Free

Önbizalom: 5 egyszerű tipp, amivel növelheted

Kőszegi Anna | 2023-02-19
Mutatunk néhány mindennapokba illeszthető egyszerű ötletet, melyek segítségével növelheted az önbizalmad, magabiztosabb és sikeresebb lehetsz. Ugyanis az önbizalom tényleg fejleszthető és rengeteg pozitív hatása van, ha megfelelő mértékben rendelkezel vele.

Ha úgy érzed, bármerre nézel szomorkás embereket látsz és a te önbizalmad sincs teljesen a helyén, közel jársz az igazsághoz.

Azt, hogy a magyaroknak nemzetközi szinten is kevesebb az önbizalmuk, mint más nemzeteknek, felmérés is bebizonyította. Nem merünk kérdezni az iskolában, nehogy butának tűnjünk a többiek szemében, kevésbé merünk ambiciózus célokat kitűzni magunk elé, mint más nemzetek. Márpedig az önbizalomhiány munkaerőpiaci hátrányt is jelenthet és hosszú távon komolyan befolyásolhatja, a sikereinket és a boldogságunkat.

Ha ezeket az apró tippeket megfogadod, szinte észrevétlenül javíthatsz az önbizalmadon és önbecsüléseden a mindennapokban.

• Írj listát a sikereidről!

Legyen szó akár iskoláról akár munkahelyről vagy magánéletről, készíts és vezess folyamatos listát a sikereidről, tűnjenek bármilyen kicsinek a nagy képet szemlélve. Ha jól megírtad a zárthelyit, végre átmentél a vizsgán, többet futottál mint tegnap, sikeresen leadtál egy munkát és megdicsért a főnököd. Bármi felkerülhet a listára, amit te a mindennapokban sikernek élsz meg.

Fejben sokszor még a nagyobb, régóta várt sikereknek is csak pár napig örülünk, aztán tovább is ugrunk a következőre. A korábbi eredményt, amiért olyan sokat dolgoztunk, már úgy látjuk, könnyű volt elérni, s nem is érzékeljük sikernek. Kerüld el ezt a mentális csapdát, és térj vissza időnként ehhez a listához, amikor nehezebben mennek a dolgok.

önbizalom

Az önbizalomhiány hosszú távon komolyan befolyásolhatja, a sikereinket és a boldogságunkat. (Fotó: Pexels)

• Tedd meg magadért azokat az apróságokat!

Ha van egy-két olyan apróság, amit régóta szerettél volna megváltoztatni a külsődön, itt a jel, hogy vágj bele. Nem plasztikai műtétekre vagy drasztikus diétázásra gondolunk, hanem arra a régóta áhított drágább frizurára, bőrproblémák gondozására. Építsd be a napi rutinba az önmagaddal való törődést, és hosszú távon meghálálja a külsőd. Ha időt szánsz rá és szeretettel fordulsz magad felé, az később az önbizalmadon is meglátszik majd.

• Fogadd el a bókokat és bókolj te is!

Ha megdicsérnek rajtad valamit, akkor válaszként ne nyilatkozz magadról degradálóan. E mondat helyett: „Jaj, nem is igaz, borzalmasan nézek ki ma!” egyszerűen köszönd meg a bókot. Ha a kedvességeket elkönyveled magadban ahelyett, hogy azon gondolkoznál, miért nem igaz, el is fogod hinni őket. Ennél már csak az a jobb, ha annyira ki vagy békülve magaddal, hogy te is meg tudsz dicsérni másokat. Aki belül jól érzi magát, annak az önbizalmából jut másoknak is. Ha bárkinek, akivel napközben találkozol őszintén tudsz kedveset mondani, ne habozz szebbé tenni a napját.

• Viseld azt, amiben a legjobban érzed magad!

A ruha és a külső nem minden. Nincs értelme olyan ruhát vásárolni és viselni, melyben nem érzed magad komfortosan. Mindegy, hogy mi a divat, válaszd azt, amiben a legmagabiztosabb vagy. Legyen egy-két olyan alapszetted, amiben profinak érzed  magad, s bármivel meg tudsz birkózni. Ha nehéz napnak nézel elébe, például neki kell futnod egy rettegett vizsgának, akkor sokat számít az önbecsülésednek az érzés, hogy szuper jól nézel ki.

• Válassz magadnak egy hobbit!

Ha a munka és az iskola mellett van az életedben más tevékenység is, amiben sikereket tudsz elérni, akkor nemcsak a mindennapjaid lesznek színesebbek. A hobbik megmutatják, hogy a hétköznapok szürkeségén és a nehézségeken túl van más is az életben, amivel foglalkozni lehet, aminek örülhetsz, és amiben sikeres lehetsz. Olyan skilleket tanulhatsz, amelyek az életed minden területén hasznosak lehetnek, és egyre jobban megtanulod becsülni mindazt, amire képes vagy.

+1 Tipp az önbizalom növelésére

Az önbizalomhiány problémája ellen küzdő társadalmi felelősségvállalási kezdeményezést indított Komócsin Laura, a Business Coach Kft. ügyvezetője, akinek a vezetésével ingyenes Önbizalomnövelde című workshopokat tartanak általános-, középiskolásoknak és egyetemistáknak. Ők fejlesztettek ki egy önbizalom növelésére szolgáló ingyenes alkalmazást is, amely a http://businesscoach.hu/johari/ oldalon érhető el.

Címkék: önbizalom   önbizalomhiány   pszichológia   tippek