Uni

Szeretnél Szegeden diplomát? Nőtt az SZTE jelentkezőinek száma

Halaska Gábor | 2023-03-27
Évről-évre vonzóbb a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a felvételizők körében: 23 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik 2023-ban első helyen jelentkeztek a Szegedi Tudományegyetemre az általános felvételi eljárásban.

Az Oktatási Hivatal friss adatai szerint 2023-ban 9015-en jelölték meg első helyen az SZTE intézményét. Ez az SZTE közlése szerint a tavalyi 7350 diákhoz képest nagy növekedés. Az agrár, az orvos- és egészségtudományi, a pedagógus és a műszaki képzési területekre, a távoktatás munkarendre és a mesterképzésekre jelentkezők száma is jelentősen emelkedett.

Tavaly, azaz 2022-ben 14518, 2023-ban 17 876 tanulni vágyó jelentkezett a Szegedi Tudományegyetem képzéseire. Ebben az első és a további helyeken jelentkezők is benne vannak. Ezzel az SZTE a harmadik legnépszerűbb hazai felsőoktatási intézmény, amely nemzetközi rangsorokban jegyzett képzéseket kínál. Ráadásul a felsőoktatásban meghatározó QS rangsor szerint évek óta a legjobb magyar egyetem.

A legtöbben, 4319-en a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kart választották. Népszerű a jelentkezők körében a Természettudományi és Informatikai Kar, ide 3533 fő jelentkezett. A Juhász Gyula Pedagógusképző Karon 2716-an szeretnének tanulni. A meghirdetett 431 szak közül a legnépszerűbb a pszichológia, a programtervező informatikus, a gazdálkodási és menedzsment, a jogász és az általános orvos képzés.

A Szegedi Tudományegyetem egyébiránt Magyarországon továbbra is élen jár a nemzetközi tudományegyetemi rangsorokban, kiválóan teljesítettek az indikátorokban, és folytatják a fejlesztéseket. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja pár hete adott interjút az UNI 2023-nak.

Fendler Judit kancellár: Jól teljesít az SZTE

A Fendler Judittal készült interjú teljes egészében elolvasható az UNI 2023 kiadványban. A kiadvány megrendelhető az UNIside-on:

Megjelent az egyetemek új rangsora!

UNI in&out 2023 1. rész

Fendler Judit egyébként úgy látja, hogy az SZTE a felsőoktatási modellváltás nyertese. A többletforrást a dolgozók már az első évben látták a bérükben.

Emellett a modellváltást követő első év alapján látható, hogy egy objektív, számszerűsített indikátorrendszer alapján teljesíteni tudták a vállalásaik csaknem a 96 százalékát. Ez azért fontos, mert 2022-ben az oktatásra megítélt állami forrásuk 30, 2023-ban 40, 2024-ben pedig már 50 százalékát kapják az intézmények a teljesítménymutatók alapján.

„Örülök annak, hogy objektívvé és összemérhetővé válik a teljesítmény, emellett pedig valós verseny alakul ki az egyetemek között abban, hogy a legkiválóbbakat vonzzák magukhoz, nekik pedig a legmagasabb szintű tudást adják át.”

 

Az SZTE a legmodernebb képzési metódusokat hozza létre

Az eredményeink a rangsorok alapján is egyértelműek, tudatosan megyünk abba az irányba, hogy a legmodernebb képzési metódusokat hozzuk létre Szegeden – mondja Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora.

Rovó László rektorral az UNI 2023 kiadványba készítettünk interjút, amelyet teljes terjedelmében a kiadványban, kivonatát pedig itt az UNIside portálon is elolvashatod.

Az SZTE a legmodernebb képzési metódusokat hozza létre

A beszélgetésből a rektor sok más mellett kiemeli: a 12 kar és az egyik legjobb klinikai központ önmagában biztosíték arra, hogy aki az SZTE-re megy, az biztosan az érdeklődésének megfelelő képzésben részesül. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a nemzetközi rangsorokban országos szinten mindig az első háromban szerepel Szeged, de van olyan tudományterület, amelyben az egyetem az első helyen áll.

Azért is választja egyre több hallgató a Szegedi Tudományegyetemet, mert az intézmény az oktatástechnikai és a műszerfejlesztésekben nagyot lépett előre, ahogy a digitalizáció területén is.

Mely területeken nőtt az SZTE képzései iránti érdeklődés?

Megtudhatod hamarosan. E cikkünk folytatásából, néhány napon belül!

A Szegedi Tudományegyetem épülete  (Fotó: SZTE)