Munka

Hogyan mondjunk nemet? – Tippek, ha valamihez nem fűlik a fogunk

Kőszegi Anna | 2022-12-20
Legyen szó munkáról, iskoláról vagy magánéletről, sokszor a miénk a döntés joga. Hogyan mondjunk nemet, ha valóban azt akarunk mondani?

Nem fűlik hozzá a fogunk. A fűlik egy régies ige, és lehet, hogy a fűtéssel vagy mezőgazdasággal kapcsolatos. Maga a közmondás vonakodást fejez ki, vagyis amikor valamit meg kell csinálnunk, de nem nagyon van hozzá kedvünk. Nem lenne egyszerűbb csak nemet mondani? Erre azonnal eszünkbe is juthat több olyan helyzet, amikor tényleg ez lenne a legegyszerűbb.

Annyira nem szeretünk nemet mondani, hogy – mint azt pszichológiai kísérletek bizonyítják –, sokan még kevésbé etikus dolgokat is hajlandóak elkövetni, bár tudják, hogy helytelenek, így elkerülve a „nem” kényelmetlenségeit.

Mitől félünk?

Miért gondoljuk, hogy lehetetlen? Legtöbbször úgy érezzük, meg kell felelnünk az elvárásoknak. Azért kértek meg valamire, mert számítanak ránk, szükségük van ránk. Nem akarunk csalódást okozni, vagy megbántani másokat. Azt hisszük, hogy a mi felelősségünk az, hogyan érzik magukat. Pedig ha jobban belegondolunk, hogyha ők döntöttek úgy, hogy megkérnek valamire, akkor az ő felelősségük beleszámítani, hogy mi akár nemet is mondhatunk.

nemet

Forrás: Pexels

Pedig néha muszáj

Jobb, ha nem úgy fogjuk fel a nem kimondását, mint egy luxus dolgot. Vannak ugyanis olyan helyzetek, amikor kötelező az ellentmodás. Egyetlen „igen” sem ér annyit, hogy túlterheljük magunkat, egészségtelen helyzetekbe kerüljünk, vagy szorongást éljünk át. Néha azért van szükségünk egy nemre, mert például teljesen telített a határidőnaplónk, és nem bírunk több terhelést. Esetleg olyan helyzetbe hoznánk magunkat, amelyre nem állunk készen mentálisan. Az ilyen szituációkban jobb, ha az ellentmondásra nem csak lehetőségként tekintünk, hanem olyan kötelességként, amivel tartozunk magunknak.

Az őszinteség egyszerűbb

Az egyenesség, bár sokszor nehéznek tűnik, valójában a legegyszerűbb megoldás. Lehet, hogy félünk kimondani dolgokat, pedig általában ez a rövidebbik út. Ez az egyetlen módja, hogy ne kelljen hazugságokat észben tartanunk és bonyolult történeteket kitalálnunk. Nem érdekel a film, amire elhívtak? Senkit nem ismersz a baráti társaságban, ahova meghívtak bulizni, és nincs kedved egyedül álldogálni? Egyszerűen fáradt vagy? A legkönnyebb, ha megmondod az igazat udvariasan és határozottan.

Fogalmazz világosan!

Az őszinteség mellett azzal kerülheted el legjobban a félreértéseket, ha pontosan fogalmazol. Hümmögés helyett, vagy hogy azt mondod nem biztos, vagy nem tudod, jobb ha tiszta helyzetet teremtesz. Ezzel magadnak és a másik félnek is megkönnyítheted a dolgát. Ha egyértelművé teszed, hogyan is állsz a kérdéses feladathoz, vagy programhoz, akkor  a másik fél is továbbléphet és B tervet kereshet.

A legfelszabadítóbb szó

A „nem” hatalmas szabadságot ad, ha az őszinteséget, udvariasságot és határozottságot megtanulod hatékonyan ötvözni. A nemet mondás olyan, mint egy izom, minél többet használod, annál erősebb lesz. Idővel gyakorlott leszel, és magabiztosan kiállsz magadért, nem fog már nehézséget okozni, hogy kimondd, amit gondolsz. Azon sem fogsz aggódni, ki hogyan vélekedik rólad ezért. Ha igazat mondtál, udvarias voltál, te már megtetted a magadét.

Címkék: iskola   kapcsolat   munka   pszichológia   tippek