Tudástár

Jön az olimpia: mitől lesz különleges a párizsi ötkarikás játékok?

UNIside | 2024-06-26
A XXXIII. újkori nyári olimpiai játékok hivatalosan július 26-tól augusztus 11-ig tart, azonban már július 24-én elkezdődnek a labdarúgás és a rögbi mérkőzései. Nézzük, mitől lesz különleges a 2024-es ötkarikás játékok!

Az idei nyitóünnepséget július 26-án rendezik meg, de nem a hagyományos módon: a sportolók a Szajna egy 6 kilométer hosszú szakaszán hajókkal vonulnak fel egy háromórás showműsor keretében. A cirkusz, a tánc, a képzőművészet és a zene világából több száz művész vesz részt a helyi idő szerint fél nyolckor kezdődő műsorban, mely a Trocadéro lángjának meggyújtásával ér véget. Az ünnepségre mintegy 600 ezer embert várnak, akik részesei lehetnek ennek a lenyűgöző látványnak.

Látvány és innováció

A párizsi olimpia nemcsak a sportolók és a szurkolók számára lesz emlékezetes, hanem magának a városnak is, amely hetekre a világ figyelmének középpontjába kerül. A szervezők igyekeznek a lehető leglátványosabb és leginnovatívabb eseményt megrendezni, amely méltó folytatása lesz az eddigi olimpiák hagyományának, ugyanakkor új szintre emeli azokat.

A fenntarthatóság jegyében ez lesz az első olyan nyári olimpia, ahol minden eseményt már meglévő vagy ideiglenes létesítményekben rendeznek. A színpadokat és dobogókat később újrahasznosítják, ezzel csökkentve az esemény ökológiai lábnyomát.

A győztesek különleges érmekkel gazdagodnak

A 2024-es olimpia dobogósai különleges érmeket kapnak majd, amelyekbe az Eiffel-torony felújítása során lecserélt vasdarabokat is beépítették. Az Eiffel-torony világszerte ismert szimbólum, és a szervezők szerették volna, ha a legjobb sportolók Párizs egy darabját is hazavihetik.

Francia szellemiség és történelem

A kabala a francia szellemiséget és történelmet testesíti meg. A nagy francia forradalom idején elterjedt, füles frígiai sapkáról mintázott alakok, a „Frígek“ a köztársaság és a szabadság szimbólumai. A két piros ruhás alak szeme trikolor kokárdát formáz, amely még inkább kiemeli a francia nemzeti identitást és büszkeséget.

A 2019 végén bemutatott Párizs 2024 logónak három fő motívuma és jelentése van. Az első az aranyérem, a győzelem örök jele. Emellett az olimpiai láng is szerepel benne, ami a sporton keresztül egyesíti az embereket. Végül egy emberi arc is látható, amely Marianne-t, Franciaország szimbólumát ábrázolja, aki az egyenlőség és testvériség eszméit testesíti meg.

Az olimpiák történetében először fordul elő, hogy az olimpiai és a paralimpiai játékokon ugyanazt a logót használják, csak az alatta lévő címer változik: az olimpiai karikák helyett a paralimpiai logó, az agito lesz látható.

A nagy francia forradalom idején elterjedt, füles frígiai sapkáról mintázott alakok, a „Frígek“ a köztársaság és a szabadság szimbólumai. (Fotó: facebook.com/olympics)

Különleges maratoni útvonal

A párizsi olimpia maratonja különleges útvonalon halad majd, amely az 1789-es nagy francia forradalom fontos helyszíneit is érinti. A forradalom fontos momentuma volt az „asszonyok menete”, amelynek során a párizsi nők az éhezés és az élelmiszerhiány miatt Párizsból Versailles-ba vonultak. A szervezők a nők előtt azzal szeretnének tisztelegni, hogy a menet útvonalának egy részét is a futóverseny távjába illesztik, így a futók nemcsak a sport, hanem a történelem egy darabját is átélhetik.

Az olimpiai ötkarikás játékok történetében először a maratoni távon tömegfutást rendeznek majd. A mindenki számára nyitott útvonalon ezúttal nemcsak versenysportolók mérettethetik meg magukat, hanem az elszánt amatőrök is. Míg az olimpiai maratont napközben rendezik, a normál maratont alkonyatkor. A szervezők szerették volna, ha a kötöttségek nélküli futás a szabadságot jelképezi.

A magyar részvétel már 19 sportágban biztos

Egy hónappal a 2024-es párizsi olimpia kezdete előtt Magyarország 19 sportágban rendelkezik hivatalosan kvótával vagy részvételhez szükséges szinttel, összesen 170 indulási joggal. Négy csapat, köztük a férfi és női vízilabda- és kézilabda-válogatott is részt vesz a játékokon.

Az úszócsapat létszáma jelenleg 22 fő, de a váltókban még lehetnek változások. Lovaglásban hosszú idő után először két magyar indulhat, míg öttusában négy versenyző képviseli az országot. Atlétikában még zajlik a kvalifikáció, cselgáncsban várhatóan öt versenyző indulhat.

Magyar versenyzők nem lesznek jelen súlyemelésben, BMX freestyle-ban, gördeszkában, sportmászásban és breaktáncban.

Kovács Sarolta olimpiai bronzérmes, világbajnok öttusázó kivételes karriert mondhat magáénak, ami mellett két egyetemet is elvégzett: a Kodolányi János Egyetemen gazdálkodás és menedzsment szakon tanult, 2022 júniusában pedig öttusa szakedzői diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen. Vele készült interjúnkat itt olvashatod:

Az olimpikon öttusázó, aki tanulni is szeret

Címkék: 2024   olimpia   Ötkarikás játékok   Párizs