Tudástár

Ezeket semmiképp se hagyd otthon az érettségi napján!

Bodzás Szabolcs | 2023-03-05
Az érettségi vizsgák időszaka a legtöbbünk életében nagy stresszel jár. Emiatt hajlamosak lehetünk kapkodni, figyelmetlenek lenni. Összegyűjtöttünk számotokra egy listát, amikről semmiképpen se feledkezzetek meg.

Személyi- és diákigazolvány az érettségi napjára

Tanácsos lenne, ha ezeket mindig magatoknál tartanátok, például állandóan a pénztárcátokban lenne. Ám ha valamilyen okból nincs így, akkor különösen ügyeljetek arra, hogy az érettségi vizsgák napjain nálatok legyen. S bár az iskolában ezt nem szoktátok meg a dolgozatok előtt, a személyazonosságot fényképes igazolvánnyal fogják ellenőrizni, még a feladatlapok kiosztása előtt.

Kék vagy fekete toll – csak így érvényes az írásbeli érettségi

Nagyon fontos szabály, hogy minden vizsgalap csak abban az esetben értékelhető, ha kék vagy fekete tollal került kitöltésre. Jobb, ha a hibajavítót és a grafitceruzákat inkább kiveszitek a tolltartóból a megmérettetés előtt. Nehogy véletlenül megfeledkezzetek erről a szabályról stresszhelyzetben!

Kár lenne akár csak egyetlen pontot is ilyen hiba miatt veszíteni. A biztonság kedvéért több tollal érkezzetek, nehogy éppen a feladatsor kitöltésekor fogyjon ki az íróeszköz.

Pézsé, azaz papírzsebkendő

Sajnálatos módon előfordulhat, hogy éppen az érettségi feladatsor kitöltése közben kezd el folyni valakinek az orra. Például olyan pollenre vagy allergiás, ami májusban is nagy számban van a levegőben. Nagyon bosszantó lenne végigszipogni a vizsgát, és valószínűleg a teljesítményre sem lenne jó hatással. Arról nem is beszélve, hogy a közös teremben vizsgázók sem értékelnék ezt, ahogyan azt sem, ha vizsga közben könyörögi kellene zsepiért.

Segédeszközök az érettségi alatt

A legális puskákat már összegyűjtöttük számotokra egy korábbi cikkünkben. Fontos, hogy a matematika érettségire vigyetek magatokkal számológépet és függvénytáblázatot. Emellett, ha szükségét érzitek még vihettek magatokkal körzőt, vonalzót és szögmérőt.

Fontos, hogy az érettségi napján semmit se hagyjatok otthon, ami szükséges (Fotó: Pixabay)

A történelem érettségi napján az atlaszt is tegyétek a táskátokba, akárcsak a középszintű földrajz vizsga esetében. Biológiára, kémiára és fizikára ugyanúgy vigyetek számológépet, mint a matematika érettségire. Fontos azonban, hogy a számológépetek ne legyen túl modern, szöveges adatokkal ne legyen képes dolgozni! A fizika és a kémia megmérettetésekre emellett ne felejtsetek el periódusos rendszeres függvénytáblát vinni!

Táplálék az agysejteknek érettségi közben

Elengedhetetlen, hogy gondoskodjatok kellő mennyiségű vízről. Emellett érdemes bepakolni szendvicset, hogy semmiképp se korgó gyomorral kelljen nekikezdeni a megmérettetésnek. Javasolt még legalább egy 80-100 grammos táblányi étcsokit is vinni, hiszen az bizonyítottan serkenti az agyműködést. Csak nem szabad megenni jóval a vizsga előtt… 😉

Vizsgabehívó is kell az emelt szintnél

A vizsgabehívót csupán azért hagytuk a listánk végére, mert ez kizárólag az emelt szintű érettségikre vonatkozik. Ettől függetlenül elengedhetetlen. Az emelt szintű érettségit nem feltétlenül a saját iskolátokban fogjátok megírni, hiszen azt a vármegyei vagy a fővárosi kormányhivatal szervezi. E hivatalok postai úton küldik ki a beosztásra vonatkozó vizsgabehívókat, amit feltétlen be kell mutatni az érettségi megírása előtt.