Munka

Kis plusz pénzre vágysz? Ennyit kereshetsz karácsony előtt a Meló-Diáknál

Bodzás Szabolcs | 2022-12-07
Bár a diákmunkára egész évben nagy igény van a rugalmassága és a kedvező költsége miatt a Meló-Diák Iskolaszövetkezetnél, november kezdetétől a karácsony előtti időszakban növekedni szokott a munkavállalók iránti kereslet.

Kereskedelem és logisztika

Korábban elsősorban a logisztikában és a kereskedelemben növekedett ebben az időszakban a jelentkezők száma. Az idei évben viszont feltehetőleg a gazdasági bizonytalanság és a fogyasztás várható visszaesése miatt nem tapasztalták a megszokott arányú növekedést a Meló-Diáknál.

Forrás: Meló-Diák Iskolaszövetkezet

Pedig az igény nagymértékben jelen van: karácsonyi vásárokra, illetve egyéb ünnepi időszakhoz köthető munkavégzésre pontosan ezeken a területeken lenne szükség.

Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy bár a diákok nagyobb számban vállalnának decemberben munkát, a felsőoktatási vizsgaidőszak gyakran közbeszól.

Mennyit lehet keresni ebben az időszakban?

A Meló-Diák partnerei átlagosan bruttó 1500 forint feletti órabért ajánlanak, de pótlékokkal vagy kiemelt munkákon akár 1800-2000 forintos órabérek is elérhetőek.

Ráadásul 2022-től a diákok nagy része a bruttó bérét viszi haza. Hiszen a január 1-jétől bevezetett 25 év alatti fiataloknak járó SZJA mentességnek köszönhetően nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, meghatározott mértékig, az összevont adóalapba tartozó, a törvényben meghatározott jövedelmeik után.

A teljes évet tekintve hány órát dolgoznak a tanulók a Meló-Diák partnereinél?

Leginkább a nyári hónapokban dolgoznak a diákok, átlagosan havonta több mint 1 millió órát, 15-18 ezer diák. Novemberben és decemberben körülbelül 5-600 ezer órát teljesítenek a diákok, ez 8-10 ezer főt jelent, több mint ezer partnernél.

Mik a legnépszerűbb munkák a diákok körében?

A Meló-Diák felmérése szerint az alábbi tevékenységek a legnépszerűbbek a tanulók körében:

• Adminisztrációs munkák
  • Ügyfélszolgálat, call center