1873-ban, november 17-én egyesült Pest, Buda és Óbuda. Az országgyűlés 1872. december 22-én szavazta meg az egyesített Budapestről szóló törvénycikket. Ekkoriban 54 ezer lakos élt Budán, 200 ezer Pesten és 16 ezer Óbudán. A ‘73-as ünnepi közgyűlést követően az új testületek átvették a város irányítását, az első főpolgármester Ráth Károly lett, polgármesterré Kamermayer Károlyt választották. Ekkor került a város fejlesztését irányító Fővárosi Közmunkák Tanácsának élére báró Podmaniczky Frigyes, akinek vezetése alatt hozták létre azt a városrendezésre irányuló programot, ami magában foglalta a Duna budapesti szakaszának szabályozását, illetve a hidak, egy központi pályaudvar és egy vasúti híd építését is. A projektre kihirdetett pályázatot Lechner Lajos építész nyerte meg,
Budapest Főváros Közgyűlése 1991. március 21-i döntése értelmében a főváros ünnepnapjának nevezték ki november 17-ét.
Fotó: 123RF
A koraszülöttek világnapját 2011 óta tartják a szülők, megemlékezve koraszülött gyermekükről, illetve köszöntve azokat az egészségügyi dolgozókat, akik éjt nappallá téve mentik és gyógyítják a kicsiket. Magyarországon a csecsemők kb. 9 százaléka koraszülöttként jön a világra, vagyis a terhesség 36. hete előtt születik meg.
amennyiben megkapják az állapotuknak megfelelő speciális intenzív ellátást.
A Luna-17 egy szovjet holdszonda, amely 1970-ben ezen a napon először juttatott a Hold felszínére önjáró űreszközt, a Lunohod–1 holdjárót. Feladata többek között a holdjármű szállítása és a Hold felszínére juttatása volt. Illetve a holdjármű aktivizálása, az előírt kutatási program és a Holdon végzett vizsgálatok teljesítése. Értesüléseit televíziós úton közvetítette a Hold felszínéről. Tizenegy hónapos szolgálatát 1971. október 4-én fejezte be.
Egyes források szerint a dohányzásmentes nap nem pont november 17-e, hanem november harmadik csütörtökje. Az alapötlet 1971-re vezethető vissza, amikor Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne gyújtsanak rá. A pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, pedig egy helyi középiskolát támogassanak. Az esemény a vártnál jóval nagyobb sikert aratott, 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság kaliforniai részlege ugyanezt tűzte ki célul.
Ez a kaliforniai esemény volt az első „Smokeout Day”. 1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz, az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére pedig november 17-ét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánították.