Uni

Két magyar csapat is dobogós lett a 2023-as CASSINI Hackathon versenyén

Bodzás Szabolcs | 2023-03-26
A 2023-as CASSINI Hackathon magyarországi fordulójának versenyét március 26-án rendezték meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Az idei téma a nemzetbiztonság növelése és a nemzeti szuverenitás megőrzése volt.

Tíz csapat mérkőzött meg idén a CASSINI Hackathon versenyén, főként nemzetközi versenyzők. Ennek ellenére két magyar csapat is dobogós lett. Az aranyérmet az UIS magyarországi csapata nyerte meg. Az ezüstérmet a Poseidon távol-keleti csapata kapta. A Codename: Projekt-Xa26 AresQ csapata pedig bronzérmet szerzett. Utóbbi csapat kapitányával, Németh Balázzsal készítettünk interjút.

 

– Mi volt a projekt kiindulópontja?

Egy valós katonai igényből indultunk ki. Nagyon röviden a projektünk azon alapszik, hogyan juttassunk el járműveket A pontból B pontba. Jelenleg ez nagyon nehezen tervezhető digitálisan. Ezt próbáljuk lefedni műholdadattal, talajelemzéssel, különböző tereptárgyak, illetve tereptárgynak tűnő eszközök vizsgálatával. Felmérjük a lehetséges akadályokat.

 

– Tudnál példát mondani?

Természetesen. Ahol esetleg vizet látunk a talajban, ott felmérjük, hogy az mocsaras-e. Ha igen, akkor akár képes lehet elnyelni egy lánctalpas járművet is. Viszont, ha csak felszíni víz, akkor az nem okoz problémát, hiszen csak ideiglenes.

 

– Össze tudnád foglalni egy mondatban a projektet?

Ha nagyon le akarom butítani, akkor a projektünk egy offroad navigációs eszköz harci járművek számára.

A projekt lényegében egy offroad navigációs eszköz harci járművek számára (Fotó: 123rf)

 

– Mikor kezdtetek el ezzel a kihívással foglalkozni?

Két hónapja kezdtük el ezt a témát jobban kutatni.

 

– A kezdeti ötlettől hogyan jutottatok el a CASSINI Hackathon versenyére?

Először onsite (a helyszínen – a szerk.) interjúztunk, illetve kérdőíveket töltettünk ki katonákkal. Ezt követően kezdtük el deriválni az eredményeket, hogy kiderüljön, mekkora az üzleti igény erre. Továbbá, hogy létezik-e esetleg olyan eszköz, ami már lefedi ezt az igényt akár NATO-országban, akár a NATO-n kívül. Fokozatosan haladtunk, és rájöttünk, hogy tényleg érdemes ezzel a témával foglalkozni, mert nincs még ilyen eszköz, ami ennyire specifikus lenne. Ezután jobban elmerültünk a technológiában, hogy egy műhold mire képes. A műholdak képének nagy részét spektrális analízissel lehet elemezni. Ez arra szolgál röviden, hogy különböző fényvisszaverés alapján megállapítható, hogy az adott tereptárgy élettelen vagy élő (például növény). Így jutottunk el idáig, hogy bemutassuk a projekten keresztül, hátha a szakmai zsűri talál benne fantáziát.

 

– Hányan voltatok a csapatban?

A csapat négyfős volt. Mellettem még Tyimofejev Gábor, Bartha Ferenc és Szilágyi László dolgozott a projektben.

 

– Mit szóltok az eredményhez?

Teljesen elégedettek vagyunk vele, sőt meg is lepődtünk rajta, hiszen rendkívül erős volt a mezőny. Nagyon örülünk a harmadik helynek. Nem is számítottunk arra, hogy a navigáció témaköre ennyire érdekli a szakmai zsűrit.