Uni

Európai Egyetemi Játékok: A sport ünnepe Debrecenben és Miskolcon

UNIside | 2024-06-28
Miskolc és Debrecen izgatottan készül az előttük álló kihívásra, hiszen hamarosan Európa legnagyobb egyetemi sporteseményének, az Európai Egyetemi Játékoknak lesznek a házigazdái.

Az Európai Egyetemi Sportszövetség (EUSA) megbízásából a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség, valamint Debrecen és Miskolc városai közösen szervezik meg a 2024-es Európai Egyetemi Játékokat (EUG). Az eseményre 2024. július 12-24. között kerül sor, és várhatóan 40 ország, 400 egyeteméről több mint 5000 résztvevő érkezik a két városba, ahol összesen 17 sportágban mérhetik össze tudásukat.

Az Európai Egyetemi Játékok jelentősége

Az Európai Egyetemi Játékok a világ egyik legnagyobb multisport rendezvénye, amelyen az európai egyetemek sportolói versenyeznek. A rendezvényt kétévente tartják valamely egyetemi városban. A 2018-as madridi EUSA közgyűlés döntése alapján Debrecen és Miskolc ad otthont a hatodik Egyetemi Játékoknak, amely Magyarország legnagyobb sporteseménye lesz az 1965-ös nyári Univerziádé óta.

Több ezer igazolt sportolót veszít el a magyar sportélet az érettségi után

Az esemény kapcsán Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár kiemelte az egyetemi sport fontosságát:

“A sportirányításban az egyik legfontosabb célunk, hogy növeljük a sport megtartó erejét a felsőoktatásban is, hiszen jelenleg több ezer igazolt sportolót veszít el a magyar sportélet az érettségi után. Éppen ezért szeretnénk segíteni az egyetemistákat abban, hogy tanulmányaik mellett is legyen lehetőségük sportolni, tegyék ezt akár nemzetközi szintű élsportolóként, akár közösségi sportolóként. A lényeg számunkra, hogy legyenek a sportolók közösségének tagjai és soha ne is hagyják el a rendszeres mozgást az életükből. Hatalmas eredmény, hogy idén Miskolcon és Debrecenben láthatjuk vendégül a kontinens legjobb egyetemi sportolóit. Remélem, hogy az Európai Egyetemi Játékok olyan élményt nyújt majd, amelyet sem a sportolók, sem pedig a kilátogató szurkolók nem felejtenek el soha, és a versenyek hatására sokan kedvet kapnak majd arra, hogy belépjenek a sportcsaládba!”

Közösség – és kapcsolatépítés

Az Egyetemi Játékok azonban nem csupán a sportversenyekről szólnak: kiemelt figyelmet kap a közösség- és kapcsolatépítés, az európai kultúrák kölcsönös megismerése és a szakmai orientáció is. A Játékok öröksége Európa-szerte megerősíti az egyetemi intézményrendszert, és fontos mérföldkövet jelent a városok és az ott működő egyetemek fejlődésében.

Az esemény kapcsán Hankó Balázs innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár elmondta: az egyetemek kezdeményezésére azért újították meg a felsőoktatást, hogy a mi egyetemistáink legyenek a legsikeresebbek.

– A megújult, versenyképes, rugalmas és autonóm magyar egyetemek sikerét jelzi, hogy míg 5 éve 7, napjainkban már 12 egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában. A jövőképes tudás mellett azonban kiemelt figyelmet fordítunk az egyetemi sportra is.

“Évente 2,5 milliárd forint külön forrást biztosítunk erre a célra, és egyetemeinket arra ösztönözzük, hogy egyaránt legyenek központjai a tömegsportnak, biztosítsanak hátteret a versenysportnak, sőt egyéni tanrenddel támogassák versenysportolóinkat is. A diákjaink kezdeményezésére vezettük be minden szakon a heti rendszeres testmozgást. Kiemelten támogatjuk az Európai Egyetemi Játékok megrendezését, melyhez a Debreceni Egyetem kiváló infrastruktúrája adott volt, a Miskolci Egyetemnek pedig 20 milliárd forint forrást biztosítottunk sport és kollégium fejlesztésre, és további 2,2 milliárd forinttal támogattuk a rendezést. Célunk az, hogy az eddigi legnagyobb nemzetközi sportrendezvény közel 450 egyetem, 6000 polgára vigye hírét a Debreceni és a Miskolci Egyetemünkön át a versenyképes, rugalmas és autonóm magyar felsőoktatásnak, ellenlábasainkkal szemben erősítse reputációnkat, ezzel is segítve azt, hogy 2030-ra legyen egy magyar egyetemünk a világ legjobb 100, három intézményünk pedig Európa legjobb 100 egyeteme között. Hajrá magyar egyetemek, hajrá magyar egyetemisták – mondta az államtitkár.”