Free

Vége a vizsgaidőszaknak, mondj búcsút a kávézás kényszerének

Sófalvi Márton | 2023-01-21
A kávézás sok egyetemista lételeme, különösen a vizsgaidőszak alatt. Viszont most, hogy ez a szakasz a végéhez közeledik, érdemes megpróbálni letenni a koffeint, hogy ne váljon szenvedélybetegséggé a kávézás.

Vannak sokkal-sokkal károsabb szenvedélybetegségek is, mint a koffein-függőség, ettől függetlenül nem szabad szemet hunyni felette. Ugyanis, ha a hétköznapokban is létszükségletté válik a rendszeres kávézás, annak lehetnek káros mellékhatásai is.

Az élénkség ára

Ugyan, ha nem tiszta koffeintablettákat szedsz marokszámra, akkor nincs veszélyben az életed, de a rendszeres kávézásnak lehetnek kellemetlen mellékhatásai. Ilyenek például az álmatlanság, a feszültségérzet, a nyugtalanság, az émelygés és a felgyorsult szívverés.

kavezas-unsplash

Fotó: Unsplash

Persze a cél szentesíti az eszközt, amikor több napi tanulást akarsz besűríteni egy éjszakába, olyankor el lehet nézni ezeket a mellékhatásokat. Viszont, amikor már lecsengett a vizsgahajrá, és az órai odafigyelésre és a megfelelő napi rutin kialakítására van szükséged, jobb, ha nem pumpálod tele magad koffeinnel.

Nem csak a kávé a ludas

Ha a fentiek egy részét a saját bőrödön tapasztalod, és azonnal abba akarod hagyni a kávézást, akkor még kicsit várj. Először vedd végig, általában miket fogyasztasz egy nap alatt, és pontosan milyen tüneteket érzel magadon. Például, ha álmatlanság gyötör, akkor a délutáni kávézásról kell lemondanod.

Azt se felejtsd el, hogy nemcsak a kávéban van koffein, hanem egyes üdítőkben, és persze az energiaitalokban is. Érdemes lehet először ezeket kiiktatni a mindennapjaidból a kávé előtt, főleg ha utóbbit feketén, cukor nélkül iszod. Természetesen utóbbival is vigyáznod kell, hiszen a reflux gyakori átok a túlterhelt, stresszes embereknek, és az egyetemisták és közéjük tartoznak.

Hogyan legyek kávé és koffeinmentes?

Semmiképp se egyik napról a másikra iktasd ki az életedből a koffeint, hanem szép fokozatosan, hogy elkerüld az elvonási tüneteket. Ezek közül az erős fejfájások lehetnek a leggyötrőbbek, de a hirtelen energiaveszteség is meg fog viselni. Előbbi ellen a fokozatosság a legjobb védekezés, utóbbit pedig enyhe életmódváltással tudod kiküszöbölni.

Ideje a kávézás helyett több vizet innod, és egészségesebben étkezned, hogy valódi erő költözzön a testedbe, s ne csak az élénkítőszer hajtson. A vízbevitelre kávézás mellett is fontos odafigyelni, hiszen a koffein kifejezetten hatékony vízhajtó. Emiatt könnyen kialakulhat az az ördögi kör, amelyben azért kávézol, hogy ne legyél fáradt, de ez csak még jobban kiszárít, s így még fáradtabb leszel.

A csökkentett napi adagodat is ütemezd be úgy, hogy minél távolabb legyen időben a lefekvéstől. Ezután a magas koffeintartalmú italodat váltsd ki valami enyhébbel. Például a kávét teával, majd ezt a teát koffeinmentes teával. Ilyen például a rooibos, illetve szinte az összes gyógytea.

A tea azért is remek helyettesítő, mert részben visszaadja a kávézás élményét. Egy bögre forró tea is megnyugtatóan hat a lélekre, és abban is elég jó, hogy beindítsa a szervezetedet.

Csak kitartás!

A leszokás közben mindvégig tartsd észben, hogy nem valami kemény drogról van szó. Ha már jó kedéllyel és energikusan végig tudod tolni a napjaidat kávé nélkül, akkor nyugodtan kényeztesd magad egy-egy csészével a kedvenc kávézódban. Csak arra figyelj, ne jelenjen meg el újra a koffeinmumus. Az órák közötti cigi-energiaital kombót pedig jobb, ha örökre elfelejted!

Címkék: függőség   kávé   kávézás   kényszer   koffein   vizsgaidőszak