A digitális technológia fejlődése utolérte a fogászatot is

Szádeczky-Kardoss Klára | 2023-02-01
Kelet-Közép-Európában elsőként a Semmelweis Egyetem indított digitális fogászati tervezés szakot a Neumann János Egyetemmel közösen. Erről tudhatsz meg többet az UNIside videóinterjújában, amelyet Hermann Péter oktatási rektorhelyettessel készítettünk.

A mesterséges intelligencia megjelenése és a digitális technológia rohamos fejlődése olyan tudást igényel a fogorvoslásban is, amely igazán magas szinten már nem sajátítható el néhány napos képzéseken. Erről is beszél a UNIside-nak adott videóinterjúban Hermann Péter oktatási rektorhelyettes, a Fogpótlástani Klinika vezetője.

Minden digitalizált

A Digitális Fogászati Tervezés Szak elindítását az élet követelte ki. Ahogyan az élet más területein, úgy a fogászatban, fogtechnikában is az analógtól a digitális felé mozdulnak munkafolyamatok. A digitális technológia hihetetlenül gyors fejlődése a fogászatban, fogpótlástanban is tetten érhető. A kivehető fogpótlásokat ma már egyre inkább felváltják az állcsontokba helyezett implantátumokra készített rögzített fogpótlások, hagyományos fogszabályzókat a láthatatlan eszközök, a fogászati röntgenleletek pedig egy kattintással emailben továbbíthatók. A számítógépes tervezés, a 3D nyomtatás, a digitális fogszín meghatározás nem a távoli jövő, hanem a jelen.

Professzionális digitális fogászati tervezőket képeznek

Az országban és a régióban elsőként a Semmelweis Egyetem indított tavaly ősszel digitális fogászati tervezés szakot. A Neumann János Egyetemmel közösen indított képzést 2023-ban is meghirdetik.

Hermann Péter oktatási rektorhelyettes, a Fogpótlástani Klinika vezetője. (Fotó: UNIside)

Tavaly 186-an jelentkeztek a szakra, 107-en első helyen, közülük húszan kezdhették meg az első évfolyamon tanulmányaikat. Jelenleg levelező tagozaton, államilag támogatott és önköltséges formában folyik a képzés a két egyetem közös oktatásában.

Hermann Péter elmondta: a tanrendben egy-egy hetet vesz igénybe az oktatás, havonta váltva a budapesti és kecskeméti helyszínek közt, összesen hat félév időtartamban. A tárgyak körülbelül kétharmadát a Semmelweis Egyetem, egyharmadát a Neumann János Egyetem oktatja.

Mindez azt jelenti, hogy professzionális digitális fogászati tervezők is dolgoznak hamarosan a fogászatokon. Munkájuknak köszönhetően a fogorvosok által végezhető tevékenységek nagy része rövidebb idő alatt és pontosabban lesz kivitelezhető.

A cél a gyakorlatorientáltság

A duális képzési rend eleve biztosítja, hogy gyakorlatorientált képzésben legyen része a hallgatóknak. Ezt most kiegészítik azzal a lehetőséggel, hogy a hallgatók az alapdiploma megszerzése mellett párhuzamosan fogtechnikus képzettséget is szerezhetnek. Ehhez csak az kell, hogy beiratkozzanak az egyetemhez tartozó Bókay János Többcélú Szakképző Intézményben 2022-ben elindított államilag támogatott fogtechnikus képzésre.

A gyakorlatoerientált képzés egyértelműen alátámasztja azt a kormányzati törekvést is, hogy az arra alkalmas szakterületeken a szakképzést és a felsőoktatást együtt erősítsék.

A Semmelweis az élen

A Semmelweis Egyetem sok szempontból kiemelkedik a magyar felsőoktatási intézmények közül. Tavaly ősszel a Semmelweis Egyetemet (SE) a 201-250. helyre rangsorolták a Times Higher Education (THE) globális rangsorában. Ezzel először került magyar egyetem  a legjobb 250 közé. Majd a US News Best Global Universities 2023-as rangsorában lépett előre az egyetem. A kardiológia és kardiovaszkuláris rendszerek területen a tavalyi eredményéhez képest 12 helyet javított az SE, így már a 43. pozícióban található.