Tudástár

Ennyivel nő idén a nyelvvizsgadíj visszatérítésének maximális összege

Tar Gábor | 2023-01-19
A minimálbér emelésének köszönhetően 8 ezer forinttal 58 ezer forintra nőtt 2023 januárjától az első sikeres nyelvvizsga díjához nyújtott állami támogatás (vagyis a nyelvvizsgadíj visszatérítésének) maximális mértéke.

A korábbi 50 ezer forintról 58 ezer forintra emelkedett januártól az első sikeres nyelvvizsga díjához nyújtott kormányzati támogatás – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) fiatalokért felelős helyettes államtitkára az M1-en. Nagy-Vargha Zsófia elmondta:

az első sikeres nyelvvizsga díjának visszatérítése alapvetően 35 éves korig jár, de gyermekvállalás esetén megszűnik a korhatár.

A nyelvvizsgadíj visszatérítésének maximális összege az idei minimálbér-emelés hatására nőtt meg, ugyanis a támogatás mértéke a vizsgázó által ténylegesen megfizetett díjnak felel meg azzal a kitétellel, hogy a támogatás összege legfeljebb a minimálbér 25 százaléka lehet – olvasható az államkincstár oldalán.

Tavaly így a 200 ezres minimálbér mellett legfeljebb 50 ezer forint összegű támogatás járt.

Idén 232 ezer forintra nőtt a minimálbér, így a támogatás maximális összege is emelkedett, 58 ezer forintra.

Idén akár 58 ezer forintot is vissza lehet igényelni a sikeres első nyelvvizsga után (Fotó: 123rf)

Fontos megjegyezni, hogy a támogatás csak az első sikeres komplex közép- vagy felsőfokú nyelvvizsga után jár. A nyelvvizsga mellett a térítésköteles emelt szintű idegen nyelvből tett érettségi vizsga díjához, valamint honosított nyelvvizsga honosítási díjához is igényelhető a támogatás.  

Megnéztük, hogy néhány nyelvvizsgaközpontban jelenleg mennyi a közép- és felsőfokú nyelvvizsga díja.

Vizsgaközpont komplex B2 (középfokú) komplex C1 (felsőfokú)
BME Nyelvvizsgaközpont: 38 000 Ft 41 000 Ft
ELTE Origó Nyelvi Centrum: 45 000 Ft 47 500 Ft
Euroexam: 49 900 Ft 51 900 Ft
TELC: 38 800 Ft 39 700 Ft
ECL: 40 000 Ft 45 000 Ft

Látszik, hogy e nyelvvizsgaközpontokban a jelenlegi díjak alacsonyabbak az igényelhető támogatás idei maximális összegétől, azonban nem zárható ki, hogy idén emelkednek a díjak, ahogy az tavaly történt több ilyen intézménynél is.

Egy őszi cikkünkben azt a kérdést jártuk körbe, hogy nyelvvizsgát vagy nyelvi érettségit érdemes-e tenni. Mindenkinek érdemes átgondolnia, hogy számára mi a fontos, amikor választ a két lehetőség közül. Idővel mindkettőre szükség lehet, de első körben elég csak az egyiket megcsinálni.

Mint ismert, decemberben az Országgyűlés megszavazta a diplomaszerzéshez szükséges nyelvvizsga-követelmény megszüntetését. Az új szabályok szerint a felsőoktatási intézmények dönthetnek a végzettséghez igazodó idegennyelvi ismeretek elsajátításának és mérésének meghatározásáról.