl is. Ha a tisztelet, a megértés és a türelem kölcsönös, illetve nincs meg a szigorú alá-fölé rendeltség.

 

Szerencsés vagyok, mert már kislánykorom óta pedagógus szerettem volna lenni. (Forrás: 123rf)

Miből tartod el magad? Veszel-e fel Diákhitelt?

Sosem vettem fel Diákhitelt, és nem is tervezek. Ahol tanítok, onnan van jövedelmem, illetve ösztöndíjakból tartom fenn magam. Továbbá nagyon szerencsésnek mondhatom magam, hiszen a szüleim támogatnak anyagilag.

 

Az egyetemeden lesz-e online oktatás az ősz, tél során?

Levelező tagozaton október 3-tól már internetes formában zajlik az oktatás, de a nappalin erről egyelőre nincs szó, remélem, nem is lesz újra távoktatás.

 

A pedagógus képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

Ha kifejezetten a pedagógus képzési terület érdekel, akkor itt találsz általános információkat. Ha a Pécsi Tudományegyetem reformpedagógiai modelljei érdekelnek, akkor Szécsi Gábor dékánnal készült interjúnkat ajánljuk a figyelmedbe. Amennyiben pedig kisebb gyerekek fejlesztése érdekel, akkor Horváth-Medla Anikó óvodavezetővel készült interjúnkat ajánljuk.