Uni

2024-től változik a felvételi: készülj már most!

Magyar Krisztina | 2022-11-05
Átalakul a pontszámítás rendszere a felsőoktatásban 2024-től, az egyetemek sokkal nagyobb szabadságot kapnak majd abban, hogy eldönthessék, mi számít bele náluk a felvételibe. Összegyűjtöttük az eddigi tudnivalókat.

A szeptemberben meghirdetett rendelet teljes egészében a Magyar Közlönyben olvasható, a legfontosabb változások, amelyek minden egyetemet érintenek, az alábbiak lesznek:

  • Az 500 felvételi pont egyötöde intézményi pont lesz, vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak.
  • Az 500 ponton felül Tartalékos katonai szolgálatért továbbra is sok többletpont jár, szolgálati idő függvényében akár 64 pont is szerezhető.
  • Az intézményeknek lehetőségük lesz kijelölni, hogy a tanulmányi és az érettségi pontok esetében melyik legyen az ötödik középiskolai, illetve az ötödik érettségi vizsgatantárgy, amely beleszámít majd a pontozásba;
  • Az intézmények eldönthetik, hogy a különböző szakokon melyik két érettségi tantárgy teljesítése lesz kötelező, és ezek közül melyik tantárgyat kell emelt vagy középszintű érettségivel teljesíteni.
  • Emelt szintű érettségi esetén százalékos eredményt fognak figyelembe venni (tehát egy 85 százalékos emeltszintű vizsga 85 pontot ér).
  • Középszintű érettségi esetében viszont csak 67 százalékban számítják be a felvételibe az eredményt (vagyis egy 100 százalékos középszintű vizsga csak 67 pontot ér majd).

Ami 2023-ban érvényes:

  • az egységes minimum ponthatárokat eltörlik, helyette az egyetemek szakonként határozhatják meg, hogy mi az a legkevesebb pont, amivel felvételt nyerhet egy hallgató.
  • változatlan marad, hogy egy felvételiző összesen hat helyre jelentkezhet, de finanszírozási formából többet is megjelölhet.
  • Az alap- és osztatlan képzésre jelentkezőknek nem lesz kötelező legalább egy emelt szintű érettségit tenniük.
  • Az érettségi követelmények esetében adott szakoknál az intézmények középszintű érettségit is elfogadhatnak emelt helyett.
  • Legalább 45 százalékos eredményű felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával (FFSZV) a pontszámítás feltételeként emelt szintű érettségi vizsgakövetelményt is teljesíthetnek tanulók, bizonyos feltételek mellett.

A felsőoktatási intézmények a rendelet megjelenése óta közleményben, illetve saját honlapjukon ismertették az általuk megszabott felvételi változásokat.

Fotó:123RF

Semmelweis Egyetem

Az SE közleményében kiemelte, hogy náluk 2024-től kötelező lesz a szóbeli meghallgatás, amelyen maximum 50 pontot lehet szerezni, több képzés esetében ennek része lesz az adott szakra jellemző készségek felmérése is. Az ezen felül megszerezhető 50 intézményi pontba a nyelvtudás, a tanulmányi és művészeti versenyeken elért eredmény, a munkatapasztalat, a meglévő szakképesítés, illetve a középiskolai évek alatt elért sportteljesítmények fognak beleszámítani.

 

Budapesti Gazdasági Egyetem

A BGE-n 2024-től továbbra is felvételi követelmény marad minden alapszakon legalább egy emelt szintű érettségi vizsga, amit nemcsak elvárnak, hanem jó eredmény esetén intézményi pontot is adnak érte. Előnyt jelent majd a nyelvismeret, a sportteljesítmény, a tanulmányi versenyeken elért eredmény, illetve az átlagosnál nehezebb élet- vagy tanulási körülmények között élő jelentkezők egyedi helyzetére külön figyelmet fordítanak.

A középiskolai eredményeket öt tantárgy utolsó két tanult évfolyam év végi osztályzatainak összegéből számítják majd. A négy kötelezően előírt tárgyon kívül az ötödik választható lesz, és BGE-n a korábbinál jóval szélesebb a választható tárgyak köre. A középiskolai eredményekért összesen 100 pontot lehet kapni.

 

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

A BME a mimimumponthatárt 280-ról 320 pontra emeli, és legalább egy tárgyból kötelező marad a magasabb szintű vizsga is az összes szakon, ezért többletpontot is elismernek. Kötelezően pontot adó tárgyat csak egyes szakjaikon írnak elő. A szakok három csoportba sorolhatók attól függően, hogy van-e, s ha igen, akkor hány kötelezően pontot adó érettségi tantárgy.

Az egyetem széles választékot kínál az ötödikként választható érettségi tantárgyakból.

Többletponttal jutalmazzák a munkatapasztalatot, valamint a részvételt a BME középiskolásoknak szóló tehetséggondozási programjaiban. Az intézmény az eddigi többletpont jogcímeket megtartja, az azokért adható pontszámokat megnöveli, sőt új jogcímeken is ad plusz pontokat.

 

Budapesti Corvinus Egyetem

A Corvinus méltányosan és rugalmasan kívánja támogatni a jelentkezőket. Több pluszpont ad majd a nyelvvizsgákért és több pont jár az esélykiegyenlítéshez, illetve 50 pont előnyt jelent majd a nemzetközi érettségi is. A nyelvvizsgákért kapható pontszám a korábbi 40 helyett akár 70 is lehet. 

A meghirdetett méltányosságot három esélyegyenlőségi területen alkalmazzák: hátrányos helyzet, fogyatékosság és gyermekgondozás. Az eddigi 40 pont helyett 50-50 pontot fognak adni.

Jelentős kiemelést, vagyis az intézmény által adható maximális 100 pontot jelent majd, ha valaki részt vesz a Corvinus tehetségtámogató kezdeményezésében, az Illyés Gyula-programban.

Más egyetemi tehetséggondozó programban való részvétel is előnyös lesz, azokat 40 többletponttal jutalmazzák. 

Az érettségi pontok kategóriában a szükséges két érettségi tantárgy kiválasztása kapcsán szakonként változó, hogy szigorodnak vagy megengedőbbek lesznek-e a kritériumok. A legnépszerűbb szak, a Gazdálkodás és menedzsment esetében emelt szintű tárgyként már az üzleti gazdaságtant is elfogadják majd. Kötelezően emelt szintű érettségit kérnek viszont matematikából – az alkalmazott gazdaságtan és a gazdasági és pénzügy-matematikai elemzés szakhoz, valamint a régióban unikumnak számító üzleti adattudományhoz is. A társadalomtudományi szakokon nem kérnek emelt érettségi vizsgát, továbbá  a nemzetközi gazdálkodás és gazdaságinformatika szakoknál sem kell emelt matematika érettségi. 

 

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Az ELTE-n továbbra is előny lesz az emelt szintű érettségi, de egyes szakokon a középszinten 80 százalék feletti eredményt is pontokkal fogják elismerni. Előnyt jelent a tanulmányi versenyeken elért kiemelt eredmény, a nyelvismeret, a sportteljesítmény, valamint figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetű jelentkezők különleges helyzetére is. 

Az esti és levelező képzéseken, ahová jellemzően munka mellett jelentkeznek a hallgatók, a munkatapasztalatra is többletpontot adnak.

A sportteljesítményeknél nemcsak az olimpiai vagy világ- és Európa-bajnoksági teljesítményt értékelik, hanem a korosztályos világ- vagy Európa-bajnokságon, országos bajnokságon vagy Diákolimpián elért helyezéseket is.

 

Óbudai Egyetem

Az intézmény jelentősen bővítette a plusz pontok lehetőségét, egyedül villamos-üzemmérnök szakon lesz könnyebb a felvételi 2024-től. Az Óbudai Egyetem közleményében kiemelte, hogy többletpontot adnak majd a nyelvtudásra, a versenyeredményekre, továbbá a közösségi szolgálatért és a szaktárgyi előkészítőért is, kiemelten, ha azt az Óbudai Egyetemen végezte a jelentkező. Pluszpontot jelent majd a szakképzettség és a technikumi végzettség is. Az egyetem a 2024/25-ös tanévre vonatkozó felvételi eljárásban adható 100 pontra részletes táblázatot is közzétett közleményében

 

Testnevelési Egyetem

A Testnevelési Egyetemen változik a minimumponthatár, edző, rekreáció és életmód, illetve sportszervezés alapszakokon 280, osztatlan tanárképzésen pedig 305 pont szükséges a sikeres felvételihez, és továbbra is követelmény lesz az emelt szintű érettségi.