Uni

Esküt tettek a jövő állatorvosai

Haiman Éva | 2023-03-02
Százkilencven frissen végzett állatorvost avattak doktorrá az Állatorvostudományi Egyetemen (ÁTE). Ez remek hír, hiszen a 21. században az állatorvosok nemcsak a kis kedvencek és a haszonállatok gyógyításában, de az állatvédelemben is fontos szerepet töltenek be. Sőt, az agráriumban is meghatározó tevékenységet végeznek.

„Esküszöm, hogy állatorvos doktori képesítésemhez mindenkor méltó magatartást tanúsítok.” 190 most végzett állatorvos tett ezekkel a szavakkal fogadalmat az Állatorvostudományi Egyetem hagyományos, 236. alkalommal megtartott diplomaosztó- és doktorrá avató ünnepségén.

 

Az Állatorvostudományi Egyetem az élen

Az Állatorvostudományi Egyetem több szempontból is Magyarország egyik legjelentősebb felsőoktatási intézménye. Az UNIside új egyetemi rangsorának abszolút győztese. A rangsor a nemzetközi környezetben elért eredményeket is figyelembe véve készült.

Az ÁTE nemcsak az intézményi rangsorban, de az agrár képzési területen is az élen végzett. Ennek az Európában jelenleg a negyedik helyre sorolt és folyamatosan megújuló állatorvosképző intézménynek a falai között az idei tanévben mintegy 1800 fiatal, köztük a világ 62 országából 1200 külföldi koptatja a padokat.

 

Az Állatorvostudományi Egyetem az UNIside rangsorában nemcsak az intézmények között, de az agrár képzési területen is az élen végzett. (Fotó: ÁTE)

 

Nem csak az intézménybe való bekerülés nehéz, de a bennmaradásért is meg kell dolgozni – fogalmazott Sótonyi Péter rektor az UNI 2023-nak adott interjúban. „A felvételi pontszámaink évről évre vetekszenek a hazai orvosegyetemekével. Ez 2022-ben rekordmagas, 441 pont volt, ami megegyezik a Semmelweis Egyetem Általános Orvoskarának felvételi pontszámával.”

 

Nemzetközi hírnév

A hallgatók közül most 190 frissen végzett állatorvos vehette át a diplomáját.

Az ünnepségen Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár az Állatorvostudományi Egyetem nemzetközi hírnevét emelte ki. Mint mondta: az ÁTE az állatorvostudományi egyetemek rangsorában a 150. helyet foglalja el a világban.

Kormányzati célként említette, hogy 2030-ra Magyarországnak legyen egy olyan egyeteme, amely a világ, és három olyan, amely Európa 100 legjobb egyeteme között szerepel. A jelenlegi eredmények alapján az államtitkár szerint joggal remélhető, hogy ennek a négy egyetemnek egyike az Állatorvostudományi Egyetem lesz. 

Sótonyi Péter rektor úgy fogalmazott, hogy az Állatorvostudományi egyetem nemzetközi hírnevét az oktatók felkészültsége, a hallgatók elkötelezettsége és a tudományos eredmények adják.

Kiemelte, hogy a 21. században megnőtt az igény az olyan széles tudással rendelkező szakemberek iránt, mint amilyenek az állatorvosok. Ők, miközben az állatvédelem letéteményesei, az agráriumban átlátják a teljes termelési folyamatot.

 

„Esküszöm, hogy állatorvos doktori képesítésemhez mindenkor méltó magatartást tanúsítok.” 190 most végzett állatorvos tett ezekkel a szavakkal fogadalmat. (Fotó: ÁTE)

 

Nem csak kisállatgyógyászatban jeleskednek

A rektor annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a magyar felsőoktatásban az egyetemi modellváltás alapvetően segítette elő a minőségi fordulatot. Ennek köszönhetően hajthatott végre az Állatorvostudományi Egyetem történelmi mértékű béremelést, és növelhette 50 százalékkal az elsőéves magyar nyelvű hallgatóinak számát. Emlékeztetett arra is, hogy az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma saját működési keretéből alapított ösztöndíjat a haszonállat-gyógyászat, illetve az élelmiszerbiztonság iránt elkötelezett hallgatók számára. (Az idei tanévtől egyébként már harminc hallgatótól vállalja át a képzés költségeit az Állatorvostudományi Egyetem Alapítványa.) 

Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár ki is emelte, hogy állatorvosok nélkül Magyarországon és a világban sem lenne élelmiszerbiztonság.

 

Magyarország szakmai nagykövetei

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes külön-külön szólt a határon túlról érkezett friss diplomásokhoz és külföldi társaikhoz. Azt mondta, Magyarországnak ma is kötelessége biztosítani azt, hogy a határon túli magyarok az anyanyelvükön tanulhassanak és gondolkodhassanak. A politikus szerint az Állatorvostudományi Egyetem presztízsét jelzi, hogy a hallgatók kétharmada a világ különböző országaiból érkezett Budapestre. Mint mondta, ők hazatérésük után Alma Materük és Magyarország szakmai nagyköveteivé is válnak.