Uni

QS-rangsor: idén is az ELTE a legjobb felsőoktatási intézmény Magyarországon

UNIside | 2024-07-12
Magyarország felsőoktatása az elmúlt években jelentős fejlődést mutatott, amelyet a QS World University Rankings 2025 listája is elismer.

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023 őszén tette először közzé európai egyetemi rangsorát, amelynek most a második kiadását publikálták QS Europe 2025 néven. A kontinens 42 helyszínén összesen 685 intézményt vizsgáltak. Hazánkból összesen 15 egyetem került be a rangsorba.

Idén is az ELTE a legjobb

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az összesített rangsorban 18 helyet javítva tavalyi eredményén a 190. lett, ezzel pedig idén is a legjobb felsőoktatási intézménynek számít Magyarországon.

Az ELTE után a 2-5. helyeken sorrendben

  • a Debreceni Egyetem (222.),
  • a Szegedi Tudományegyetem (228.),
  • a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (247.),
  • majd a Pécsi Tudományegyetem (314.) következik.

A QS európai rangsora a szervezet más listáihoz hasonló módszertannal készül azzal a különbséggel, hogy az intézmények értékelése során nagyobb hangsúllyal veszik figyelembe a nemzetköziesítést és a mobilitást, mint fontos európai értékeket. Ezt egy újonnan bevezetett, a nemzetközi hallgatók sokszínűségét (International Student Diversity) vizsgáló új mérőszám jeleníti meg a rangsorban – olvasható az ELTE közleményében.

Az összesített QS-rangsor mellett érdemes megemlíteni, hogy a magyar egyetemek több területen is kiemelkednek regionális szinten. Az intézmények folyamatosan törekszenek a minőség javítására és a nemzetközi együttműködések erősítésére, ami hosszú távon tovább növelheti Magyarország oktatási színvonalát és vonzerejét.

Regionális és területi kiemelkedés

Magyarország méltó helyet foglal el a világranglistán, és egyre jobbak vagyunk a közép- és kelet-európai régióban.

Az összesített QS rangsor mellett érdemes megemlíteni, hogy a magyar egyetemek több területen is kiemelkednek regionális szinten. A BME különösen a mérnöki tudományokban, az ELTE a természettudományokban és bölcsészettudományokban, míg az SZTE és a DE az orvostudományban és élettudományokban értek el figyelemre méltó eredményeket. Ez azt mutatja, hogy Magyarország egyre inkább felkerül a nemzetközi oktatási térképre, és egyre több nemzetközi diák és kutató érdeklődését kelti fel.

Magyarország felsőoktatása méltán lehet büszke eredményeire, és továbbra is törekszik a kiválóságra. Az egyetemek folyamatosan fejlesztik oktatási programjaikat, erősítik nemzetközi kapcsolataikat és előmozdítják a kutatási tevékenységeket. Ezzel biztosítják, hogy a magyar diákok és kutatók a jövőben is versenyképesek legyenek a globális színtéren.

QS World University Rankings 2025

Ahogy arról korábban írtunk, immár huszadik éve rangsorolja a világ legjobb egyetemeit a neves brit vállalat, a Quacquarelli Symonds. A 2024 júniusában megjelent QS World University Rankings 2025 ranglistája 106 ország 5663 felsőoktatási intézményét értékelte.  

Az intézmények értékelésekor több szempontot is figyelembe vettek, melyek a következők:

  • az akadémiai közösségének megítélése
  • az intézményhez köthető tudományos munkák idézettsége, 
  • a munkaadók véleménye, 
  • az oktatás minősége, 
  • a külföldi oktatók és hallgatók aránya, 
  • a nemzetközi kutatóhálózatokban való részvétel, 
  • továbbá a  végzett hallgatók foglalkoztatási eredményessége és a fenntarthatósági szemlélet intézményi megjelenése.

Ezeket a szempontokat a világ egyetemi közösségében végzett felmérések alapján mérik, hogy az adott intézmény mennyire ismert és elismert a tudományos eredményei miatt. Továbbá felmérik, hogy a munkaadók milyen szinten értékelik az egyetem végzőseit, és mennyire preferálják őket a munkaerőpiacon. 

Kielemzik az intézmény tudományos publikációira való hivatkozásának számát, amely a kutatások hatását és relevanciáját mutatja – az egyetem oktatóinak és hallgatóinak arányára is ügyelnek, ami a tanítás minőségét és az egyéni figyelem lehetőségét jelzi.

Fontos fókusz helyeződik az egyetem nemzetközi vonzerejére is azáltal, hogy mennyi külföldi oktató és diák tanul és dolgozik az intézményben.

A QS World University Rankings 2025 listája alapján a világ legjobb egyetemei közé tartozik a MIT, a Cambridge, a Stanford, az Oxford és a Harvard, amelyek kiváló teljesítményt nyújtanak számos tudományterületen. Ezek az intézmények nemcsak oktatási, hanem kutatási tevékenységükkel is kiemelkednek, és folyamatosan hozzájárulnak a tudományos és technológiai fejlődéshez.

A QS World University Rankings 2025 ranglistáról itt olvashatsz bővebben:

QS-rangsor: 11 magyar intézmény a világ legjobb egyetemei között