Uni

Érdekelnek az önvezető autók? Akkor irány Győr!

Tar Gábor | 2023-03-07
Az önvezető autókkal kapcsolatos technológiai kutatásokba már az alapképzésük során be tudnak kapcsolódni a győri Széchenyi István Egyetem (SZE) hallgatói – hangzott el a budapesti AI&Aut Expón. A kiállításon az SZE bemutatta egyik olyan személyautóját, amelyet fokozatosan alakítanak át, és vérteznek fel különféle önvezető funkciókkal.

Önvezető autók, ipari automatizálás, robotika – többek között ilyen izgalmas témákban tartottak szakmai bemutatókat a budapesti AI&Aut Expón. A mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek kérdéseivel foglalkozó kiállításon a győri Széchenyi István Egyetem is részt vett.

 

Gyakorlati tapasztalatot is szerezhetnek a hallgatók

Horváth Ernő, az egyetem Autonóm Közlekedési Rendszerek Központjának szakmai vezetője az intézményben zajló, önvezető járművekkel kapcsolatos kutatásokat ismertette az expón tartott előadásában.

Ebből kiderült, hogy az SZE hallgatói már az alapképzésük során be tudnak kapcsolódni az egyetem jelentős technológiai kutatásaiba

– olvasható az SZE közleményében.

„Egyedülálló lehetőséget kínálunk számukra, hiszen az alapképzéstől a mesterképzésen át egészen a doktori iskoláig részt vehetnek az oktatás mellett a kutatásban is. Az elméleti tudás mellett értékes gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek” – mondta Horváth Ernő.

Több önvezető autóval, robottal és drónnal dolgoznak

A Széchenyi Egyetem több gépjárművel, robottal és drónnal rendelkezik. Ezek az autonóm rendszerek fejlesztésére, kutatására és oktatására szolgálnak. A teszteléshez pedig kitűnő terepet biztosít a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya.

Az SZE az expóra egy olyan személyautót is elhozott, amelyet fokozatosan alakítanak át, és vérteznek fel különféle önvezető funkciókkal.

A Széchenyi István Egyetem standjánál számos technológiai innovációt mutattak be. (Fotó: Bankó József/Paradignow Photography)

Az egyetem Járműipari Kutatóközpontjának standjánál bemutatták az SZE valós idejű, mesterséges intelligencia alapú környezetérzékelő rendszerét is.

„A megoldásunk az autóra integrált kamerán keresztül észleli a közúti közlekedésben részt vevő járműveket, járókelőket. A látogatók képernyőn keresztül követhették, hogy mit lát a gép, azaz milyen objektumokat ismer fel”. Erről Hollósi János, a Járműipari Kutatóközpont kutatómérnöke, a Széchenyi István Egyetem Informatika Tanszékének oktatója beszélt.

Hozzátette, a bemutatott járművön található Lidar szenzor segítségével a rendszer a kamera alapján felismert alakzatok valós térbeli helyzetét is meghatározza. Ezek a funkciók fontos alapját képzik egy önvezető rendszer megvalósításának.

A Bosch innovációs kampuszán is fókuszban az önvezető autózás

Az önvezető autózás kapcsán megírtuk, hogy a Bosch 2022 szeptemberében átadott budapesti innovációs kampuszán, a gépjármű-technológiai fejlesztőközpontjában az önvezető autók terén is folytatnak kutatás-fejlesztést.

A Bosch hazai és adriai régióért felelős vezetője, Szászi István az UNI 2023-nak adott interjúban elmondta: elsősorban a mérnöki, az informatikai és a természettudományos területekről várnak jelentkezőket az új fejlesztőközpontjukba.