Sokan hallottak már a felelős állattartás fogalmáról. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Egy felelős gazda jól átgondolja döntését, mielőtt magához vesz egy állatot. Utánanéz az adott faj vagy fajta szükségleteinek, számba veszi a saját lehetőségeit, kitérve az anyagiakra, a megfelelő környezetre, a rá fordítható szabadidőre. Észben tartja, hogy egy állat befogadása nem csak pár hónapra szól, hanem az állat élete végéig igyekszik a megfelelő körülményeket, életfeltételeket biztosítani a számára. Egy állat rengeteg örömet, szeretetet és szép pillanatot adhat számunkra, de nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mekkora felelősséggel, milyen kötelezettségekkel jár a befogadása.
A kutyatartás hatalmas felelősséggel jár. (123RF)
A kurzus témájához kapcsolódva jelen cikk a kutyákra fókuszál, de az interneten keresgélve minden faj szükségleteit megtalálhatjátok.
Amennyiben eldöntöttük, hogy vállaljuk egy kutyáért a felelősséget, figyeljünk oda az egészségére! Kapjon megfelelő minőségű táplálékot, friss vizet, ha szükséges, akkor vitaminokat és étrend kiegészítőket, valamint biztosítsunk neki lehetőséget a mozgásra! Ha úgy látod, hogy kutyád levert, nincs étvágya, esetleg láthatóan fájdalmai vannak, mindenképpen fordulj vele orvoshoz! Ne feledjük a kötelező veszettség elleni- és kombinált oltásokat, 3 havonta a féreghajtást! A nem kötelező, de javasolt oltásokról, vizsgálatokról az állatorvosnál tájékozódhatsz.
Ha jól nevelt és szófogadó kutyát szeretnénk, nem szabad sajnálni a rá fordított időt és energiát. Az alapvető parancsok (behívás, ül/fekszik, marad) és egyszerűbb trükkök otthon is begyakorolhatók, de ha van rá lehetőség, érdemes szakképzett kutyakiképző vagy kutyaiskola segítségét igénybe venni. A kiképző segíti a közös munkát, és megtanítja, hogyan kommunikáljunk megfelelően a kutyával.
Sajnos nagyon sokan nem értik, miért is olyan fontos ez a kérdés, pedig ha kimentek egy állatmenhelyre, láthatjátok a nemkívánatos szaporulatok és megunt kutyák sorsát, és számukra még a jobb verzió jutott. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az ivartalanítás – ha nem vagy tenyésztő, ivartalaníttasd a kedvencedet! Ha állat befogadása előtt állsz, ne támogasd a szaporítókat! Őket onnan lehet felismerni, hogy a fajtatiszta kölyköket a reális áron alul, relatív olcsón, általában rossz körülmények közül, törzskönyv nélkül árulják.