Még jobb lesz a MATE-ra járni, fejlesztések indulnak a campusokon

Haiman Éva | 2023-02-23
Négy campusán is korszerűsíti épületeit és fejleszti digitális infrastruktúráját a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem. A beruházásokra 3,3 milliárdot költenek a MATE területén.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) két évvel ezelőtti létrejöttekor az volt a cél, hogy egy helyre koncentrálják az agrár-felsőoktatási intézményekben meglévő tudást és innovációs hátteret. Ezzel segítsék 21. századi színvonalon újjáépíteni a magyar agráriumot és élelmiszeripart. Erről Gyuricza Csaba, az egyetem rektora beszélt a sajtótájékoztatón, ahol bejelentették: 3,352 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból fejlesztések indulnak.

A MATE gödöllői, kaposvári, keszthelyi és szarvasi épületein infrastrukturális és energiahatékonysági fejlesztéseket hajtanak végre 2026-ig. Megújítják a gyakorlati oktatást segítő digitális infrastruktúrát is. Ennek részeként a hibrid oktatáshoz eszközöket is beszereznek – mondta a rektor.

Fejlesztések a legek egyetemén

Gyuricza Csaba megfogalmazása szerint a MATE a legek egyeteme. Közép-Európában a legnagyobb agrárfókuszú egyetem. Itthon a legnagyobb földrajzi kiterjedésű: kutatóbázisokkal együtt több mint ötven helyen van jelen. Az egyetemek között a világon a legnagyobb, 11 ezer hektáros földterülettel rendelkezik.

A keszthelyi Georgikon Campus Európa egyik legrégebbi mezőgazdasági felsőoktatási intézménye, ami 1797-ben kezdte meg működését. (Fotó: MATE/Facebook)

A MATE az elmúlt másfél év alatt több mint 15 milliárd forint értékben fejlesztett, ebből 10 milliárdot tettek ki a gödöllői, sportot is érintő beruházások. Keszthelyen egymilliárd, Kaposváron pedig több százmillió forintot fordítottak oktatási terek, illetve kollégiumok fejlesztésére. Szarvason pedig nemrég adtak át egy 800 millió forintos öntözésfejlesztési, képzési célokat is szolgáló beruházást.

MATE: az innováció is fókuszban

Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke arról beszélt, hogy a MATE fontos szerepet játszik a hazai innovációban. 50 milliárd forint fölötti az az összeg, amelyet az egyetem fejlesztésre költött. Ebből csak az NKFIH-val fennálló szerződésállományuk 21 milliárdot tesz ki.

Ebben vannak alapkutatáshoz kapcsolódó programok, intézményi képességfejlesztési projektek, vállalati kapcsolatokat erősítő területi fejlesztési programok és az úgynevezett nemzeti laborokhoz kapcsolódóak is. Az utóbbi a kísérleti megközelítésű kutatásoknak nyit nemzetközi dimenziót. Ez annál is fontosabb, mert a jövőt a kívülről látható erő mutatja meg.

A MATE erős az innovációban is, hiszen több mint ötven támogatott vállalati együttműködési programban vesz részt. Ezek piaci programok, melyek végeredménye konkrét termék.

A MATE diplomás pályakövetési rendszer (DRP) adatai szerint az egyetem aktív hallgatói elsődleges diplomaszerzési okként a szakmai, intellektuális fejlődést, valamint a várható magas jövedelmet jelölték meg. A szak- és intézményválasztási preferenciáiknál viszont a személyes érdeklődés, a jobb karrieresély, valamint a MATE jó híre jelent meg vezető indokként.