A MOME-ra nem könnyű bejutni, de érdemes

UNIside | 2023-02-02
Nem vagyunk átlagos egyetem, de művészeti intézményként sosem lehetett csupán ez a célunk – vallja a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) rektora. Fülöp Józsefet arról is kérdeztük, miért nehéz bejutni a MOME-ra.

A MOME-ra bejutni sokaknak nem sikerül elsőre, de az első félév a legtöbb gólyának eufória – mondja Fülöp József rektor.

Miért nehéz a felvételi a MOME-ra?

Az egyetem rektora erre a kérdésre többek között azt mondta: „Ez nem egy szokványos egyetem. Mint művészeti intézménynek mindig is fontosak voltak a felvételi vizsgáink, ahol törekszünk a tehetség és az egyéb készségek, attitűdök felmérésére. Nem szeretnénk senkit azzal hitegetni, hogy egy könnyű felvételivel vagy a tandíj megfizetésével be tud kerülni. Egyetemünk kis létszámban gondolkodik, ezért inkább magasabb belépési szintet határozunk meg. Bár hátradőlni utána sem lehet, olyan közegbe kerülnek a diákok, ahol támogatjuk őket.”

Egyetemünk kis létszámban gondolkodik, ezért inkább magasabb belépési szintet határozunk meg. (Fotó: UNI)

Fülöp József azt mondja, hogy aki közvetlenül az érettségi után nem jut be a MOME-ra, annak érdemes még egyszer próbálkoznia. „..ha valakinek elsőre nem sikerül a felvételi, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy ne lenne tehetséges, csak valószínűleg még nem elég felkészült. A felvételin nem csupán a tehetséget nézzük, hanem azt is, hogyan képes a jelölt a saját területén úgy megnyilvánulni, ami szükséges lesz később a pályán maradáshoz”.

Mennyire nehéz az első év?

A rektor szerint az első félév inkább egy eufória. „Hallgatóink ekkor érkeznek meg oda, ahol hozzájuk hasonlóan gondolkodó emberek vannak. Lehet, hogy egy gimnáziumban kicsit kilógtak a sorból. Itt viszont mindenki kilóg a sorból és valamilyen értelemben mindenki atipikus. Itt végre otthonukra találnak az elsőévesek. De maga az első év nem nehezebb, mint a második vagy a harmadik. Mindenkinek meg kell küzdenie saját magával, energiáinak és alkotói vágyainak illesztésével a környezetéhez, a lehetőségek rendszeréhez”.

A MOME nem átlagos egyetem, de művészeti intézményként sosem lehetett csupán ez a célja. (Fotó: UNI)

Az első sokkélmény inkább a diploma után következik – mondja a rektor. Hogy miért? Ez és sok minden más is kiderül a teljes interjúból, amit az UNI 2023 kiadványban lehet elolvasni. A kiadvány megrendelhető az UNIside-on.