Uni

Pár ötlet, hogy ne teljen el haszontalanul a passzív félév

Sófalvi Márton | 2023-02-20
A második félév sok egyetemista életében egyben passzív félév is. Az első félév kudarcai után lehet, hogy jól fog jönni pár hónap, amelyekben átgondolhatod, hogy pontosan mit is szeretnél kezdeni magaddal.

A legfontosabb, hogy ne csüggedj! Valószínűleg azért döntöttél a passzív félév mellett, mert egy vagy több órát meg kell ismételned az első szemeszterről, sok olyan tárggyal, melyeket nem vehettél fel. Sajnos egy ilyen kudarc sokáig nyomaszthatja az ember lelkét, de ne add fel!

Ez a legjobbakkal is megtörténhet, nemcsak az első évben, hanem a későbbiekben is, amikor sok más miatt egyre kevesebb idő jut az egyetemre. Szóval, fel a fejjel és lássuk, hogyan hozhatod ki a legtöbbet ebből a lehetőségből!

passziv-felev-unsplash

(Fotó: Unsplash)

Szerezz szakmai gyakorlatot

Most, hogy nem kell az órarendhez igazodnod, kitűnő lehetőséged van rá, hogy szakmai gyakorlatot szerezz. Akkor is érdemes próbálkoznod, ha csak elsőéves hallgató vagy, hiszen a gyakorlatnak nemcsak az a lényege, hogy olcsón vagy ingyen dolgozz, hanem az is, hogy első kézből szerezz tudást a karrieredhez. Szóval, ha valamit most nem tudsz ne aggódj, megtanítanak rá.

Kezdd el bombázni a neked szimpatikus szervezeteket, és lehet, hogy megalapozod vele a diploma utáni első munkahelyed.

Gondolkodj el a váltáson

Nagyon megviselt az első félév? Már most görcsbe rándul a gyomrod, ha arra gondolsz, hogy meg kell ismételd az előző szemesztert? Egy életre megutáltál olyan tárgyakat és témaköröket, amiket eddig imádtál? Ha ezekre igennel válaszoltál, érdemes elgondolkodnod a pályaváltáson is, ugyanis elképzelhető, hogy itt csak a kiégés vár rád.

Természetesen nem azt mondjuk, hogy az első zökkenő után add fel, ám ha megugorhatatlannak tűnik számodra az akadály, akkor jobb, ha ezt az időszakot önmagad megismerésével töltöd. Kivételesen tudatosnak, vagy éppen szerencsésnek kell lenni ahhoz, hogy 18 éves fiatalként, hibátlanul hozz meg olyan döntést, mely meghatározhatja akár a jövődet is. Szóval nincs abban semmi szégyen, ha elsőre nem sikerült.

Nálunk nem divat, de nyugatabbra gyakori a „gap-year”, amikor a középiskola után beiktatnak a fiatalok egy évet utazásra, önmaguk megismerésére. Legyen ez most a te „gap-féléved”! És ehhez az utazás nem elengedhetetlen. Keress alkalmi munkákat, olvass, kirándulj, keress hobbikat, beszélj a barátaiddal, kiknek mik a tapasztalatai más egyetemeken. Nézz körbe milyen lehetőségek várnak rád külföldön, vagy csinálj bármi mást, amit szeretnél.

A cikk írásának pillanatában a szeptemberben induló képzésekre már lejárt a jelentkezési határidő, de a pótfelvételi idejéig még van lehetőséged megtervezni a jövődet. Ezenkívül elkezdhetsz kitanulni egy szakmát is ami mindig is érdekelt, s lehet, hogy így fogod megtalálni a valódi hivatásod.

Szerezd meg a jogsit, vagy más képesítéseket

Költséges, de hatékony módja annak, hogy eltölts egy passzív félévet, hogy megszerzed ezalatt a jogosítványt. Lehet, hogy most nem látod értelmét, de hidd el, jól fog jönni később. Ráadásul most „szerencsére” van időd foglalkozni vele. Amikor már teljes állásban dolgozol, akkor hétköznap korán reggel vagy késő délután kell beülnöd a volán mögé, amihez valószínűleg nem lesz sok kedved. Ess túl rajta most!

Ezen kívül nem csak a vezetési tudásodról szerezhetsz papírt, hanem részt vehetsz különféle tanfolyamokon is, amik nem egész szakmát, hanem más képesítést adnak. Legyen szó programcsomagokról, programozási nyelvekről vagy más készségekről, melyek mind jól tudnak mutatni az önéletrajzodban.

Ugyanez a helyzet a nyelvvizsgával is, fél év alatt nyelvvizsga szintre hozhatod a középiskolai második idegen nyelvedet, ahelyett, hogy elfelejtenéd.

Címkék: egyetem   hasznos   képzés   passzív félév   tanulás