Tudástár

Írásbeli érettségi? – Íme a legális puskák, csak Nektek!

Bodzás Szabolcs | 2023-02-25
Az érettségi vizsga letétele minden tanuló számára egy mérföldkő az életben. Akár a továbbtanulás miatt szeretne minél jobb eredményeket elérni, akár csak ezzel a bizonyítvánnyal szeretné befejezni tanulmányait. Cikkünkben összeszedtük nektek, hogy milyen „legális puskákat” használhattok a különböző vizsgatárgyak írásbeli részénél.

Magyar nyelv és irodalom érettségi

Jónéhány év óta ezzel a tantárggyal kezdik meg az érettségi vizsgaidőszakot a tanulók. Ide semmilyen segédeszközt nem kell magaddal vinned. Az intézménynek, ahol vizsgázol, kötelessége tantermenként négy helyesírási szótárt biztosítani közép- és emelt szinten egyaránt.

Fontos, hogy tisztában légy azzal, hogy milyen „puskákat” használhatsz, hogy minél jobb eredményt tudj elérni (Fotó: Pixabay)

A matematika érettségi reggelén…

No, itt már fontos, hogy reggel észnél légy, és mindent bepakolj! Ugyanis az életmentő függvénytáblázatot, a számológépet, a vonalzót, a szögmérőt és a körzőt mind-mind magadnak kell biztosítanod. Fontos, hogy a számológéped ne legyen túl modern, szöveges adatokkal ne legyen képes dolgozni! Sőt jobb, ha számológépből kettőt is viszel, ha az egyik éppen a jeles napon mondaná be az unalmast.

 

Történelem

Ennek a tantárgynak a kapcsán valószínűleg tudod: eltérés van a közép- és az emelt szintű érettségi között. Míg középszinten a teljes vizsga alatt használhatod a történelmi atlaszt, addig emelt szinten csupán a feladatsor második részénél. Az atlaszt neked kell elvinned a vizsgára. Vigyázz, ne írj bele semmit, nehogy emiatt bukj el!

 

Élő idegen nyelvi érettségi

Közép- és emelt szinten egyaránt neked kell a nyomtatott szótárt biztosítani az érettségi vizsga negyedik, íráskészség részéhez. Az ezt megelőző rész a listening”, amihez nyilván az intézmény biztosítja a CD-lejátszót és a szükséges technikai feltételeket.

 

Természettudományi tárgyak érettségi eszközhasználati szabályai

Ezen vizsgák esetében fontos tudnod: az intézmény semmiféle segédeszközt nem biztosít, mindenről saját magadnak kell gondoskodnod.

A biológia tantárgy esetében csak a matematika tantárgy esetében is ismert, szöveget megjeleníteni nem képes (puskázásra alkalmatlan) számológép jöhet, tehát olyan, amely szöveges adatok kiadására alkalmatlan, csak számokkal dolgozik.

Ugyanez igaz a fizika és a kémia vizsgákra is, de ott emellett még periódusos rendszeres függvénytáblát is használhatsz.

A földrajz esetében eltérnek a közép- és az emelt szintű vizsga szabályai. A középszinten csupán az első feladatrészben nem használhatsz atlasz, a második részben már igen. Ezzel szemben emelt szintű érettségi esetén egyáltalán nem használhatsz térképet. Ugyanakkor körző, vonalzó, és a már korábban említett számológép mindkét vizsgaszinten szabályszerűen alkalmazható.